Szymon Hołownia oburzony spaleniem książek przed kościołem w Gdańsku. "Ludzie, co wam odbiło?"

"Pogaństwem" i "żałosnym happeningiem" nazywa Szymon Hołownia spalenie książek przed kościołem w Gdańsku. W obszernym komentarzu pisze też o "śmierci polskiego Kościoła" i kryzysie.
Zobacz wideo
Mam do czcigodnej fundacji i do ks. Rafała jeden apel: przestańcie nas kompromitować

- prosi katolicki publicysta Szymon Hołownia. W obszernym komentarzu potępia spalenie książek przed kościołem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej. Na stosie spłonęły tam m.in. książki o Harrym Potterze, a także słoniki z podniesioną trąbą. To akcja Fundacji SMS z Nieba, w której brali udział księża i ministranci. Twierdzili, że są posłuszni słowu Boga i w ten sposób walczyli z magią. 

Przekaz dobry, forma zła - podsumował rzecznik diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Innego zdania jest Szymon Hołownia. Do organizatorów akcji zwrócił się ze stanowczym apelem, w którym nie brak mocnych słów. 

Nie róbcie z Jezusa scenarzysty Waszych eventów

- zaapelował Hołownia. Przestrzegał przed hodowaniem pogańskich zwyczajów, czy wręcz - jak to nazwał - herezji, opartnych na przekonaniu, że "na świecie walczą dwie siły, Dobry Bóg walczy ze złym bogiem". - Ten zły porywa temu Dobremu ludzi, "obsikuje" przedmioty, zastawia niewidzialne pułapki, w które wpada każdy, kto wejdzie do chińskiej restauracji albo dotknie czwartego tomu "Harry'ego Pottera". My zaś jesteśmy czymś w skrzyżowaniu "Ghost Busters" z komandosami Pana Boga - kpił Szymon Hołownia. 

- W Ewangelii stoi jak wół, że nic, co wchodzi w człowieka nie czyni go nieczystym, a to co z niego wychodzi. Książka, kawałek drewna, plastiku nie może być zła czy zły. Złe mogą być decyzje człowieka - zwrócił uwagę. 

Szymon Hołownia: to "kryzys" i "śmierć" Kościoła

Publicysta pisał też z zaniepokojeniem o kryzysie polskiego Kościoła. Odnosił się już nie tylko do palenia książek, lecz także obecności narodowców na Jasnej Górze ("pokrzyczeli tam te swoje zwyczajowe przedpotopowe bzdury o "Wielkiej Polsce Katolickiej, Wielkiej Polsce Narodowej" i ponarzekali na terror UE") czy problemu pedofilii wśród księży. 

Nie mam już żadnych wątpliwości, że nasz Kościół wszedł właśnie w najgłębszy kryzys, jaki ja za swojego życia widziałem.
Liczni biskupi, na własną prośbę, co najdotkliwiej widać przy kwestii rozliczenia przypadków pedofilii - utracili autorytet i kompetencje przywódcze, abdykowali z nich, wymieniając je na partyjne, ideologiczne czy koroporacyjne interesy

- uważa Hołownia. Jego zdaniem w takiej sytuacji wyjściem nie jest "uciekanie z Kościoła", a wręcz przeciwnie - wspieranie tego, co w nim dobre.  

Dla mnie ta śmierć polskiego Kościoła, którą właśnie na żywo zacząłem oglądać, jest jednocześnie początkiem opowieści o jego - naprawdę w to wierzę - nowym, bardziej ewangelicznym odrodzeniu. Właśnie dlatego moje miejsce jest dziś przy moich braciach, a nie na odpływającej od naszego nabierającego wody statku szalupie

- konstatuje Szymon Hołownia w swoim wpisie na Facebooku, zakończonym pytaniem "Ludzie, co Wam odbiło?". Wpis w całości znajdziecie poniżej. 

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej o:
Komentarze (282)
Szymon Hołownia oburzony spaleniem książek przed kościołem w Gdańsku. "Ludzie, co wam odbiło?"
Zaloguj się
 • augenthaler

  Oceniono 112 razy 102

  Ludzie polskiego Kościoła w większości są prymitywni. Intelektualiści, ludzie z mocnym kręgosłupem moralnym nigdy by do czegoś takiego nie dopuścili. Wpuszczanie faszystów na Jasną Górę ostatecznie zdyskwalifikowało Kościół w moich oczach. Kościół w Polsce nie jest kościołem chrześcijańskim, więcej w nim nienawiści niż miłości.

 • marc.pl

  Oceniono 79 razy 71

  Tak to jest upadek polskiego kościoła katolickiego. Paulini jasnogórscy z szeroko rozpostartymi ramionami witają neofaszystów którzy stojąc w kaplicy cudownego obrazu wykrzykują głośno słowa "śmierć wrogom ojczyzny" - kogo oni chcą mordować?

 • amoramo

  Oceniono 83 razy 67

  Każdy, kto wspiera w jakikolwiek sposób KK jest odpowiedzialny za wszystko, co się tam dzieje, za gwałty na dzieciach, kłamstwa, pazerność, nienawiść do kobiet, osób LGBT, pisowskie partyjniactwo, kult mamony, prostackie rozumienie świata, ksenofobię, rasizm itp., itd. Tylko odrzucenie tej przeżartej brudem instytucji może coś zmienić.

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 65 razy 53

  W sumie to i dobrze się stało, bo im bardziej będą się panoszyć ze swoim katonazistowskim oczadzeniem, tym prędzej zdechnie to czarno-brunatne zdziczenie.

 • gapcio2010

  Oceniono 54 razy 46

  Ciemnota w Polsce przekroczyła już wszelkie granice a Kościół jedynie ją pielęgnuje.Ale tępakami przecież łatwiej się rządzi.....

 • chi-neng

  Oceniono 46 razy 42

  To co się dzieje w Kosciele, jest zas ługa:

  • Episkopatu
  • Rydzyka
  • Ordo iuris
  • PiS

 • Bob Bob

  Oceniono 44 razy 34

  kościół w Polsce jest skończony. przekręty, pedofilia, faszyzm, sianie zabobonu i ciemnoty.
  a teraz powrót do średniowiecza...

 • hatteras

  Oceniono 41 razy 31

  Rydzyk powolujac do zycia pogansko-satanistyczna sekte radia Maryja zapoczatkowal moralny upadek kosciola katolickiego w Polsce.Jego prymitywna propaganda i agitacja zgromadzila rzesze biedoty i glupoty i poglebila w swiecie utarty stereotyp Polaka-katolika-antysemity i debila.
  Przeciez kojarza nas z glupota,antysemityzmem wyssanym z mlekiem matki,alkoholizmem i gospodarka ktora stanowi totalny rozpizdziaj.To ze mam racje to nie mam do tego watpliwosci ,mam jednak watpliwosci co do osoby Rydzyka i jemu podobnych.
  Komu na tym zalezy i czemu to sluzy???

 • siekier35

  Oceniono 38 razy 30

  im nic nie odbiło
  tacy są
  a czy na pokaz czy w rzeczywistości to już inna bajka
  ale jak widać są groźni
  od rzemyczka do koniczka...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX