GIS wycofuje partię jaj z Biedronki. Wykryto Salmonellę na powierzchni skorupek

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące wykrycia pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek jaj firmy ZDROVO Rodzinkovo. Produkt ten sprzedawany był w sklepach Biedronka.
Zobacz wideo

Na oficjalnych stronach GIS czytamy, że chodzi o jajka z Fermy Drobiu Woźniak Sp. Z o.o.. Firma dobrowolnie zdecydowała się o wycofanie z obrotu wskazanej przez inspektorat partii jajek. Właściciel sieci Biedronka - Geronimo Martins potwierdza, że dany produkt został już wycofany ze sprzedaży w około 20 sklepach, do których trafiły jajka z Salmonellą.

GIF wycofuje partię jaj zdrovo Rodzinkovo z sieci Biedronka

Poniżej udostępniamy szczegóły podane przez Główny Inspektorat Sanitarny:

 • Ostrzeżenie dotyczy jaj zdrovo Rodzinkovo o klasie wagowej M i klasie jakości A. Jajka pakowane były po 30 sztuk. Oznakowane są na skorupce kodem: 3PL30051328K3
 • Numer partii wycofanych jaj: data wraz z kodem znajdującym się obok oznacza numer partii produkcyjnej: 31-03 PWK93K3 A (litera A oznacza zakład pakowania jaj tj. PL30225901). Kraj pochodzenia: Polska
 • Producent wycofanych jajek: Fermy Drobiu Woźniak Sp. z o.o., Żylice 35A, 63-900 Rawicz. Zakład pakowania jaj: PL30225901
 • Dystrybutor: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Dolna 3, 00-773 Warszawa

W komunikacie GIS czytamy także, że spożycie jajek, których skorupka skażona jest pałeczkami Salmonelli może stwarzać potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Bakterie ze skorupek mogą zostać przeniesione także na inne powierzchnie i produkty, jeśli miały one z nimi bezpośredni lub pośredni kontakt. Jaj z powyższej serii nie należy w ogóle spożywać.

Więcej o:
Komentarze (20)
GIS wycofuje partię jaj z Biedronki. Wykryto Salmonellę na powierzchni skorupek
Zaloguj się
 • Oceniono 10 razy 6

  A tam salmonella na jajkach ważne żeby nie było na gwincie od butelki po winie bo to jej pić nie zdrowo i wąchać prawda panie Terlecki

 • felicjan.dulski

  Oceniono 5 razy 5

  Biedronka, wbrew pozorom, niewiele ma do tego.
  Na nia po prostu wypadło.
  No i jeszcze jedna pożyteczna rada: warto jejka starannie myć.
  Nigdy nie zaszkodzi.

 • antropoid

  Oceniono 4 razy 4

  Mnie się w tych fermowych jajkach najbardziej podoba to, że one w środku zimy mają niemal czerwone żółtka :)
  Żadna salmonella im niestraszna! :)

 • threemen

  Oceniono 5 razy 3

  Może by jeszcze podali, w których sklepach były sprzedawane. I informacja dla pana premiera: dostawca był z Polski. On tak zaciekle walczy o dostawców z Polski, to masz chłopie. Wcześniej było wspaniałe mięso z Polski.

 • boo-boo

  Oceniono 4 razy 2

  Polska to jednak zadoopie Europy. Dlaczego nie wprowadzą wymogu, że fermy produkujące jajka mają mieć lampy UV do naświetlania jajek.

 • aqua7x

  Oceniono 4 razy 2

  1. salmonella jest tylko na skorupkach...
  2. kto w ogole kupuje jajka w markecie? to nie ma nic wspolnego z jajkiem...

 • potp

  Oceniono 6 razy 2

  To skandal, że gdy informuje się o takim zdarzeniu nie podaje się daty partii oraz zasięgu terytorialnego tej partii, ja czytam dziś, jajka kupiłem w Łodzi kilka dni temu, zużyłem wczoraj część do jajecznicy wczoraj na kolacje dla rodziny (czy dziś może mnie czekać biegunka?), część do sernika na zimno, będziemy dziś jedli. Kody ze skorupek nie do odczytania a i tak wczoraj z foremką wyrzucone do kontenera przed blokiem, jak mam sprawdzić ryzyko czy ta partia mogła być felerna?
  Może w Łodzi tego nie było? Może 3 dni temu jeszcze tego nie było, ale skąd mam wiedzieć, skoro gazeta ukrywa takie informacje?
  Sernik mam wyrzucić? i produkty mające styczność z foremką od jajek/jajkami w lodówce? lodówkę umyć? ręką którą wyjmowałem jajka z foremki dotykałem innych produktów! Mogą się teraz namnażać..

 • 174pit

  Oceniono 3 razy 1

  A Biedronki przeprowadziły dezynfekcję szaf chłodniczych, w których te jajka leżały i towarów, które tam były oprócz jajek?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX