Fundacja związana z o. Rydzykiem dostała 4,3 mln zł z 1 procenta. Pieniądze wydano głównie na film

Ponad 4,3 mln zł - tyle w 2018 roku z jednego procenta podatku trafiło do fundacji Nasza Przyszłość związanej z o. Tadeuszem Rydzykiem. Większość z tych pieniędzy poszła na film "Nędzarz i Madame", organizowano za nie też m.in. warsztaty dziennikarskie.
Zobacz wideo

Główny Urząd Statystyczny podsumował, że w 2018 roku w ramach jednego procenta podatku do różnego rodzaju organizacji pożytku publicznego trafiło ponad 761 mln zł.

"Gazeta Wyborcza" przyjrzała się natomiast, komu Polacy najchętniej przelewają swój 1 proc. podatku. Przykładowo, 400 mln zł z tych pieniędzy przekazano organizacjom zajmującym się zdrowiem, a 67 mln zł sprawami społecznymi. "Wyborcza" zwróciła też uwagę, że kilka milionów złotych dostała fundacja Nasza Przyszłość związana z księdzem Tadeuszem Rydzykiem i jego toruńskimi mediami.

Fundacja związana z o. Rydzykiem sponsoruje film "Nędzarz i Madame"

I rzeczywiście, z raportu fundacji za 2018 rok, który umieściła na swojej stronie internetowej, dowiadujemy się nie tylko, ile pieniędzy zebrała z jednego procenta podatku - ponad 4,3 mln zł, ale też na jakie cele je przeznaczyła. 

embed

Nasza Przyszłość bardzo szczegółowo rozpisała, na co wydała tę kwotę. Najwięcej pieniędzy pochłonęły przekazy finansowe do Fundacji Lux Veritatis na film "Nędzarz i Madame" o św. Bracie Albercie - 1,57 miliona złotych.

Fundacja wielokrotnie sponsorowała też warsztaty dziennikarskie "Zrozumieć media" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Było ich dziewięć, a każdy po 37,5 tys. zł. Zorganizowano też warsztaty dla młodzieży za 170 tys. zł.

Często wspierano też osoby potrzebujące, m.in. podopiecznych DPS w Bornem Sulinowie, hospicjów, Klasztor Sióstr Niepokalanek w Szczecinku - raz było to nawet ponad 172 tys. zł.

Warto nadmienić, że fundacja związana z o. Tadeuszem Rydzykiem zebrała więcej niż np. WWF Polska (1,7 mln zł w 2018 roku) czy Greenpeace (1,3 mln zł) lub SOS Wioski dziecięce (ponad 3,6 mln zł).

Zobacz też: Pracownicy biur polityków PiS pomogą z PIT-em. W zamian za 1 proc. na fundację Rydzyka

Zobacz wideo