ZNP liczy głosy w referendum. 90 proc. nauczycieli, którzy brali w nim udział, chce strajku

Sławomir Broniarz poinformował, że około 90 proc. nauczycieli, którzy brali udział w referendum, jest za organizacją ogólnopolskiego strajku. Na oficjalne wyniki musimy jednak zaczekać - zostaną podane w poniedziałek, około godz. 12:00.
Zobacz wideo

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz był gościem Porannej rozmowy RMF FM. Zapytany o to, czy ma wrażenie, że wszystko już postanowione i strajk nauczycieli się odbędzie, powiedział, że jest zdecydowany, że do strajku prawdopodobnie dojdzie. Podkreślił jednocześnie, że musi do niego dojść, ponieważ strona rządowa nie przedstawia nauczycielom żadnych propozycji rozwiązania problemu. Prezes ZNP zapowiedział także, że oficjalne wyniki referendum przeprowadzanego wśród nauczycieli poznamy dziś około południa. 

- Oficjalne wyniki referendum strajkowego będą podane w godzinach południowych, ale nadal są szkoły, w których jeszcze zliczane są wyniki. Ok. 85 proc. szkół weszło w spór zbiorowy, a około 90 proc. nauczycieli, którzy brali udział w referendum, poparło decyzję o strajku - powiedział Sławomir Broniarz

Sławomir Broniarz o demonstracjach politycznych: Jeśli PiS mnie zaprosi, pójdę

Gospodarz programu Robert Mazurek pokazał prezesowi ZNP zdjęcie sprzed trzech lat, na którym Sławomir Broniarz stoi w jednym szeregu z Grzegorzem Schetyną, Ryszardem Petru, Barbarą Nowicką, Mateuszem Kijowskim i Władysławem Kosiniak-Kamyszem. Zapytany o to, czy często uczestniczy w politycznych demonstracjach, Broniarz powiedział, że nie. Zaznaczył także, że jeżeli prezes Kaczyński lub ktoś z Prawa i Sprawiedliwości zaprosi go na podobne wydarzenie, weźmie w nim udział. Podkreślił jednocześnie, że na tego typu demonstracjach mówi zawsze o edukacji, a nie o polityce.

Prezes ZNP gotowy do ujawnienia swojego zeznania podatkowego

Prowadzący rozmowę zapytał prezesa ZNP o jego wynagrodzenie, wspominając, że zarabia on kilkukrotnie więcej, niż przeciętny nauczyciel. Sławomir Broniarz podkreślił, że na jego pensję składają się tylko członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego i nie pobiera on żadnych dopłat budżetowych. Pytany o to, czy na prośbę członków Związku Nauczycielstwa Polskiego ujawni swoje zeznanie podatkowe, powiedział, że członkowie ZNP "mają do tego pełne prawo" i że jeżeli wyrażą taką potrzebę, przedstawi im swój PIT. 

Sławomir Broniarz: "Nie znam nauczyciela, który brał fałszywe zwolnienia lekarskie"

Sławomir Broniarz był także pytany o grudniowy protest nauczycieli, podczas którego nauczyciele masowo przynosili L4 i przechodzili na urlopy zdrowotne. Prezes ZNP powiedział, że nie zna żadnego nauczyciela, który przyniósłby "lewe" zwolnienie lekarskie. Podkreślił jednocześnie, że lekarze wystawiają zwolnienia na podstawie pewnych przesłanek i ponoszą odpowiedzialność za wystawianie takich dokumentów.

Strajk nauczycieli. Wyniki referendum już dzisiaj

Przypomnijmy, że dziś około południa poznamy wyniki referendum przeprowadzanego wśród nauczycieli wszystkich polskich szkół. Jeżeli nauczyciele zdecydują się na strajk, rozpocznie się on 8 kwietnia, tuż przed ważnymi egzaminami - gimnazjalnym i ósmoklasisty. Strajk nauczycieli potrwa do odwołania, co oznacza, że może być kontynuowany także w czasie trwania egzaminów maturalnych.

Więcej o: