Georgette Mosbacher o ruchu bezwizowym: Mam nadzieję, że zostanie wprowadzony w tym roku

Kiedy pojedziemy do USA bez wizy? - Mam nadzieję, że w tym roku. Ale na pewno zanim wyjadę - powiedziała w Polsat News Georgette Mosbacher, ambasadorka Stanów Zjednoczonych w Polsce. - Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020 - dodała.
Zobacz wideo

Georgette Mosbacher udzieliła wywiadu Polsat News. Była pytana m.in. o relacje z polskimi władzami, w szczególności z Jarosławem Gowinem. Pytanie padło w kontekście odwołania przez wicepremiera spotkania z Mosbacher po tym, jak ambasadorka stwierdziła, że wolne media w Polsce są zagrożone. - Mogę powiedzieć jedynie, że - wystarczy zesztą zajrzeć na moje konta na Twitterze i Instagramie - moje relacje z prezydentem Dudą są bardzo dobre, podobnie z premierem Morawieckim i wszystkimi ministrami. Te kontakty są nie tylko dobre, ale też produktywne. Czuję się tu bardzo mile widziana - powiedziała w Polsat News Mosbacher. Przyznała, że nie widziała się od tamtego zdarzenia z Gowinem oraz, że chętnie by się z nim spotkała.

Mosbacher o ruchu bezwizowym: W tym roku lub w 2020

W wywiadzie padło też pytanie o ruch bezwizowy do USA dla Polaków. - Powiem to raz jeszcze. I wiem, że wychodzę przed szereg, ale zamierzam doprowadzić do tego przed opuszczeniem Polski. Bardziej bezpośrednia nie mogę już być - powiedziała. Dopytywana o konkretny termin, zapewniła: - Mam nadzieję, że w tym roku. Ale na pewno zanim wyjadę. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020.

Następnie Mosbacher "korzystając z okazji" zwróciła się z apelem do Polaków. - Chciałabym prosić wszystkich Polaków, by skorzystali z szansy otrzymania wizy i odwiedzenia Stanów Zjednoczonych, żebyśmy mogli osiągnąć ruch bezwizowy, obniżając wskaźnik odmowy przyznania wiz do koniecznych trzech procent. Pomóżcie mi w tym! Dziękuję. Musiałam wykorzystać okazję - powiedziała.

Zobacz wideo
Więcej o: