Radni z Lubelszczyzny chcą samorządów "wolnych od ideologii LGBT". Pierwsza uchwała w Świdniku

W czwartek lubelscy radni mają zaproponować projekt uchwały ogłaszającej miasto "wolnym od ideologii LGBT". Podobną uchwałę już dziś przyjęto w powiecie świdnickim. Ma pojawić się też w innych samorządach województwa. Zachęca do tego świdnicki radny i pełnomocnik wojewody lubelskiego.
Zobacz wideo

W reakcji na podpisanie przez prezydenta Warszawy Karty LGBT, niektóre lubelskie samorządy mają zająć się uchwałami o ogłoszeniu miast czy powiatów "wolnymi od ideologii LGBT". W czwartek taką uchwałę mają zaproponować na posiedzeniu Rady Miasta Lublina radni PiS - informuje TOK FM. Ale pierwszy taki dokument przegłosowano już dziś. 

Po godz. 15 zaczęła się sesja Rady Powiatu w Świdniku, na której miał zostać przedstawiony projekt „Powiat świdnicki wolny od ideologii LGBT”. Mówił o tym w dzisiejszym "Naszym Dzienniku" Andrzej Mańka, obecnie przewodniczący rady, dawnej poseł PiS i Ligi Polskich Rodzin. Stwierdził, że zadaniem samorządów "jest nie tylko łatanie przysłowiowych dziur w chodniku", ale też powinny one "podejmować sprawy ważne, którymi żyją i o które pytają mieszkańcy". Do takich spraw zaliczył "próbę narzucenia wojny ideologicznej związanej z promocją LGBT drogą samorządową". "Nasz Dziennik" pisze, że uchwałę popiera większość radnych.

Radosław Brzózka, radny i członek Zarządu Powiatu w Świdniku oraz pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. rozwoju edukacji poinformował po godz. 17, że rada powiatu przyjęła deklarację "Powiat Świdnicki wolny od ideologii LGBT". "Za głosowało 15 radnych, 1 wstrzymał się (PO), 2 było przeciw (Świdnik Wspólna Sprawa)" - napisał. 

"Jeśli jest akcja, to musi być reakcja"

- Uchwała jest inicjatywą grupy radnych powiatu świdnickiego. Omawialiśmy ją też w gronie radnych z innych samorządów - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl  Andrzej Mańka. Inicjatorzy chcą, by była to szersza inicjatywa. - Rozmawialiśmy z samorządowcami z Ostrowa Lubelskiego, Puław, Urzędowa, Lublina - stwierdził. 

Co skłoniło radnych do takiej inicjatywy? - Patrząc na fakty i wydarzenia nie tylko w Polsce, ale i w Europie wiemy, że jest pewien proces działania. Te środowiska mówią dziś, żeby zalegalizować związki partnerskie, ale później dodają, że chcą też praw do adopcji dzieci, a jak słyszeliśmy ostatnio - również karania więzieniem ludzi, którzy mają inne poglądy - powiedział.

- Uważamy, że deklaracja Rafała Trzaskowskiego jest początkiem takiej drogi. Odczytujemy to jako próbę narzucenia tej ideologii stopniowo. Chcemy pokazać, że są samorządowcy, którzy mają inne zdanie niż pan Trzaskowski -  

- stwierdził przewodniczący rady powiatu. - Jeśli jest akcja, to musi być reakcja. Skoro są środowiska, które chcą taką ideologię promować, to bierność z naszej strony byłaby jakimś rodzajem przyzwolenia na to - dodał.

Na stronie Spotkania Świdnickie na Facebooku opublikowano fragment uchwały rady powiatu świdnickiego. "Radykałowie dążący do rewolucji kulturowej w Polsce atakują wolność słowa, niewinność dzieci, autorytet rodziny i szkoły oraz swobodę przedsiębiorców. Dlatego będziemy konsekwentnie bronić naszej wspólnoty samorządowej!" - piszą autorzy. "Nie damy narzucić sobie wyolbrzymianych problemów i sztucznych konfliktów, które niesie ze sobą ideologia LGBT" - deklarują. 

Uchwały mają przyjąć kolejne samorządy

W lubelskim projekcie uchwały czytamy, że powstała ona "w związku z zapowiadanym planem wprowadzenia w samorządach tzw. Karty LGBT+", które mają "narzucać seksualizację dzieci". Deklaruje ona, że samorząd "nie będzie ingerować w prywatną sferę życia". Autorzy nie zgadzają się na " instalowanie funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach" i deklarują, że "zrobią wszystko, by do szkół nie miały wstępu osoby i organizacje zainteresowane wczesną seksualizacją polskich dzieci w myśl standardów WHO". Autorzy nawiązują też do chrztu Polski, 100-lecia odzyskania niepodległości i "wierności tradycji państwowej i narodowej".

Brzózka pisał na Twitterze, że w następnych dniach takie uchwały mają być omawiane w innych samorządach w województwie, m.in. w Ostrowie Lubelskim, Urzędowie i powiecie puławskim. 

Marsz Równości: Kłamstwa nastawione na szczucie osób LGBT

Marsz Równości w Lublinie odniósł się na Twitterze do projektu uchwały miejskich radnych PiS. "Nie mamy złudzeń. To są kłamstwa nastawione na szczucie osób LGBT" - napisano. Aktywiści opublikowali też komentarz. 

Zwracają uwagę, że "funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach", czyli tzw. latarnicy, to osoby z kadry szkolnej, które mają pomagać młodzieży LGBT, jeśli takie dzieci są prześladowane. 

Organizacja wyjaśnia, że edukacja seksualna zgodna ze standardami WHO nie zakłada "seksualizacji dzieci", a same standardy mają "zapewnić praktyczną pomoc w celu stworzenia odpowiednich programów". Według samego dokumentu WHO "edukacja seksualna zakłada także ścisłą współpracę z rodzicami i społeczeństwem w celu stworzenia przyjaznego środowiska", rodzice są informowani i mogą wdrażać własne życzenia i uwagi.  

Andrzej Mańka ze świdnickiej rady powiatu reakcję marszu równości określił jako “głębokie niezrozumienie” uchwały. - Nie występujemy przeciwko osobom o innej orientacji seksualnej, ta kwestia nas nie interesuje. Natomiast jesteśmy przeciwni pewnej ideologizacji i narzucaniu rozwiązań - powiedział.

Czym w rzeczywistości jest karta LGBT+

Deklaracja LGBT+ to dokument podpisany przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Wśród jej najważniejszych zapisów są: stworzenie placówki interwencyjnej, która będzie schronieniem dla osób nieheteroseksualnych wyrzuconych z domu lub obawiających się o swoje życie w miejscu zamieszkania, stworzenie całodobowej infolinii skierowanej do osób LGBT+ doświadczających przestępstw z nienawiści, gdzie udzielana będzie pomoc psychologiczna i prawna czy przeciwdziałanie mowie nienawiści i przemocy słownej i fizycznej, aby skutecznie chronić osoby LGBT+.

Najwięcej manipulacji pojawiło się wokół punktu o zapewnieniu w warszawskich szkołach rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej, zgodnej ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia. Politycy i działacze prawicowi twierdzą, że dzieci w przedszkolu będą "uczone masturbacji". Nie jest to prawda - taki zapis nie pojawia się w standardach WHO. Zajęcia dotyczą dzieci najwcześniej w 4 klasie szkoły podstawowej, są dobrowolne i za zgodą rodziców. - Moim celem po prostu jest ochrona wszystkich, którzy mają inne od większości poglądy, wygląd czy orientację. Moim celem jest to, aby żaden dzieciak nie popełnił samobójstwa w wyniku zaszczucia w szkole. Moim celem jest to, żeby nikt nie był szykanowany albo atakowany w warszawskim autobusie dlatego, że trzyma się z kimś za rękę, albo mówi w innym języku - tłumaczył Rafał Trzaskowski.

Zobacz wideo
Więcej o: