Sędzia TK Grzegorz Jędrejek został członkiem PKW. Organ na razie bez przewodniczącego

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Grzegorz Jędrejek, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, został członkiem Państwowej Komisji Wyborczej. W piątek wygasło członkostwo dotychczasowego przewodniczącego Komisji sędziego Wojciecha Hermelińskiego, w związku z ukończeniem przez niego 70 lat.
Zobacz wideo

Nowym członkiem Państwowej Komisji Wyborczej został sędzia Trybunału Konstytucyjnego Grzegorz Jędrejek. Sędziego w skład PKW powołał prezydent Andrzej Duda. W piątek wygasło bowiem członkostwo dotychczasowego przewodniczącego PKW sędziego Wojciecha Hermelińskiego, w związku z ukończeniem przez niego 70 lat.

Dołączenie sędziego Grzegorza Jędrejka do składu PKW nie oznacza, że automatycznie zastąpi on Wojciecha Hermelińskiego na funkcji przewodniczącego Komisji.

- Wybór przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej jest kompetencją wszystkich członków Komisji. A to oznacza, że osoba dokooptowana do składu PKW, będzie w tym pierwszym kroku jej członkiem. Natomiast, kto zostanie przewodniczącym Komisji, o tym zdecydują sędziowie-członkowie PKW - tłumaczył w rozmowie z Polskim Radiem rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Wojciech Dąbrówka.

Grzegorz Jędrejek ma 46 lat. W lutym 2017 r. został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Od 7 lat jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego.

PKW. Kto po Wojciechu Hermelińskim?

W myśl regulaminu PKW, nowy szef powinien zostać wybrany "niezwłocznie", choć bez wskazania terminu. Według nieoficjalnych informacji, faworytem do objęcia funkcji przewodniczącego jest sędzia Zbigniew Cieślak.

Obecnie, w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi po 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazywanych przez prezesów tych sądów. Kadencja członka PKW trwa 9 lat, ale wygaśnięcie członkostwa przed jej upływem może nastąpić m.in. w przypadku ukończenia 70 lat przez członka Komisji.

Sposób wyboru członków Państwowej Komisji Wyborczej zmieni się po jesiennych wyborach parlamentarnych. - Po jednym członku PKW wskażą prezesi Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego, natomiast pozostałych siedmiu członków wybierze Sejm - wyjaśnił rzecznik KBW.

Zobacz wideo
Więcej o: