Kilkuset akademików i opozycjonistów apeluje do nauczycieli. "Strajk uderzy w przyszłość dzieci"

Do Ministerstwa Edukacji Narodowej trafił list podpisany przez ok. 300 nauczycieli akademickich i opozycjonistów PRL. Sygnatariusze listu apelują do nauczycieli o to, by nie strajkowali w trakcie zbliżających się egzaminów.
Zobacz wideo

Ok. 300 nauczycieli akademickich i opozycjonistów PRL podpisało się pod apelem, który trafił do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Apel jest skierowany do nauczycieli, którzy zapowiadają na 8 kwietnia rozpoczęcie bezterminowego strajku. Strajk rozpocznie się na kilka dni przed planowanym egzaminem gimnazjalnym i na tydzień przed egzaminem ósmoklasisty.

Wszyscy zgadzamy się, że pensje pedagogów powinny być wyższe. (...) Wasze dążenia do poprawy sytuacji finansowej nie mogą odbywać się kosztem, który w ostateczności najbardziej obciąży dzieci. Walcząc o swoje słuszne interesy, musicie mieć świadomość, że nieprzystąpienie uczniów do egzaminów w wyznaczonym terminie będzie oznaczać dla nich stracony rok i niemożność zrealizowania planów, na które pracowali wraz z Wami przez kilka, czasem kilkanaście lat edukacji

- czytamy w treści apelu.

Nadchodzący okres podwójnych wyborów – do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu, uruchomił już nieuczciwą kampanię, w której elementem brudnej gry jest dobro naszych dzieci, młodzieży i ich Rodzin. Wywoływanie protestów nauczycieli staje się narzędziem tej gry, niemającym bynajmniej na celu jakiegokolwiek ich dobra. Nie wolno dać się nabrać przez wzięcie w niej udziału!

- dodają sygnatariusze.

Inicjatorem apelu jest Andrzej Rozpłochowski, działacz opozycji antykomunistycznej, współtwórca śląskiej Solidarności. W 2014 r. był kandydatem Solidarnej Polski w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wcześniej z list PiS kandydował do śląskiego sejmiku.

Pod apelem podpisali się m.in. były minister zdrowia, neurolog prof. Grzegorz Opala, chirurg prof. Marek Rudnicki, działaczka opozycji PRL Anna Rakocz oraz historyk prof. Zofia Zielińska. Petycję można podpisywać w sieci.

Strajk nauczycieli

Do 25 marca trwa referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w ramach prowadzonego sporu zbiorowego. Jeśli większość placówek poprze najostrzejszą formę protestu, strajk rozpocznie się 8 kwietnia. Nauczyciele domagają się 1 tys. złotych podwyżki.

Według danych związku, dotychczas 85-90 proc. nauczycieli w referendach strajkowych już wypowiedziało się za strajkiem.

W najbliższy poniedziałek ma się odbyć posiedzenie Rady Dialogu Społecznego w sprawie zapowiadanego strajku w oświacie. W rozmowach mają wziąć udział przedstawiciele strony rządowej, między innymi minister rodziny Elżbieta Rafalska, która jest wiceprzewodniczącą RDS, szefowa MEN Anna Zalewska i minister finansów Teresa Czerwińska, a także przedstawiciele związków zawodowych.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (332)
Kilkuset akademików i opozycjonistów apeluje do nauczycieli. "Strajk uderzy w przyszłość dzieci"
Zaloguj się
 • seroo1

  Oceniono 124 razy 118

  Nie rozumiem idei napisania tego listu.
  Przecież pani minister powiedziała bardzo wyraźnie, szeroko szczerząc zębiska w uśmiechu, że sytuacja jest pod kontrolą i nauczyciele mogą MENowi nagwizdać.
  Sygnotariusze listu, jak się okazuje w większości wyznawcy PiS jej nie wierzą?

 • hispar

  Oceniono 107 razy 105

  Jasne! Najlepiej, żeby nauczyciele zastrajkowali w wakacje. Wszyscy to wtedy zauważą i rząd da podwyżki. NIE dla apelu o niestrajkowanie.

 • kl0ss

  Oceniono 88 razy 86

  Nie ma problemu, niech PiS wyskoczy z kasy jak wyskoczył na drugie 500+, na 1,3 mld na propagandę TVPiS czy na 65tys/miesiac dla qrewek w NBP i po sprawie. Niech zaapelują do PiS, a nie nauczycieli. Nauczyciele, tak trzymać!!!!

 • aietes

  Oceniono 70 razy 68

  widać.że bandycki reżim ima się różnych sposobów, aby zniechęcić polskich nauczycieli. Nauczyciele nie powinni się poddawać, żądać 2 tys. netto. Są nadwyżko, minicud gospodarczy, miliardy na kościól, rydzyka.

 • obrotowe.przedmurze

  Oceniono 64 razy 60

  Ale czcigodni PT. Akademicy i inszy trzeci sort sygnatariuszy z wlasnych pensji nie odda ani grosza nauczycielom? Czyli współczują z kieliszkiem koniaku w dłoni i będą ronić krokodyle łzy nad każdą z głodu padłą Siłaczką, po czym wrócą do deserów? O jakże szlachetne. Szczytne. Wspaniałe!

 • obidient1

  Oceniono 59 razy 57

  Wszystkie opcje polityczne apelowały do sumień nauczycieli, a nauczyciele dawali się rolować i wszystkie władze nauczycieli mieli w d..... teraz jak nauczyciele wreszcie się zmobilizowali to niech walczą do końca.

 • titus_fox

  Oceniono 59 razy 57

  i znów PIS pisze listy do samych siebie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX