Fundacja związana z o. Rydzykiem dostała 4,3 mln zł z 1 procenta. Pieniądze wydano głównie na film

Ponad 4,3 mln zł - tyle w 2018 roku z jednego procenta podatku trafiło do fundacji Nasza Przyszłość związanej z o. Tadeuszem Rydzykiem. Większość z tych pieniędzy poszła na film "Nędzarz i Madame", organizowano za nie też m.in. warsztaty dziennikarskie.

Główny Urząd Statystyczny podsumował, że w 2018 roku w ramach jednego procenta podatku do różnego rodzaju organizacji pożytku publicznego trafiło ponad 761 mln zł.

"Gazeta Wyborcza" przyjrzała się natomiast, komu Polacy najchętniej przelewają swój 1 proc. podatku. Przykładowo, 400 mln zł z tych pieniędzy przekazano organizacjom zajmującym się zdrowiem, a 67 mln zł sprawami społecznymi. "Wyborcza" zwróciła też uwagę, że kilka milionów złotych dostała fundacja Nasza Przyszłość związana z księdzem Tadeuszem Rydzykiem i jego toruńskimi mediami.

Fundacja związana z o. Rydzykiem sponsoruje film "Nędzarz i Madame"

I rzeczywiście, z raportu fundacji za 2018 rok, który umieściła na swojej stronie internetowej, dowiadujemy się nie tylko, ile pieniędzy zebrała z jednego procenta podatku - ponad 4,3 mln zł, ale też na jakie cele je przeznaczyła. 

embed

Nasza Przyszłość bardzo szczegółowo rozpisała, na co wydała tę kwotę. Najwięcej pieniędzy pochłonęły przekazy finansowe do Fundacji Lux Veritatis na film "Nędzarz i Madame" o św. Bracie Albercie - 1,57 miliona złotych.

Fundacja wielokrotnie sponsorowała też warsztaty dziennikarskie "Zrozumieć media" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Było ich dziewięć, a każdy po 37,5 tys. zł. Zorganizowano też warsztaty dla młodzieży za 170 tys. zł.

Często wspierano też osoby potrzebujące, m.in. podopiecznych DPS w Bornem Sulinowie, hospicjów, Klasztor Sióstr Niepokalanek w Szczecinku - raz było to nawet ponad 172 tys. zł.

Warto nadmienić, że fundacja związana z o. Tadeuszem Rydzykiem zebrała więcej niż np. WWF Polska (1,7 mln zł w 2018 roku) czy Greenpeace (1,3 mln zł) lub SOS Wioski dziecięce (ponad 3,6 mln zł).

Zobacz też: Pracownicy biur polityków PiS pomogą z PIT-em. W zamian za 1 proc. na fundację Rydzyka

Więcej o:
Komentarze (171)
Fundacja związana z o. Rydzykiem dostała 4,3 mln zł z 1 procenta
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 54 razy 48

  Ciekawe czy choć jeden procent co przekazało ten jeden procent wiedziało że przekazało :-)

 • swru

  Oceniono 37 razy 33

  Akuratnie to że dostał z 1% to ok. Boli natomiast, że ministrowie prześcigają się z gorliwością w przelewaniu państwowych pieniędzy na konto Rydzyka ogromnych kwot na bzdurne cele, które jedynie są przykrywką dla okradania podatników

 • lusjola

  Oceniono 35 razy 27

  Po raz pierwszy nie mogłam przeczytać artykułu. Kiedy tą kanalię odetnie się wreszcie od naszych pieniędzy ??? Dla nauczycieli NIE MA dla szpitali NIE MA a oszołom MA !!! Pytam dlaczego ??? Okradł nas Polaków którzy wysyłaliśmy pieniądze (prywatne) na ratowanie Stoczni Gdańskiej !!! Dokąd to wszystko ma trwać i trzymanie się za rączki i kicanie !!! Polacy do urn przy najbliższych wyborach !!!

 • remo29

  Oceniono 35 razy 25

  Dla toruńskiego złodzieja zawsze coś się znajdzie.

 • pollako

  Oceniono 24 razy 18

  Tylko w Polsce duchowni rządzą państwem i są nietkalni, Polacy na to patrzą i są bezsilni.

 • sandowal

  Oceniono 21 razy 17

  Mówi nauczyciel do księdza: "Zarabiam grosze za przekazywanie rzetelniej wiedzy..." A ksiądz na to:"A ja kokosy na opowiadaniu bajek!" Bajarze mają lepiej w ciemnogrodzie...

 • maciek7783

  Oceniono 16 razy 16

  Pozytywne jest to, ze rodacy kilkanaście razy więcej dali na zwierzęta !!!

  Jak widać NASZA PRZYSZŁOŚĆ biznesmena-hochsztaplera NIE MA PRZYSZŁOŚCI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • gluteusm

  Oceniono 20 razy 16

  Z 1% z rozliczeń podatkowych perparowanych... pardon, rozliczanych przez US? W sumie nie dziwny byłby taki skok na kasę, w końcu Kaczyński Rydzykowi duszę sprzedał.

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 15

  Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości widząc TAKI stopień "oczadzenia" społeczeństwa? Bo ja nie.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX