Wojciech Hermeliński odchodzi z PKW. Nowego szefa komisji wskaże prezes TK Julia Przyłębska

Szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński od dziś przestanie być członkiem PKW. Na jego miejsce wybrany zostanie nowy sędzia Trybunały Konstytucyjnego, wskazany przez Julię Przyłębską.
Zobacz wideo

29 marca, czyli w dniu 70. urodzin Wojciecha Hermelińskiego, wygasa jego kadencja na stanowisku szefa Państwowej Komisji Wyborczej. Ponieważ Hermeliński jest sędzią TK w stanie spoczynku, to jego następcę wskaże prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Jak podaje TVN24.pl nowym szefem PKW ma zostać dr hab. Grzegorz Jędrejek, który 24 lutego 2017 roku został wybrany na sędziego TK. Jego kandydatura została już zaproponowana w oficjalnym piśmie, które Przyłębska wysłała do Kancelarii Prezydenta.

Wojciech Hermeliński odchodzi z Państwowej Kadencji Wyborczej - nowego szefa PKW powoła Julia Przyłębska

Zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego z grudnia 2017 roku, kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie wraz z nową kadencją Sejmu (czyli w październiku bieżącego roku). Zmieni się wtedy sposób powoływania członków PKW - aż siedmiu na dziewięciu z nich zostanie wskazanych przez Sejm. Jednego sędziego wskaże Trybunał Konstytucyjny oraz Naczelny Sąd Administracyjny. Dotychczas każdy z prezesów TK, NSA i Sądu Najwyższego wskazywał po trzech sędziów wchodzących w skład Państwowej Komisji Wyborczej.

Wojciech Hermeliński pełnił funkcję szefa PKW od 9 grudnia 2014 roku. Zastąpił on na tym stanowisku Stefana Jaworskiego. W rozmowie z TVN24 Hermeliński skomentował zmiany w sposobie powoływania nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej. Sędzia uznał, że politycy nie powinni mieć wpływu na organy wyborcze, które zawsze powinny być niezawisłe: "(...) politycy powinni jak najdalej trzymać się od wyborów. Niech uchwalą kodeks, niech uchwalą ustawy, ale niech się nie zbliżają do organów wyborczych".

Więcej o: