"Jedenaste - nie gwałć". Przed kuriami protest "Hańba Biskupia". Pluszaki na bramach

Pluszaki przed budynkami, na bramach kartki z napisami "Hańba Biskupia" - w niedzielę przed kuriami odbyły się protesty przeciwko ukrywaniu pedofilii w polskim Kościele. "Jedenaste - nie gwałć" - głosił jeden z plakatów.
Zobacz wideo

W niedzielę przed kuriami odbyły się protesty pod hasłem "Hańba Biskupia". Pikiety są reakcją na doniesienia o tym, jak polski Kościół miał tuszować nadużycia seksualne i pedofilię w swoich szeregach. Hasło akcji odnosi się do ostatniego raportu Fundacji "Nie lękajcie się", w którym padły 24 nazwiska biskupów, mających pomagać w ukrywaniu pedofilii, a także do niedawnego raportu KEP dotyczącego pedofilii w Kościele.

W ramach "Hańby Biskupiej" na bramach lub przed kuriami zostawiano tabliczki ze wspomnianym hasłem, a także pluszaki. Akcja odbyła się m.in. w Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Olsztynie, Łomży, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Bydgoszczy czy Warszawie.

Akcja "Hańba Biskupia". "Jedenaste - nie gwałć"

W akcję zaangażowane były: Ogólnopolski Strajk Kobiet, Fundacja "Nie lękajcie się", a także stowarzyszenie Kongres Świeckości.

Na przykład w Gdańsku zawieszono tabliczki z napisami "Pedofilia to holokaust dzieci biskupie Jędraszewski", "Jedenaste - nie gwałć". W Olsztynie: "Bóg jest prawdą i miłością. A wy co sobą reprezentujecie?". Wielkiego pluszowego tygrysa z zaklejonym pyskiem zostawiono natomiast w Bydgoszczy.

We Wrocławiu z kolei był napis: "Św. Trójca dla Biskupa: 1. Proces. 2. Wyrok. 3. Odszkodowanie". Pluszaki zostawiane przez protestujących miały przeważnie doczepione bądź dopisane na sobie hasło "Hańba Biskupia" albo "Ręce precz od naszych dzieci".

Więcej o: