Uczelnia o. Tadeusza Rydzyka z kolejną grzywną. "Ponad 2 lata czekamy na informacje"

Założona przez o. Tadeusza Rydzyka Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu została ukarana przez sąd administracyjny grzywną w wysokości 1200 zł. To kolejny wyrok w sprawie uczelni, która od ponad 2 lat nie przekazała dokumentów, o które wnioskowała Sieć Obywatelska Watchdog Polska.
Zobacz wideo

Sprawa zaczęła się w czerwcu 2016 roku. Działacze Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska zwrócili się wtedy do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu z prośbą o dokumenty dotyczące przeprowadzanych na uczelni kontroli, a także o statut.

Założona przez o. Tadeusza Rydzyka uczelnia nie odpowiedziała na wniosek Watchdog Polska, dlatego organizacja zdecydowała się złożyć skargę na bezczynność. Uczelnia zgodnie z prawem miała obowiązek przekazać skargę do sądu, jednak tego nie zrobiła.

Działacze w kwietniu 2017 r. zawnioskowali więc do sądu administracyjnego o wymierzenie grzywny dla WSKSiM. Sąd wymierzył grzywnę w wysokości 1000 zł.

WSKSiM kontra Watchdog Polska

Na tym jednak sprawa się nie skończyła, bo uczelnia wciąż zwlekała z przekazaniem skargi. Sieć Obywatelska Watchdog Polska złożyła więc w październiku 2018 r. kolejny wniosek o grzywnę. W międzyczasie WSKSiM przekazała skargę do sądu, ale i tak została ukarana - tym razem grzywną w wysokości 1,2 tys. zł.

W styczniu zapadł też wyrok w sprawie skargi złożonej przez Sieć Obywatelską. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że uczelnia powinna przedstawić organizacji dokumenty, o które wnioskowała.

Wyrok nie jest prawomocny, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej może złożyć skargę kasacyjną. Jednak w związku z tym, że wniosek dotyczy informacji, które w zasadzie albo są dostępne (statut), albo powinny być Biuletynie Informacji Publicznej (dokumentacja pokontrolna), to mamy nadzieję, że trzy rozstrzygnięcia sądu wystarczą do wykonania wniosku

- komentują działacze Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu należy do Fundacji Lux Veritatis, której prezesem jest redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk. Rektorem uczelni jest o. dr Zdzisław Klafka.

Zobacz wideo
Więcej o: