Uczniowie na pomoc strajkującym nauczycielom. Jest list otwarty do władz, trwa zbiórka podpisów

Okazuje się, że nauczyciele zyskali nieoczekiwanie sojuszników. To uczniowie, którzy nie chcą być utożsamiani ze stanowiskiem Rady Dzieci i Młodzieży działającej przy MEN. Wystosowali list otwarty do władz i zbierają pod nim podpisy. - Nie jest to związane z żadną partią polityczną, młodzieżową radą, czy partyjną młodzieżówką - mówi Gazeta.pl Oliwia Regent, jedna z autorek listu.
Zobacz wideo

Fundacja Młodzieży Activis wystosowała list otwarty do prezydenta, premiera, Ministerstwa Edukacji Narodowej, nauczycieli, a także nauczycielskich związkowców, w którym popiera protest zapowiedziany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

"W tej trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się polski system oświaty, apelujemy do strony rządowej o wysłuchanie zarówno głosu nauczycieli, jak i uczniów" - wskazują młodzi sygnatariusze listu.

Dzisiaj do godz. 21 są zbierane podpisy. W rozmowie z Gazeta.pl Oliwia Regent, tegoroczna maturzystka i jedna z autorek listu, przekazała, że do godz. 14 udało się zebrać 1625 podpisów, z każdą godziną ich przybywa.

RDiM przy MEN "nie ma mandatu"

List to też kontra dla stanowiska Rady Dzieci i Młodzieży (działającej przy MEN), która w "Liście otwartym młodego pokolenia" wskazywała, że to uczniowie są najważniejsi i skrytykowała plan związkowców, by protestować w czasie egzaminów.

Nie ma naszej zgody na wypowiadanie się wyżej wymienionych jako całość głosu polskiego młodego pokolenia - znaczna część uczniów jest pewna słuszności działań polskich nauczycieli, czego dowodem jest ten list. Sprzeciwiamy się wypowiadaniu się w naszym imieniu organów, które nie są do tego w sposób prawny i społeczny uprawnione

- czytamy w liście.

Regent mówi Gazeta.pl, że najzwyczajniej w świecie Rada Dzieci i Młodzieży jest wybierana przez MEN na podstawie zgłoszeń, więc po prostu nie ma "mandatu na wypowiadanie się w imieniu całej polskiej młodzieży".

Co ważne, my to pisaliśmy jako uczniowie i studenci, nie jest to związane z żadną partią polityczną, młodzieżową radą, czy partyjną młodzieżówką. Nasz list jest skierowany do wszystkich - podpisuje się pod nim głównie młodzież z całej Polski, ale znajdują się również podpisy wdzięcznych nauczycieli, emerytów, rodziców

- wskazuje Regent.

25 marca to data w przypadku strajku nauczycieli kluczowa. Tego dnia w szkołach kończą się referenda strajkowe, które uprawomocnią protest. Natomiast tego samego dnia zaplanowane jest właściwie "spotkanie ostatniej szansy" dla strony rządowej i związkowców. Przedstawiciele rządu porozmawiają m.in. z ZNP na temat ewentualnego złagodzenia kursu. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, a w referendum nauczyciele opowiedzą się za strajkiem, ogólnopolski protest ma rozpocząć się 8 kwietnia.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (147)
Strajk nauczycieli. Uczniowie stają po stronie belfrów, piszą do władz list otwarty. Zbiórka podpisów trwa
Zaloguj się
 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 54 razy 20

  Państwo które nie dba o nauczycieli i lekarzy, może już się likwidować.

 • honorny

  Oceniono 33 razy 17

  PiS już teraz jedzie z rozdawnictwem po bandzie, kupując wybocze głosy kosztem wzrostu długu publicznego w czasie koniuktury gospodarczej. Samo to powinno być oceniane przez naród jako zbrodnia przeciwko państwu. Wszyscy za to zapłacimy.
  Natomiast sypnięcie kasy nauczycielom się PiSowi nie opłaca, bo to i tak nie jest ich elektorat. Bardziej się kalkuluje obrócić społeczeństwo przeciwko nauczycielom.
  Kłamstwa, manipulacje i napuszczanie jednych grup społecznych na drugie, to stały element gry mafii u władzy.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 34 razy 16

  a to szkoda że uczniowie i studenci nie są związani z żadną partią polityczną... bo pisowskie Edki nigdy nie wprowadza w Polsce nowoczesnego, europejskiego modelu edukacji
  ta wsiowa kastę afirmującą zadupie i analfabetyzm należy zwalczać na wszelkie możliwe sposoby

 • swru

  Oceniono 32 razy 14

  Nie dziwię się dzieciom. Komuchy z PiSu zaczęły kupczyć dziećmi, TV Info wręcz krzyczy jak to dzieci są oburzone strajkiem nauczycieli, opublikowali jakieś pismo dzieci pisiorów, które nikogo nie reprezentują. A oczywiste jest że uczniowie popierają nauczycieli bo za godną placę lepiej się pracuje. Podwyżki dla nauczycieli wyjdą z ogromną korzyścią dla dzieci - każdy to rozumie poza upośledzonymi od kaczego guru

 • antropoid

  Oceniono 36 razy 14

  BRAWO uczniowie - nie słuchać pisowskiej głupiej gęsi, która narobiła kosmicznego bajzlu w edukacji, a teraz chce zwiewać do Brukseli i jeszcze ma czelność odwoływać się do powołania nauczycieli.

 • antropoid

  Oceniono 35 razy 13

  Widać, że się pisiorom w roku wyborczym gotuje w doopskach, bo cały trollerski aktyw spędzony na fora nawet w te ich słynne "rodzinnie świętowane" niedziele :)

 • fu37

  Oceniono 35 razy 11

  W ramach zemsty od września beda mieli religie 5 razy w tygodniu i to z takimi gwiazdami episkopatu jak Wojciechowski, petz czy innych... Trynkiewicz ;)

 • ukw8078

  Oceniono 16 razy 10

  Rady Dzieci i Młodzieży działająca przy MEN - średnia wieku pewnie 58 lat :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX