BBC: Incendio! Polscy księża palą książki o Harrym Potterze. Brytyjskie media zauważyły ognisko w Gdańsku

Przed kościołem w Gdańsku księża i wierni spalili w niedzielę książki o Harrym Potterze. Okazuje się, że lokalna wiadomość nie umknęła uwadze zagranicznych mediów. Oświadczenie w tej sprawie wydał także polski wydawca serii o młodym czarodzieju.

W Gdańsku odbyło się "symboliczne spalenie bożków" - w jednej z gdańskich parafii na stos trafiły zabawki, figurki i książki - w tym te z serii o Harrym Potterze. Akcja była częścią rekolekcji prowadzonych w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku. Do sprawy odniosła się już diecezja koszalińsko-kołobrzeska, jej rzecznik ocenił, że "przekaz był dobry, ale forma zła"

Brytyjskie media piszą o spaleniu "Harry'ego Pottera" w Gdańsku

Spalenie książek zostało odnotowane również w Wielkiej Brytanii, czyli rodzimej ziemi Harry'ego Pottera. "Przeciwny gusłom post na katolickiej grupie wyśmiany na Facebooku" - pisze The GuardianBBC zajawia z kolei artykuł zaklęciem wywołującym ogień "Incendio! Polski ksiądz pali książki o Harrym Potterze"- piszą brytyjscy dziennikarze. 

Oba portale opisują historię stojącą za spaleniem książek przez gdańskich księży i wiernych. Przypominają, że seria napisana przez J. K. Rowling od lat budzi wątpliwości środowisk chrześcijańskich. Część z nich uważa, że książki zostały zainspirowane przez złe moce, a historia o Potterze sprowadza dzieci na złą drogę. 

Polska partia konserwatywna Prawo i Sprawiedliwość mająca większość w parlamencie opiera się na katolickich wartościach, a Kościół ma ogromny wpływ na polskie społeczeństwo

- przybliżają sytuację dziennikarze BBC. The Guardian dodaje, że kościół katolicki ma w Polsce duże znaczenie i jest na pierwszej linii frontu debaty na temat LGBT+ oraz aborcji w naszym kraju.

W artykułach znalazło się również miejsce na komentarze, które można znaleźć pod zdjęciami z Gdańska. BBC pisze, że w jednym z nich ktoś przytacza cytat niemieckiego poety Heinricha Heinego: "Gdzie pali się książki, później płoną ludzie". 

Słowa Heinego często uznawane są za złowieszczą przepowiednię, ponieważ w 1930 roku naziści zrobili spektakl z palenia "hulaszczych" książek. Wśród nich znalazły się książki napisane przez Żydów - niedługo później naziści palili Żydów w imię swojej rasistowskiej ideologii

- czytamy na BBC.  

Na kontrowersyjną akcję Fundacji SMS z Nieba zwróciły uwagę nie tylko brytyjskie media. NaTemat pisze, że część rekolekcji w Gdańsku opisali także dziennikarze z Czech, Niemiec, Francji, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, a nawet Malezji. 

Wydawca "Harry'ego Pottera" komentuje spalenie książek

W kwestii emocji, które wywołało spalenie książek o Harrym Potterze, oficjalne oświadczenie wydał również polski wydawca serii powieści.

"Wiele lat temu, podczas konferencji prasowej, J.K. Rowling usłyszała pytanie: „Czy wierzysz w magię?”. Odpowiedziała: „Nie wierzę w magię. Wierzę w siłę wyobraźni”. Od tego czasu zawsze cytuję tę odpowiedź, gdy pojawiają się jakiekolwiek kontrowersje dotyczące serii o Harrym Potterze.

Książki z cyklu „Harry Potter” nie są zaproszeniem, by brać magię na poważnie. Są czystą fantazją. Dają natomiast swoim czytelnikom ważną lekcję: Harry nie zwycięża dlatego, że jego magia jest potężniejsza. Odnosi sukces, ponieważ jest gotów wybrać to, co dobre. A nie to, co łatwe"

- pisze Robert D. Gamble, prezes i założyciel wydawnictwa Media Rodzina.

Więcej o:
Komentarze (353)
BBC: Incendio! Polscy księża palą książki o Harrym Potterze. Brytyjskie media zauważyły ognisko w Gdańsku
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 117 razy 103

  Eeetam. Zaczekajmy, aż ksiądz postanowi spalić Internet. To jest PRAWDZIWE siedlisko szatana!!!

 • krynolinka

  Oceniono 102 razy 82

  Rechrystianizacja Europy nabiera tempa! Jesteśmy na ustach całego świata. Tylko jakoś nie za bardzo jest się z czego cieszyć.

 • kuba161048

  Oceniono 72 razy 58

  Myślenie i wyobraźnia są nieosiągalne wśród klechów, szczególnie w Polsce.
  Ciemnota nadal jest cnotą i mamoną .

 • marc.pl

  Oceniono 66 razy 56

  Niestety ale cały świat w TV palenie książek u nas widział - Polska oddala się od normalności i nowoczesnej cywilizacji w kierunku średniowiecznego skansenu. Stajemy się narodem dziwaków budzącym ciekawość i rozbawienie tak jak Pigmeje w Afryce.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 69 razy 49

  no i oszolom w spodnicy zrobil nam niezly rozglos, jutro to bedzie w newsach na calym swiecie ...

 • takaprawda2015

  Oceniono 54 razy 40

  TO nie jest POLSKI ksiądz tylko watykański ksiądz polskiego pochodzenia.

 • burn74

  Oceniono 42 razy 32

  Namawiajcie leniwców na wybory ! Nie pozwólmy uczynić z Polski skansenu w środku Europy ! Czarną zarazę trzeba uczłowieczyć!

 • to_moje_zdanie

  Oceniono 39 razy 31

  I to dzieje się NAPRAWDĘ?! Co za wstyd na cały świat! Znowu Polska na ustach świata ... jako zaścianek i ciemnogród :((( Jaką świat będzie miał opinię o Polkach i Polakach?! Brak słów, bo same niecenzuralne się cisną :(
  Możemy to zmienić: wybory tuż tuż.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX