Polskie i niemieckie służby rozbiły międzynarodowy gang. Zabezpieczono m.in. konie i dzieła sztuki

Polskie i niemieckie służby rozbiły międzynarodowy gang zajmujący się nielegalnym handlem olejem napędowym. Polski Skarb Państwa i niemiecki fiskus straciły z powodu procederu łącznie ponad 200 milinów złotych.
Zobacz wideo

Funkcjonariusze służb skarbowych i CBŚP rozbili gang paliwowy. Zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się importem z Niemiec oleju opałowego i sprzedawała go w Polsce jako olej napędowy.

Mechanizm oszustwa gangu polegał na fikcyjnym transporcie oleju opałowego do krajów bałtyckich przez nieistniejące firmy. Tymczasem w kraju olej był odbarwiany i sprzedawany do stacji benzynowych jako pełnowartościowy olej napędowy. Śledczy szacują, że w ten sposób grupa przestępcza doprowadziła do co najmniej 108 milionów złotych strat Skarbu Państwa w związku z niezapłaconymi podatkami akcyzowym i VAT. Niemiecki fiskus stracił na działalności gangu około 23 milionów euro.

Podczas wspólnej akcji polskich i niemieckich służb zatrzymano łącznie 19 osób: Polaków, Niemców, Litwinów i Ukraińców. Postawiono im zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych. W okolicach Częstochowy służby zabezpieczyły kompletną linię do odbarwiania oleju opałowego. Na poczet kar policja zabezpieczyła samochody, biżuterię, konie i dzieła sztuki.

Więcej o: