"Dobrze, że się nie przejmuje wiekiem emerytalnym". Kardiolog, potem apteka. Rachunek? 845 zł

Najpierw kardiolog, a potem apteka - tam za wykupienie leków z recepty trzeba było zapłacić 845 zł. Tak wyglądał przypadek opisany przez dziennikarkę "Newsweeka", a bohaterką tej historii jest jej matka.
Zobacz wideo

Dziennikarka "Newsweeka" Dominika Długosz zamieściła w sobotę na Twitterze zdjęcie rachunku, jaki zapłaciła jej 72-letnia matka w aptece. Długosz opisała, że kobieta najpierw odwiedziła kardiologa, a później poszła do apteki, by wykupić leki zalecone przez lekarza.

Kwota za leki z paragonu opiewa na 845,67 zł, jednak - co później zaznaczyła dziennikarka - jest to zapas leków na dwa miesiące. Jak to skwitowała:

Dobrze, że się staruszka nie przejmuje wiekiem emerytalnym, bo na leki by jej nie wystarczyło.

W komentarzach pod tweetem odezwał się jeden z użytkowników, który wskazywał, że taka lista leków to zapas na trzy miesiące. Wyliczał również, że 72-latka wykupiła "drogie wersje leków nierefundowanych", sugerował też, że lepiej było wybrać tańsze odpowiedniki.

Ponieważ zdjęcie było szeroko komentowane, po jakimś czasie dziennikarka odpowiedziała niektórym "ekspertom":

Proszę Państwa wasze komentarze jak zawsze bardzo mnie radują. Już wiem, że: nie powinna kupować tego co lekarz zapisał tylko szukać zamienników; nie powinna kupować na 2 miesiące; jak ma to niech płaci

Na koniec Długosz dodała, że poza problemami z sercem jej 72-latka ma też cukrzycę i chore stawy.

Jednocześnie warto nadmienić, że jak tylko bohaterka tej historii skończy 75 lat, będzie miała szansę na to, że za leki nie zapłaci. Chodzi o rządowy projekt Leki 75 plus, gwarantujący bezpłatny dostęp do niektórych medykamentów. Obecnie lista w pełni refundowanych leków liczy 2017 pozycji i jak sprawdziliśmy - jeden z leków 72-latki na pewno będzie bezpłatny.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (290)
Dominika Długosz opisuje historię swojej 72-letniej matki. Za leki zapłaciła 845 zł
Zaloguj się
 • tinley

  Oceniono 40 razy 32

  72 lata i staruszka? No dajcie spokój. autorka ma specyficzne poczucie humoru :-) Nie jest tajemnicą że kolejne rządy wywalały z listy leków refundowanych wszystko co da się wywalić. Moje zastrzyki 10 lat temu kosztowały 7zł za paczkę - teraz kosztują 98zł za paczkę. Ktoś wie czy leki uwzględnia się w koszyku inflacyjnym czy też sobie wywalili bo stóp bankowych nie chcą podnosić i tak im jest wygodnie? Leki drozeją dramatycznie

 • flemming

  Oceniono 30 razy 24

  kaczyński chce żeby kobiety rodziły tak chore dzieci, żeby zaraz umierały. To jak ma się troszczyć o starych, i tak sami umrą. On ma zapewnioną opiekę bez żadnego trybu. Program kaczyńskiego to program eutanazji narodu polskiego. No chyba że do akcji wkroczy Morawiecki , jak wiadomo najlepszy lekarz świata i rozdawca darmowych leków.

 • ratlerek.hitlerek

  Oceniono 36 razy 22

  To program zaplanowanej eutanazji Narodu Polskiego. Nie ona jedna została zakwalifikowana do tego programu rządowego.

 • kristofoser

  Oceniono 34 razy 22

  W Niemczech! Biorę tabletki (te co na receptę): na ciśnienie - 2 różne, na krzepnięcie krwi, na cholesterol- też 2 różne. Ostatnio byłem po receptę i w aptece zapłaciłem 0,00 Euro! Jak już trzeba coś zapłacić za leki na receptę to albo 5 Euro albo 10 Euro. Zależy od ceny. Płaci się tylko (na receptę) 10% wartości.

 • usmiech_nocy

  Oceniono 27 razy 21

  Niestety Xarelto za 400 zł na tej recepcie ma tak ustawioną refundację, żeby przeciętny pacjent nie mógł z niej skorzystać.

 • benia_b

  Oceniono 22 razy 20

  No cóż, w Wolsce osoby po siedemdziesiątce mogą liczyć głównie na leki do uśpienia.

 • turkiestan

  Oceniono 23 razy 19

  Na kolano jest żółta maść z apteki i aspirynka a nie szpital i karetki!!!!Niech oddaje kasę naciągacz!!!!
  Najwyższa pora rozliczyć tego przekręta i jego działalność !!!!Od samego początku (lata 90) ciągle jakieś przekręty i przewały z kasą i wszędzie był w to zamieszany!!!Kombinowali i gmatwali jego dupolizy aż wszystko się przedawniło!!!!Teraz od lat zapewnia im dobrze płatne posady w ministerstwach!!!
  Odnośnie tej staruszki to naprawdę jest mi jej żal.Powiedzmy że dostanie 1600 zł do ręki (większość starszych pań tyle dostaje).Powiedzmy normalny czynsz to gdzieś 800 zł.Czyli Jarosławie co ma zrobić ta pani???Kupić leki czy jedzenie????Rządzicie ponad 3 lata i oprócz podwyżek cen wszystkich artykułów i usług nic nie zrobiliście!!!Wartość złotego spadła!!!!Złoto ponad 1200 zł na uncji podrożało.Paliwo prawie 5 zł chociaż baryłka ropy kosztuje 67 USD-Za Tuska baryłka ropy kosztowała ponad 100- USD a w 2011 r kosztowała ponad 140 USD.Gdyby porównać ceny baryłki ropy i litr benzyny z czasów Tuska i obecnie to litr benzyny obecnie nie powinien kosztować więcej niż 2,50 do 3 złotych!!!Czemuż teraz ten mały pajac nie wie jak obniżyć cenę benzyny????Dlaczego nie obniży proporcjonalnie do ceny baryłki ropy????Jedyne co wyszło temu rządowi do osiągnięcje najwyższego deficytu!!!!W 2017 roku przekroczyli 1 bilion 2 miliardów zł deficytu!!!Teraz przez kilka lat będą się chwalić jak to robi Morawiecki że zmniejszają deficyt!!!!!!Jest tylko jedno pytanie???Po jaką cholerę tak zadłużyli naszą ojczyznę Polskę w 2017 roku!!!!!!!O tym Morawiecki jakoś dziwnie zapomniał powiedzieć Polakom że to rząd PiS tak zadłużył Polskę i Polaków!!!!To co oni robią to szczyt chamstwa i bezczelności!!!!!

 • kms2x

  Oceniono 32 razy 18

  W Szwajcarii za leki od kardiologa płacę 0 CHF. W Polsce musiałbym zapłacic ponad 500 zł/ miesiąc. Grubo ponad 500. Kiedys musiałem wykupic tygodniowa dawkę, bo mi sie pobyt przedłuzył. Wizyta u kardiologa 150 zł, leki 200. Nie dziwię sie, ze rośnie liczba zgonów i spada średnia długość zycia w PiSlandii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX