Strajk nauczycieli. Na zlecenie MEN inspekcja pracy sprawdzi legalność strajków

Dziś dalszy ciąg negocjacji między nauczycielami a rządem. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", MEN ma w ręku nową kartę. Na zlecenie resortu edukacji inspekcja pracy sprawdzi, które z placówek organizują strajk legalnie.
Zobacz wideo

W "Dzienniku Gazecie Prawnej" czytamy, że aby strajk był legalny, dyrektor szkoły musi zgłosić spór z nauczycielami do Państwowej Inspekcji Pracy. Może się okazać, że nawet 45 proc. dyrektorów tego nie zrobiło. Za organizację nielegalnego strajku mogą grozić poważne konsekwencje, w tym utrata posady i kara grzywny i pozbawienia wolności. Nieprzyjemności mogą czekać nie tylko dyrektorów, ale także nauczycieli.

- Kilka tysięcy dyrektorów nie zgłosiło do okręgowych inspekcji pracy, że są w sporze z pracownikami. A to jest naruszenie przepisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych przez niedopełnienie obowiązków, za co grozi kara grzywny i ograniczenia wolności. Na naszą prośbę inspekcje pracy ogłosiły szczegółowe kontrole - "Dziennik Gazeta Prawna" przywołuje słowa osoby z bliskiego otoczenia minister Anny Zalewskiej

Strajk nauczycieli. ZNP nie ustępuje, Solidarność nie wyklucza podpisania porozumienia

Przypomnijmy, że wczorajsze rozmowy rządu z nauczycielami nie zakończyły się sukcesem, ponieważ nie znaleziono porozumienia w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Jak poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, resort edukacji pozostał przy propozycji 675 milionów złotych, na co nauczyciele nie chcą przystać. - Nie ma naszej zgody na pięcioprocentowy wzrost wynagrodzenia, jak to wynika z wyliczeń Ministerstwa Edukacji Narodowej - mówił Sławomir Broniarz podczas ostatniej konferencji prasowej. 

ZNP i FZZ domagają się podwyżki w wysokości 1000 zł brutto z wyrównaniem od stycznia 2019 r., z kolei oświatowa "Solidarność" chce 15 proc. podwyżki, również od początku tego roku. Wczoraj okazało się, że "Solidarność" bierze pod uwagę podpisanie porozumienia z rządem. Szef Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa stwierdził, że rząd jest gotowy spełnić trzy z czterech postulatów związku zawodowego, który reprezentuje. Jeżeli spełni czwarty, czyli 15 proc. podwyżki, oświatowa "Solidarność" może zdecydować się na podpisanie porozumienia z rządem. 

Dziś ponownie wznowiono rozmowy strony rządowej ze związkowcami. 

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej o:
Komentarze (257)
Strajk nauczycieli. Na zlecenie MEN inspekcja pracy sprawdzi legalność strajków
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 47 razy 39

  Cóż, pieniędzy w budżecie dla pracujących nie ma i nie będzie - czego PiS nie rozkradło, to rozdało przekupionemu lumpenelektoratowi 500+. Teraz możemy spodziewać się każdego kroku ze strony władzy, żeby to ukryć. Łącznie ze stanem wyjątkowym i zawieszeniem praw obywatelskich. A na razie władza sięga do najlepszych wzorców z czasów komuny. Wtedy też "legalne" były tylko te strajki, które organizowała "prawdziwa klasa robotnicza". A przecież "prawdziwa klasa robotnicza" ex definitione nie mogła organizować strajku przeciw władzy "ludu pracującego miast i wsi". Ergo, każdy strajk był nielegalny...

 • Hannes Quartz

  Oceniono 37 razy 29

  Na pewno w ten sposób coś osiagniecie: za miesiąc będziecie mieli strajk 100%

 • kataryniarski

  Oceniono 35 razy 27

  W TVPiS już od tygodnia kleją i photoshopują materiały, na których widać, jak nauczyciele w czasie strajku objadają się kanapkami z... PRAWDZIWYM MASŁEM, oczywiście od SOROSA!

 • voytekvoytek

  Oceniono 25 razy 23

  takie zagrywki raczej nie idą w kierunku załagodzenia konfliktu, tylko jego eskalacji.

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 26 razy 22

  czas najwyższy wsadzić PiS do taczki i wywieźć z zakładu ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX