Prezydent drżącym głosem podziękował żołnierzom. Wspomniał o Smoleńsku. "Nigdy wam tego nie zapomnę"

Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego ma nowy sztandar. Uroczystość nadania odbyła się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Podczas swojego wystąpienia prezydent Andrzej Duda drżącym głosem przypomniał wydarzenie, do którego doszło tuż po katastrofie smoleńskiej.
Zobacz wideo

W czasie uroczystości prezydent Andrzej Duda powiedział, że nadanie nowego sztandaru to dla żołnierzy szczególny moment. "Dziękuję żołnierzom kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, żołnierzom pułku reprezentacyjnego za tą niezwykłą służbę, którą pełnią co dzień z tak wielką godnością" - zaznaczył. 

Prezydent podkreślił, że Pułk to jedna z najpiękniejszych form reprezentowania Rzeczypospolitej. "Z całego serca dziękuję Wam, że mogę z dumą stać i patrzeć jak pełnicie służbę w czasie wizyt naszych gości zagranicznych" - zaznaczył Andrzej Duda.

Nie mam żadnych wątpliwości, że jesteście absolutnie jedną z najpiękniejszych i najlepiej wymusztrowanych i zorganizowanych formacji na świecie

- dodał prezydent.

"Nigdy wam tego nie zapomnę"

Andrzej Duda przypomniał również wydarzenie, do którego doszło w 2010 roku w Moskwie.

Pamiętam tamten 13 kwietnia. Sprzed lat. W Moskwie. Kiedy jadąc z moskiewskiego prosektorium, jako minister towarzyszący trumnie ze zwłokami pani prezydentowej Marii Kaczyńskiej, zdruzgotany i kompletnie rozbity, dojechałem na moskiewskie lotnisko z rosyjskimi żołnierzami, którzy eskortowali trumnę

- wspominał Andrzej Duda.

Na lotnisku stała nasza jednostka reprezentacyjna - piękna jak ze snu. Dziękuję wam za to. Nigdy wam tego nie zapomnę

- zakończył drżącym głosem prezydent, nie kryjąc wzruszenia.

Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego funkcjonuje od 31 marca ubiegłego roku. Dokładnie rok temu - na bazie Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej w Warszawie powstała nowa formacja, która kontynuuje tradycję jednostek reprezentacyjnych polskiego oręża.

Zobacz wideo
Więcej o: