Muzeum Auschwitz z apelem do zwiedzających. "Nie pozujcie na torach kolejowych"

"Pamiętaj, że jesteś w miejscu, w którym zostało zabitych ponad milion osób. Uszanuj ich pamięć" - czytamy w apelu, z którym Muzeum Auschwitz zwróciło się do zagranicznych zwiedzających, by powstrzymali się od pozowania i robienia sobie "selfie" na torach kolejowych.
Zobacz wideo

Muzeum Auschwitz zamieściło na Twitterze wpis, w którym w języku angielskim apeluje do zwiedzających, żeby nie robili sobie niestosownych zdjęć i nie pozowali na torach kolejowych na terenie muzeum. 

"Po przyjeździe do Muzeum Auschwitz pamiętaj, że jesteś w miejscu, w którym zginęło ponad milion osób. Uszanuj ich pamięć" - czytamy we wpisie, który opatrzono zdjęciami osób pozujących na torach kolejowych prowadzących do bramy wejściowej obozu.

Muzeum Auschwitz apeluje do zwiedzających: Są lepsze miejsca do pozowania

"Są lepsze miejsca, w których możesz się nauczyć, jak złapać balans na szynie [taką pozę widać na zamieszczonych zdjęciach - red.], niż tory kolejowe, które symbolizują deportację na śmierć setek tysięcy osób" - poinformowano w komunikacie.

Wpis zamieszczony przez przedstawicieli muzeum wywołał dużą dyskusję. Niektórzy komentujący pisali, że pozowanie na torach nie jest wcale wyrazem braku szacunku, a inni pytali, czy władze muzeum planują wprowadzenie całkowitego zakazu zdjęć na terenie obozu.

"Nie będzie zakazu fotografowania na terenie Auschwitz" - poinformowano w kolejnym wpisie, podkreślając, że zwiedzający odreagowują pobyt w miejscach zagłady w różny sposób, ale za każdym razem powinno się to odbywać "z zachowaniem szacunku dla osób, które zginęły w obozie".

Więcej o: