MSZ i TVP otwierają nowy kanał dla Polonii na Litwie. TVP Wilno zacznie nadawać w maju

Od maja zacznie funkcjonować TVP Wilno - kanał dla Polaków na Litwie. To efekt porozumienia między Telewizją Polską i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Już niedługo zacznie działać pierwszy kanał dla Polaków mieszkających na Litwie - TVP Wilno. Powstanie na mocy porozumienia między MSZ i TVP. Kanał ruszy w maju, a w pełnym wymiarze - jesienią.

Dworczyk: Istotny element kontroferty dla mediów rosyjskich

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, powiedział, że o tym projekcie Polacy na Litwie marzyli od początku lat 90. - Kontakt z polskim językiem i polską kulturą są niezwykle istotne, bo to fundamenty polskiej tożsamości narodowej - podkreślił.

Zaznaczył, że wierzy, że TVP Wilno "będzie bardzo istotnym elementem przeciwwagi i kontroferty dla mediów rosyjskich". - Będzie to kanał przedstawiający obiektywne informacje, wspierający kontakt naszych rodaków z kulturą polską, językiem, macierzą - powiedział.

MSZ: Krok w promocji polskiej narracji na świecie

Przedstawiciel MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk stwierdził, że TVP Wilno to "krok w promocji polskiej narracji na świecie". Dodał, że program będzie kolejnym kanałem dotarcia do społeczeństwa. - Chcemy docierać ze swoją narracją nie tylko do elit, ale i szerokich mas społecznych - zaznaczył.

Jacek Kurski: Dokonujemy dzieła, które przetrwa dziesiątki lat

- Są takie zbiorowości Polaków, którym TVP Polonia samo w sobie nie wystarczy. Taką grupą są Polacy mieszkający na Litwie. To nie jest żadna mniejszość polska, to nie jest żadna Polonia, to są Polacy, którzy od zawsze mieszkali na tym terenie, a znaleźli się na terytoriach czy w granicach innych państw, dlatego że te granice się przesunęły. Oni są tam gdzie zawsze byli - powiedział prezes TVP Jacek Kurski.

Wyraził też nadzieję, że MSZ i TVP wspólnie dokonują "dzieła, które przetrwa lata, dziesiątki lat i będzie obsługiwało potrzeby Polaków mieszkających na Litwie".

Więcej o:
Komentarze (82)
MSZ i TVP otwierają nowy kanał dla Polonii na Litwie. TVP Wilno zacznie nadawać w maju
Zaloguj się
 • szwampuch58

  Oceniono 14 razy 12

  TVP Polonia to kosmiczne badziewie,zacznijmy od tego panie Kur....,trudno bedzie przebic nowym pomyslem ten badziew

 • norbertrabarbar

  Oceniono 14 razy 10

  Super! Teraz czekam, aż Niemcy otworzą niemieckojęzyczny kanał dla Ślązaków przypominający im o związkach Śląska z hajmatem.

 • piskizmiski

  Oceniono 14 razy 10

  wróżę wielki sukces ;) (piszę to ironicznie). Tak spektakularny, jak spektakularny spadek oglądalności i "oferta programowa" TVPis. W dobie netfilxa, vod, tv internetowych oraz praw demografii (coraz mniej niezasymilowanych Polaków w tych rejonach) to anachroniczna inwestycja. Nic więcej niż defraudowanie kasy i pisurska megalomania.

 • polakadam

  Oceniono 10 razy 8

  Jeszcze na Litwie pisiory chcą siać tę propagandę?
  W tej dziedzinie faktycznie mogą się porównywać do mediów rosyjskich.

 • barakuda62

  Oceniono 11 razy 7

  Będzie to kanał przedstawiający obiektywne informacje
  ......................
  Jak w Dzienniku Telewizyjnym🤣

 • fakiba

  Oceniono 9 razy 7

  Będzie więcej wyznawców pis , a guzik prawda

 • remo29

  Oceniono 11 razy 7

  Oglądalność będą robić pracownicy i ich rodziny (choć tu głowy nie dam).

 • emeni

  Oceniono 7 razy 5

  Poroniony pomysł i wywalenie kasy podatnika w piach. W czasach internetu i dostępności pierdyliona kanałów z całego świata na życzenie, propagandowa tuba to bezużyteczny archaizm, tak samo jak ta na Białorusi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX