Sąd Najwyższy zajmie się skargą nadzwyczajną. To pierwszy przypadek w historii

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpozna pierwszą skargę nadzwyczajną. Wniósł ją Rzecznik Praw Obywatelskich.
Zobacz wideo

Izba zajmie się skargą wniesioną przez RPO o godz. 13. Sprawa dotyczy wydania dwóch sprzecznych ze sobą orzeczeń spadkowych. W 1995 roku sąd rejonowy wydał postanowienie o spadku, na podstawie którego nabyli go mąż zmarłej oraz trójka dorosłych dzieci. Wchodzące w skład spadku gospodarstwo rolne odziedziczył tylko mąż.

Sąd Najwyższy rozpatrzy skargę nadzwyczajną

Po kilku latach jeden ze spadkobierców wystąpił do tego samego sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po matce, po jednej czwartej części - także w odniesieniu do gospodarstwa rolnego. Sąd zawiadomił pozostałych spadkobierców o terminie rozprawy. Nie stawili się na nią, uznając, że to nieporozumienie, bo sprawa spadku została już rozstrzygnięta. W efekcie w 2000 r. Sąd Rejonowy uwzględnił wniosek jednego ze spadkobierców. W żadnym z przypadków nie złożono apelacji.

Według Rzecznika Praw Obywatelskich naruszone zostały konstytucyjne prawa spadkobierców. Skarga została przygotowana latem zeszłego roku, jednak ze względu na konieczność uzupełnienia braków formalnych, Sąd Najwyższy może nią zająć się dopiero teraz. RPO chce, aby drugie postanowienie sądu rejonowego zostało uchylone.
Skargę nadzwyczajną rozpozna trzyosobowy skład orzekający. Jego przewodniczącym będzie sędzia SN Marcin Łochowski.

Skarga nadzwyczajna

Skarga nadzwyczajna została wprowadzona poprzez ustawę o Sądzie Najwyższym, która weszła w kwietniu 2018 r. Daje ona możliwość zaskarżania prawomocnych wyroków sądów, które zostały wydane w przeciągu ostatnich 20 lat.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (16)
Sąd Najwyższy zajmie się skargą nadzwyczajną. To pierwszy przypadek w historii
Zaloguj się
 • rachuciachu2012

  Oceniono 22 razy 22

  skarga nadzwyczajna niestety NIE dotyczy postępowań administracyjnych, to było chytre posunięcie dudy, bo w ten sposób chroni administrację i państwo przed roszczeniami obywateli w sytuacji, kiedy wiele wyroków, np. skarbowych, podatkowych itp, było rażąco niesprawiedliwych...

 • ochujek

  Oceniono 20 razy 20

  Ziobro 13 lat griluje lekarzy za śmierć tatusia. Zaskarżyć.

 • si.vis.pacem.para.bellum

  Oceniono 17 razy 13

  Skarga nadzwyczajna jest tylko dla jarka. Chodziło o to że jak przed laty niezawisły sąd orzekł, że jarek kłamał i pomawiał to teraz w wyniku rewizji nadzwyczajnej wyjdzie, że mówił samiuśką prawdę.

 • tadian

  Oceniono 13 razy 11

  Choojowe panstwo i tyle

 • 1sz-truten

  Oceniono 8 razy 6

  No to sie teraz zacznie , a tu sie wyrywaja z jakimis spadkami !

 • dar61

  Oceniono 2 razy 0

  Redakcja pominęła coś ważnego. Tu musi być jakiś kruczek, nawet kruk - przecież nie bez powodu wprowadzono tę formę prawną.
  W tej sprawie musi skorzystać jakiś pisiak...

  ****
  Z orto-względów to roto-byk:
  '...ze względu na konieczność uzupełnienia braków formalnych, Sąd Najwyższy może...' [PRZECINKOZA]
  >>> ...formalnych Sąd... [BEZ PRZECINKA]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX