Po瘸r w zabytkowej katedrze w Gorzowie Wielkopolskim. By造 i obecny proboszcz z zarzutami

Dw鏔 proboszczom parafii w Gorzowie Wielkopolskim postawiono zarzuty w zwi您ku z po瘸rem zabytkowej wie篡 katedry, kt鏎y mia miejsce w lipcu 2017 roku. W zwi您ku z zaniedbaniami duchownym grozi do 8 lat wi瞛ienia.
Zobacz wideo

Prokuratura prawie dwa lata po pożarze katedry w Gorzowie Wielkopolskim postawiła pierwsze zarzuty. Byłemu proboszczowi gorzowskiej katedry Zbigniewowi S. zarzucono, że w okresie od sierpnia 2007 do lipca 2012 roku "sprowadził zagrożenie przeciwko życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu w wielkich rozmiarach w postaci bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru" - czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Pożar katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Duchowni nie przyznają się do winy

Zdaniem prokuratury Zbigniew S. jako zarządca obiektu nie dbał o bezpieczeństwo pożarowe wieży katedralnej, w tym o utrzymywanie jej w należytym stanie technicznym ani o użytkowanie obiektu zgodnie z przepisami. Obecny proboszcz Zbigniew K. usłyszał podobne zarzuty za okres od sierpnia 2012 do lipca 2017 roku.

Jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, a także odmówili złożenia wyjaśnień. Duchownym grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Do trwającego kilka godzin pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca 2017 roku. Ogień pojawił się po południu na wieży katedralnej. Strażacy ugasili pożar dopiero następnego dnia. Prokuratura wszczęła śledztwo. Zdaniem biegłych przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej, zaś obiekt nie był poddawany wymaganym przeglądom.

Zlokalizowana w centrum katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gorzowie Wielkopolskim uważana jest za jeden z symboli miasta. Jej pierwsze elementy zbudowano w drugiej połowie XIII wieku. Obecnie trwa remont obiektu, którego koszt ma wynieść ok. 20 mln zł.

Wi璚ej o: