Sędzia zamieniła ceny na produktach. Straty sklepu: 30 zł. Grozi jej do 8 lat więzienia

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec sędzi, która zamieniła ceny produktów i naraziła w ten sposób hipermarket na stratę 30 zł.
Zobacz wideo

W środę, 20 marca 2019 roku, prokurator Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował akt oskarżenia wobec Wiesławy B.-M., sędzi Sądu Okręgowego w Szczecinie. Została ona oskarżona o oszustwo na podstawie art. 286 par. 1 Kodeksu karnego.

Sędzia zamieniła ceny na produktach

Do zdarzenia doszło 23 czerwca 2017 roku. "W celu osiągnięcia korzyści majątkowej sędzia doprowadziła hipermarket do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 30 złotych" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej. Będąc w jednym z hipermarketów pod Szczecinem, sędzia Wiesława B.-M. na trzy przewodniki turystyczne w cenie 14,99 zł nakleiła z innych produktów ceny o wysokości 4,99 zł. W efekcie naraziła hipermarket na stratę 30 zł. Cała sytuacja została nagrana na monitoringu. 

Miesiąc po zdarzeniu prokuratura złożyła wniosek o uchylenie sędzi immunitetu, który został zaakceptowany zarówno przez Sąd Apelacyjny - Sąd Dyscyplinarny w Łodzi, jak i Sąd Najwyższy.

Zgodnie z Kodeksem karnym Wiesławie B.-M. grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Więcej o:
Komentarze (231)
Sędzia chciała zaoszczędzić 30 zł. Teraz grozi jej do 8 lat więzienia
Zaloguj się
 • silthor

  Oceniono 45 razy 33

  Żenująca osoba... Jeszcze potrafię zrozumieć kogoś, kto jest bezrobotny, albo ma 1500 zł na rękę, ale sędzia? Cwaniaczyć dla marnych 30 zł?

 • speedy13

  Oceniono 26 razy 26

  Swoją drogą nie dość że złodziejka, to szczerze mówiąc idiotka. Jako sędzia powinna chyba orientować się w przepisach? Gdyby zwyczajnie ukradła te przewodniki i została na tym przyłapana, to z uwagi na niską wartość skradzionych towarów (poniżej 250 zł, czy ile tam teraz ten próg wynosi) byłoby to zakwalifikowane jako wykroczenie, a nie przestępstwo. I sprawa najpewniej zostałaby umorzona ze względu na niską szkodliwość społeczną. Ale takie przeklejenie metki to oszustwo - a to już jest przestępstwo, karane więzieniem od 6 miesięcy do 8 lat (ale jest chyba jakaś furtka dla oszustwa "mniejszej wagi").

  Jest jeszcze jeden dodatkowy aspekt. Aby pełnić niektóre stanowiska i funkcje (nie wiem akurat jak to jest w przypadku sędziów) niezbędna jest "niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie". Więc osoba ukarana za wykroczenie nie utraciłaby prawa do pełnienia takiej funkcji; ale za przestępstwo to już tak.

 • lubat

  Oceniono 22 razy 16

  Bezwzględnie należy się jej kara. Ale straszenie wyrokiem 8 lat za kradzież 30 zł wskazuje, że nasze prawo jest wytworem pijanej wyobraźni schizofrenika. Ile wobec tego powinien dostać ktoś, kto ukradł milion?

 • kali555

  Oceniono 17 razy 13

  co trzeba miec we lbie zeby bedac sedzia polasic sie na 3 dychy?
  w ogole zeby polasic sie na 3 dyszki????

 • dank-a11

  Oceniono 11 razy 11

  Natychmiast pozbawic prawa wykonywania zawodu!

 • siwywaldi

  Oceniono 20 razy 10

  Najbardziej dotkliwą i ze wszech miar SŁUSZNĄ karą, będzie dla niej wydalenie z zawodu, a tym samym pozbawienie w przyszłości dożywotniej pensji. Bo kradzież mienia czy próba oszustwa o tak niskiej wartości, zakwalifikowywana może być nawet nie jako przestępstwo, tylko jako wykroczenie - w dodatku drobne

  Ale ważniejsze jest co innego, czyli pytanie: JAK taka idiotka mogła zostać sędzią? Przecież nawet średnio kumaty licealista WIE, że sama zamiana nalepki z ceną NIC nie da, bo cena skanowana jest z kodu paskowego, a na kasie wyświetla się dodatkowo nazwa artykułu.

 • mtarczynski

  Oceniono 11 razy 9

  nasuwa się tylko jedno słowo: głupia, ryzykować swoje życie zawodowe dla tak głupiej kwoty trudno nazwać inaczej niż głupotą, to jakiś pierwotny instynkt, niezależny od tego, czy ktoś jest sędzią, stróżem, posłem czy murarzem

 • borys_heinza

  Oceniono 18 razy 8

  Nie bronię sędziny - bo wstyd straszny i żenująca sprawa. . Ale 8 lat za oszustwo na kwotę 30 zł. A za gwałty kolesie dostają np. 5 ?

 • 2majtek1

  Oceniono 22 razy 8

  Człowiek który ukradł 1 grosz i ten który ukradł jeden milion jest takim samym złodziejem .
  Ta osoba jest złodziejem i powinna być wydalona z tego zawodu .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX