Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie zespołów egzaminacyjnych. "Mogą być poszerzone"

Minister edukacji Anna Zalewska podpisała rozporządzenie, na mocy którego każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów.
Zobacz wideo

Jak głosi komunikat ministerstwa, rozporządzenie, które podpisała Anna Zalewska, jest odpowiedzią na prośby dyrektorów szkół. Stanowi ono, że w sytuacji, gdy nie będzie możliwości powołania zespołu egzaminacyjnego oraz zespołów nadzorujących spośród nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której przeprowadzany jest egzamin, skład tych zespołów może zostać uzupełniony przez innych nauczycieli spoza danej szkoły, w tym osoby, które mają kwalifikacje nauczycielskie, a nie pracują w żadnej szkole czy placówce.

Anna Zalewska podpisała rozporządzenie ws. zespołów egzaminacyjnych

Drugą zmianą wprowadzaną w przepisach jest zwiększenie z 20 do 25 liczby uczniów przypadających na kolejnego nauczyciela wchodzącego w skład zespołu nadzorującego, jeżeli liczba zdających w sali egzaminacyjnej przekracza 25 osób w przypadku egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty i 30 osób w przypadku egzaminu maturalnego.

Jak głosi komunikat MEN, zaproponowane zmiany pozwolą na sprawne przeprowadzenie tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, gimnazjalnego i maturalnego, gdyby pojawiły się trudności z powołaniem zespołów spośród nauczycieli uczących w danej szkole.

Związek Nauczycielstwa Polskiego grozi rozpoczęciem 8 kwietnia strajku, jeśli rząd nie spełni jego postulatu podniesienia płac nauczycieli o tysiąc złotych. 10 kwietnia mają się rozpocząć egzaminy gimnazjalne, a 15 kwietnia egzaminy ósmoklasisty. W Warszawie trwa kolejna runda rozmów między przedstawicielami oświatowych związków zawodowych i rządu.

Związkowcy i rząd wznawiają rozmowy

Po porannej turze rozmów wicepremier Beata Szydło zaznaczyła, że zauważa wolę i oczekiwanie, żeby podpisać porozumienia ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Beata Szydło przedstawiła kolejną propozycję rządu, według której nauczyciele od września mieliby dostać 9 proc. podwyżki. „Na zasadzie zmiany w rozdysponowaniu dodatków. Czyli ten wzrost wynagrodzeń w tej samej puli, która jest przeznaczona w tej chwili mógłby kształtować się na wyższym poziomie. Czyli we wrześniu mielibyśmy nie 5 proc. a 9 proc. wynagrodzenia” - mówiła Beata Szydło.

Oświatowa „Solidarność” jest najbliżej porozumienia z rządem i deklaruje, że je podpisze. Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa powiedział, że minimum negocjacyjne zostało zrealizowane. „Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania wyraża taki powiedzmy sobie umiarkowany optymizm. Na tę chwilę wszystkie nasze postulaty zostały zrealizowane. Oczywiście czekamy też na to, co dzieje się jeśli chodzi o zmianę propozycji pozostałych dwóch centrali. Jeżeli cokolwiek się zmieni, to będziemy to akceptować” - powiedział Ryszard Proksa.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych wycofały się z tysiąca złotych podwyżki od wynagrodzenia zasadniczego i proponują podwyżkę w wysokości 30 procent. „To jest kwota dla nauczyciela stażysty na poziomie zwiększenia wynagrodzenia o 720-730 złotych miesięcznie, dla nauczyciela dyplomowanego jest to kwota 990 złotych z pewnymi groszami” - powiedział Sławomir Wittkowicz z Forum Związków. „To jest nasza oferta, żeby nie było też dyskutować, że dwie centrale związkowe mają zaporowe warunki i nie chcą z nimi rozmawiać i za wszelką cenę dążą do wybuchu konfliktu społecznego” - dodał Sławomir Wittkowicz.

Zobacz wideo

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej o:
Komentarze (186)
Anna Zalewska podpisała rozporządzenie ws. zespołów egzaminacyjnych. "Mogą być poszerzone"
Zaloguj się
 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 42 razy 34

  ZAPAMIĘTAĆ! Będzie podstawa do zakwestionowania przebiegu egzaminu....
  Ja bym (jako rodzic) nie odpuściła.

 • masofrev

  Oceniono 35 razy 25

  Nic to MEN-owi nie da. Zmieni się formułę strajku na okupacyjny i łamistrajkom powie nie!

  Poza tym rozporządzenie jest niekonstytucyjne. Bo na jakiej zasadzie mają być zatrudnione osoby z zewnątrz? Mamy dwie możliwości:
  1) na Kartę Nauczyciela - ale to jest możliwe tylko na zastępstwo, a zatrudnić na zastępstwo można dopiero po 30 dniach nieobecności pracownika;
  2) na umowę zlecenia na egzaminy. Ale tu rząd kręci na siebie GIGANTYCZNY bat. Bo w takim przypadku mamy do czynienia z sytuacją, gdy dwie osoby (nauczyciel i osoba z zewnątrz) będą wykonywały TAKĄ SAMĄ PRACĘ ale jedna za darmo (nauczyciel) a druga za pieniądze (osoba z zewnątrz). Pierwszy nauczyciel, który pójdzie z tym do TSUE, zapewne wygra, a to otworzy furtkę do płacenia WSZYSTKIM NAUCZYCIELOM za pracę przy egzaminach (bo na razie robimy to za free).

 • mejerewa

  Oceniono 31 razy 23

  A jak trzeba, to się podpisze rozporządzenie, że prace sprawdzą katecheci, a kandydatów do liceum będą losować proboszczowie. I wszystko gra, pensja w euro i immunitet czekają!

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 28 razy 22

  na nic to się nie zda towarzyszce Zalewskiej.
  a propos:
  czy już wiadomo ile Ania przytuliła z wrocławskiego PCK na swoją kampanię?

 • cim_cum

  Oceniono 26 razy 18

  Procedury egzaminacyjne są tak bezsensowne, że nikt normalny (co nie brał udziału w tym cyrku), w tym dyrektorzy szkół, nie jest w stanie ich prawidłowo przeprowadzić. Gdyby moje dziecko uzyskało słaby wynik na tym egzaminie, to natychmiast zgłosiłbym zastrzeżenia.

 • kret.wodny

  Oceniono 23 razy 17

  będą trójki robotniczo-chłopskie. ja mam uprawnienia wychowawcy kolonijnego, zalapie się?

 • fakiba

  Oceniono 28 razy 16

  Nauczyciele nie są tacy durni żeby Zalewskiej iść na rękę , do garów durna babo

 • kazek100

  Oceniono 20 razy 14

  No proszę. Dotychczas by pracować w takim zespole trzeba było szkoleń i kwalifikacji, a dyrektor byłby skończony, gdyby coś zaniedbał. Pisowscy partyjni ignoranci znów na szybko coś uchwalili i w dudzie mają prawo oraz rozsądek. A Rządowy Ugodowy Związek Zawodowy Łamistrajków ochoczo pokiwał główką.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX