Wojciech Hermeliński odchodzi z PKW. Nowego szefa komisji wskaże prezes TK Julia Przyłębska

Szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński od dziś przestanie być członkiem PKW. Na jego miejsce wybrany zostanie nowy sędzia Trybunały Konstytucyjnego, wskazany przez Julię Przyłębską.
Zobacz wideo

29 marca, czyli w dniu 70. urodzin Wojciecha Hermelińskiego, wygasa jego kadencja na stanowisku szefa Państwowej Komisji Wyborczej. Ponieważ Hermeliński jest sędzią TK w stanie spoczynku, to jego następcę wskaże prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Jak podaje TVN24.pl nowym szefem PKW ma zostać dr hab. Grzegorz Jędrejek, który 24 lutego 2017 roku został wybrany na sędziego TK. Jego kandydatura została już zaproponowana w oficjalnym piśmie, które Przyłębska wysłała do Kancelarii Prezydenta.

Wojciech Hermeliński odchodzi z Państwowej Kadencji Wyborczej - nowego szefa PKW powoła Julia Przyłębska

Zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego z grudnia 2017 roku, kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie wraz z nową kadencją Sejmu (czyli w październiku bieżącego roku). Zmieni się wtedy sposób powoływania członków PKW - aż siedmiu na dziewięciu z nich zostanie wskazanych przez Sejm. Jednego sędziego wskaże Trybunał Konstytucyjny oraz Naczelny Sąd Administracyjny. Dotychczas każdy z prezesów TK, NSA i Sądu Najwyższego wskazywał po trzech sędziów wchodzących w skład Państwowej Komisji Wyborczej.

Wojciech Hermeliński pełnił funkcję szefa PKW od 9 grudnia 2014 roku. Zastąpił on na tym stanowisku Stefana Jaworskiego. W rozmowie z TVN24 Hermeliński skomentował zmiany w sposobie powoływania nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej. Sędzia uznał, że politycy nie powinni mieć wpływu na organy wyborcze, które zawsze powinny być niezawisłe: "(...) politycy powinni jak najdalej trzymać się od wyborów. Niech uchwalą kodeks, niech uchwalą ustawy, ale niech się nie zbliżają do organów wyborczych".

Więcej o:
Komentarze (66)
Wojciech Hermeliński odchodzi z PKW. Nowego szefa komisji wskaże prezes TK Julia Przyłębska
Zaloguj się
 • net_friend

  Oceniono 18 razy 14

  Wchodzi model zapewniający bezpieczeństwo tzw. demokracji pisowskiej.

 • aqua7x

  Oceniono 13 razy 11

  czyli zastapi go bezprawnie wskazany bo przybledska jest tam tylko fikcyjnie...

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 8 razy 8

  Antypolscy agenci z Nowogrodzkiej klaszczą z zachwytu.

 • zerozer52

  Oceniono 8 razy 8

  Ten tuman "Wolfgangowa"?

 • wejsunek47

  Oceniono 7 razy 7

  ciekawe jak się poczują wnuki tej przestępczyni kiedy w książce od historii przeczytają...... żona agenta służby bezpieczeństwa , członek zorganizowanej grupy przestępczej PIS, samozwańcza prezes TK skazana na wieloletni pobyt w zakładzie karnym pozbawiona praw obywatelskich na zawsze,

 • wejsunek47

  Oceniono 7 razy 7

  kombinują jak NKWD w Polsce w 1949...... frekwencja 98% na PIS 102% głosów...

 • Wieslaw Szasz

  Oceniono 9 razy 7

  PrezesTK?
  Raz, ona nie jest prezesem.
  Dwa, ona wskaże tego którego Zeru wskaże prezes.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX