Abp Ryś na klęczkach wyznawał winy ws. pedofilii. "Jezu, uciszaliśmy ofiary, chroniliśmy winowajców"

Abp Grzegorz Ryś przeprosił ofiary pedofilii w Kościele oraz ich rodziny. Podczas specjalnego nabożeństwa mówił m.in., że 10 przypadków molestowania małoletnich, które odnotowano w archidiecezji łódzkiej, to "o 10 za dużo".
Zobacz wideo

W czwartek wieczorem w łódzkiej katedrze odbyło się nabożeństwo przebłagalne za grzechy, które popełnili ludzie Kościoła. Jak zaznacza łódzka archidiecezja, było to pierwsze tego typu nabożeństwo ws. pedofilii w polskim Kościele. Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś oraz biskupi i inni duchowni klęczeli przed ołtarzem i wysłuchali świadectwa człowieka z Ameryki Łacińskiej, który był wykorzystany seksualnie przez księdza.

Pedofilia w Kościele. 10 ofiar w Łodzi i okolicach

Później abp Ryś wygłosił homilię, w której odniósł się do ostatniego raportu Konferencji Episkopatu Polski dotyczącego pedofilii w Kościele. Powiedział, że w archidiecezji łódzkiej było 10 przypadków molestowania małoletnich przez duchownych oraz odnotowano cztery świadectwa osób, które doświadczyły tego tuż po uzyskaniu pełnoletności.

- To jest o 10 osób za dużo! Żaden z tych faktów, nie miał prawa się wydarzyć, a się wydarzył. Przepraszam - powiedział abp Ryś.

"Panie Jezu, wyznajemy, że chroniliśmy winowajców"

Trzeba też wiedzieć, że nie jest to pełna liczba ofiar nawet w tych odnotowanych sytuacjach, bo dramatycznie poszkodowani nie są tylko ci młodzi ludzie, których wykorzystano, ale także ich rodziny, a przede wszystkim ich rodzice

- mówił abp Ryś, dodając przy tym, że wymienione przez niego poszkodowane osoby padły ofiarą czterech księży.

 

Później poprowadzono rachunek sumienia i wyznawano winy w formie litanii. W tej części nabożeństwa po każdym kolejnym wyznaniu śpiewano "Kyrie eleison" (Panie, zmiłuj się).

Panie Jezu, wyznajemy, że chroniliśmy winowajców i uciszaliśmy tych, co doznali krzywdy. (...)
Panie Jezu, wyznajemy, że częstokroć odwracaliśmy głowę, nie chcieliśmy widzieć cierpienia wielu poszkodowanych, ani nie oferowaliśmy pomocy, kiedy była potrzebna

- padało m.in. w wyznaniu winy wygłaszanego przez abp Rysia.

Zobacz wideo
Więcej o: