Nowe fakty na temat zamachowca w Nowej Zelandii. RMF FM: Zwiedzał w Polsce krzyżackie zamki

Brenton Tarrant był w Polsce i kontaktował się tutaj z co najmniej dwiema osobami - ustalili dziennikarze RMF FM. Zamachowiec z Nowej Zelandii miał zwiedzać m.in. krzyżackie zamki.

Jak podaje RMF FM, poprzez logowania telefonu do stacji przekaźnikowej służbom udało się ustalić trasę podróży Brentona Tarranta - mordercy z Nowej Zelandii, który w dwóch meczetach w Christchurch zastrzelił łącznie 50 osób. Według dziennikarzy stacji, polskie służby poprosiły nowozelandzkie o dane, dzięki którym będą w stanie ustalić, jak wyglądał jego pobyt na terenie RP. Mężczyzna miał się kontaktować z dwiema osobami z Polski, w związku z czym trwa ustalanie, czy ktoś zajmował się organizacją jego pobytu. Ponadto służby sprawdzają, czy zamachowiec wynajmował samochód, ponieważ z zapisu kamer monitoringu wynika, że znajdował się na autostradzie A2 w Wielkopolsce. RMF FM podaje, że mężczyzna zwiedzał nad Wisłą zamki krzyżackie - świadczyć o tym mają fotografie z mediów społecznościowych. Tarrant na terenie naszego kraju miał przejechać łącznie dwa tysiące kilometrów, a następnie pojechał na Litwę.

Zamachy w Nowej Zelandii

Do zamachów na meczety w Nowej Zelandii doszło w piątek 15 marca. Terroryści otworzyli ogień do wiernych w dwóch meczetach w mieście Christchurch - przy Deans Avenue i Linwood Avenue. Zginęło 50 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Do szpitala w Christchurch trafiło 48 osób, wśród nich małe dzieci. Poszkodowani mieli rany postrzałowe, a stan części z nich był krytyczny.

Brenton Tarrant przez kilkanaście minut transmitował atak na Facebooku za pomocą kamery zamontowanej na głowie.

Ujęto także dwóch mężczyzn i kobietę, jedną z osób z tej trójki jednak już zwolniono. Ich nazwiska nie zostały ujawnione. Żadna z osób zatrzymanych nie była łączona do tej pory z działalnością terrorystyczną. Służby zabezpieczyły materiały wybuchowe, które miały należeć do sprawcy.

Więcej o:
Komentarze (142)
Nowe fakty na temat zamachowca w Nowej Zelandii. RMF FM: Zwiedzał w Polsce krzyżackie zamki
Zaloguj się
 • szczurzec1

  Oceniono 25 razy 13

  W ramach walki z islamofobią przestajemy zwiedzać zamki krzyżackie :D

 • miastomakow

  Oceniono 18 razy 12

  i teraz wszystko jasno jak to że jeden plus jeden to dwa. Zwiedzał zamek w Malborku więc to oczywista oczywistość że musiał dokonać zamachu na meczet w Nowej Zelandii.

 • skorpion1234

  Oceniono 12 razy 8

  ZAKAZAĆ ZAMKÓW!!!!111

 • mmgazeta

  Oceniono 16 razy 8

  "Mężczyzna miał się kontaktować z dwiema osobami z Polski, w związku z czym trwa ustalanie, czy ktoś zajmował się organizacją jego pobytu."
  Recepcjonista z hotelu i gość z wypożyczalni samochodów mają przerąbane!!

 • szlag_mnie_trafi

  Oceniono 13 razy 7

  Koniecznie zbadajcie gdzie jadł i gdzie się wysikał. To może mieć kolosalne znaczenie, a przede wszystkim pozwoli kontynuować ten cyrk jeszcze przez parę tygodni.

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 6

  Sprawdzić, czy przypadkiem nie odwiedził zamku pokrzyżackiego w miejscowości Gniew.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX