Palenie książek w Gdańsku. Są doniesienia do prokuratury na księdza, duchowny dostał też mandat

Ksiądz z Gdańska, o którym głośno zrobiło się w związku z paleniem książek przed kościołem, może mieć problemy. Dwie organizacje złożyły zawiadomienia do prokuratury na "ognisko", jakie rozpalono w ostatni weekend. Ksiądz miał natomiast sam zgłosić się do straży miejskiej i przyznać się do popełnienia wykroczenia. Duchowny został ukarany mandatem.
Zobacz wideo

O akcji z gdańskiego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej słyszała już chyba cała Polska. W ramach rekolekcji palono tam książki, ale też afrykańskie maski czy parasolkę z Hello Kitty. Wszystko trafiło do sieci za sprawą Fundacji SMS z Nieba, natomiast zyskało trochę ogólnoświatowego rozgłosu dzięki temu, że akcję odnotowało BBC.

Teraz, jak się okazuje, ksiądz odpowiedzialny za słynny "happening" może mieć dodatkowe kłopoty. Dwie organizacje: Stowarzyszenie Rybnicki Alarm Smogowy i Fundacja Jarosława Pilca dla Czystego Powietrza złożyły zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Chodzi o art. 183. Kodeksu Karnego, dotyczącego nieodpowiedniego postępowania z odpadami:

Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach, lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób, lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym, lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5

Palenie książek w Gdańsku. "Dokonano nielegalnego spalenia odpadów"

Zdzisław Kuczma, przedstawiciel Stowarzyszenia Rybnickiego Alarmu Smogowego, wskazuje w zawiadomieniu, które otrzymała Gazeta.pl, że w Gdańsku spalano m.in. plastik czy książki z kolorowymi okładkami, a palenie takich odpadów jest źródłem chemicznych substancji.

Miejsce, gdzie spalane były odpady, znajduje się w rejonie zabudowy budynkami wielorodzinnymi (tak wynika ze zdjęć ze stron Fundacji SMS Z NIEBA), a trujące spaliny wdychały m.in. dzieci

- zaznacza w zawiadomieniu.

Z kolei Fundacja Jarosława Plica dla Czystego Powietrza już na wstępie zawiadomienia do gdańskiej prokuratury wskazuje, że 31 marca tego roku p. Rafał Jaroszewicz i "inni niezidentyfikowani sprawcy":

Dokonali nielegalnego spalenia odpadów - termicznego przetworzenia książek i tworzyw sztucznych - maska, parasolka, inne przedmioty - zanieczyszczając powietrze i sprowadzając zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi

Mandat dla księdza. Sam zgłosił się na posterunek straży miejskiej

Jak poinformował we wtorek Straż Miejska z Gdańska, ksiądz, który palił książki przy gdańskim kościele, złożył już wyjaśnienia i przyznał się do winy. Został ukarany mandatem za popełnienie wykroczenia (art. 191 ustawy o odpadach).

Portal trojmiasto.pl informuje, że ksiądz sam zgłosił się do straży miejskiej. Nie podano jednak oficjalnie, na jaką kwotę ukarano księdza - według przepisów jest to od 20 do 500 zł grzywny.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (221)
Gdańsk. Palenie książek przed kościołem. Są zawiadomienia do prokuratury o zanieczyszczanie powietrza
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 55 razy 49

  No i poszedł sygnał w świat jakim to Polska jest religijnym grajdołem. Tylko patrzeć jak będą nas za granicą palcami wytykali. Zdelegalizować tych watykańskich czubków.

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 49 razy 45

  Tu nie chodzi tylko o zanieczyszczenie powietrza. Groźniejsze jest szerzenie ciemnoty i ośmieszanie społeczeństwa. Wstyd na cały świat , żeby taka ciemnota była wciskana dzieciom. Na to pozwala ten rząd , któremu marzy się ciemny bezrozumny lud. To co zrobiła zalewska z oświatą to pierwszy krok, drugi to całkowite podporządkowanie kościelnym pedofilii państwa. To niedopuszczalne, aby klechy decydowały kiedy w szkole odbędzie się lekcja religii. Religię należy bezwzględnie wyprowadzić ze szkół. zwłaszcza gdy brakuje miejsca na podstawowe lekcje w szkole( fizyka, chemia, informatyka) Polska za pis-dzielców staje się krajem trzeciego albo czwartego świata.

 • bacowa

  Oceniono 42 razy 36

  Sprawa zostanie niezwłocznie umorzona

  klecha w Polsce może bezkarnie wszystko, nawet gwałcić dzieci

  gdyby KOD-wiec spalił publicznie periodyk katolicki natychmiast wniosek o dożywocie lub spalenie na stosie

 • stoperan12

  Oceniono 35 razy 29

  tu chyba chodziło o coś znacznie poważniejszego niż palenie odpadów. Pan ksiądz cofnał się do czasów mrocznych i rządów ciemnoty

 • starczypl

  Oceniono 27 razy 21

  cieszy mnie ta akcja ogniskowa. ta głupia organizacja zaora się już niebawem sama. pozostaną przy nie tylko debile głupsi trochę od nich. Vivat świecki świat !!!

 • lepiregenre

  Oceniono 22 razy 20

  Palenie książek to słaby pomysł ale stopniowe usuwanie z przestrzeni publicznej pomników JPII, który jak się okazuje zamiatał niewygodne tematy pod dywan, zasługuje na uznanie.

 • zdziwiony6

  Oceniono 23 razy 19

  Oprócz mandatu ten księżulo powinien dostać skierowanie na badania psychiatryczne.

 • markowski222

  Oceniono 20 razy 18

  Czy w Gdańsku nie ma instytucji lub organizacji pozarządowej, aby wprost zgłosić sprawę spalenia książek jako mowę nienawiści? Ekolodzy odezwali się, i słusznie, ale nie na tym polega meritum sprawy

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 20 razy 18

  Ten pleban barbarzyńca z kamratami wandalami pokazali ogromną przepaść jaka dzieli wspaniałą kulturę światową od ich tępych i prostackich umysłów. Tylko ich sutanny kryją bezdenną głupotę i nicość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX