Kilka lat temu samorząd miasta Poznań zakupił system inteligentnego zarządzania ruchem drogowym wraz z 20 kamerami rejestrującymi przejazdy na czerwonym świetle oraz sześcioma fotoradarami. Cały system zamontowano w 2015 roku, jednak przepisy się zmieniły i decyzją Sejmu odebrano samorządom prawo do wykorzystywania urządzeń nadzoru nad ruchem drogowym. Miasto nie może więc korzystać z nagrań z kamer, jednak te wciąż rejestrują, co dzieje się na poznańskich drogach - informuje portal brd24.pl.
Dane z kamer zapisywane są na serwerze, gdzie przechowywane są około cztery miesiące. Po tym czasie nagrania nadpisywane są nowymi informacjami o ruchu drogowym. Dziennikarze brd24.pl skontaktowali się z firmą serwisującą system i otrzymali dane z ostatnich kilkunastu tygodni. Okazało się, że statystyki dotyczące przekraczania prędkości przez kierowców są przerażające.
Kamera na ul. Dąbrowskiego w Poznaniu zarejestrowała w sumie aż 1 098 285 pojazdów, których kierowcy przekroczyli dozwoloną prędkość o co najmniej 11 km/h. Niektórzy z nich jechali jednak znacznie szybciej.
Sprzęt zarejestrował 14 132 auta, które przekroczyły dopuszczalną prędkość o 50 km/h. Niechlubny rekord należy jednak do kierowcy, który pędził z prędkością 207 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Ten sam pojazd został zarejestrowany przez kamerę na ul. Dąbrowskiego aż 82 razy.
Dane te pokazują, że kierowcy w Poznaniu przekraczają prędkość na masową skalę. W ciągu 3,5 miesiąca kamera "przyłapała" tysiące kierowców, którzy we wspomnianym miejscu jechali z prędkością:
Jak informuje brd24.pl, firma serwisująca kamery i system wielokrotnie zgłaszała skalę problemu zarówno samorządowi, jak i policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Do dnia dzisiejszego nikt nie skorzystał z danych zarejestrowanych przez kamery i nie ukarał jadących z szaleńczą prędkością kierowców.
Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.