Pełna lista NBP. Sukiennik i Wojciechowska wśród odznaczonych "za zasługi dla bankowości"

Narodowy Bank Polski opublikował pełną listę nazwisk osób, które w latach 2003-2018 zostały odznaczone odznaką honorową "za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej". Na liście znalazły się również dyrektor departamentu komunikacji Martyna Wojciechowska i dyrektor gabinetu prezesa NBP Kamila Sukiennik.
Zobacz wideo

Dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej" opublikował w środę na Twitterze listę osób, którym prezesowie Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński i Marek Belka przyznali odznaki honorowe "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej".

Na liście znalazły się również m.in. odznaczone w 2018 r. dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji Martyna Wojciechowska i dyrektor gabinetu prezesa NBP Kamila Sukiennik.

To właśnie karierę obu pracownic banku, wątpliwości co do kompetencji, jak również wysokie zarobki opisywała przed tygodniami "Gazeta Wyborcza". Po publikacjach dziennika Sejm przegłosował ustawę o jawności wynagrodzeń w banku centralnym. Z ujawnionych danych wynikało, że w 2018 r. średnie miesięczne zarobki Martyny Wojciechowskiej w NBP wynosiły ok. 50 tys. zł, a Kamili Sukiennik - 43 tys. zł.

NBP publikuje listę odznaczonych

Po tym, jak listę odznaczonych z ostatnich lat umieścił na Twitterze dziennikarz "DGP", Narodowy Bank Polski opublikował nazwiska wszystkich osób uhonorowanych odznaką w latach 2013-2018. Łącznie odznaczono ponad 1800 osób.

Odznaki były przyznawane zatem za kadencji prezesów: Leszka Balcerowicza, Sławomira Skrzypka, Marka Belki i Adama Glapińskiego.

OdznaczenieOdznaczenie NBP

OdznaczenieOdznaczenie NBP

Prezes Narodowego Banku Polskiego przyznaje odznakę tej samej osobie tylko jeden raz z własnej inicjatywy lub na wniosek dyrektora jednostki organizacyjnej NBP, Przewodniczącego KNF, prezesa zarządu banku lub izby gospodarczej zrzeszającej banki

- czytamy na stronie internetowej NBP.

Zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów, odznaka "za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej" jest przyznawana "pracownikom banków, którzy szczególnie przyczynili się do osiągnięć i rozwoju bankowości".

Z listy wynika, że Martyna Wojciechowska i Kamila Sukiennik znalazły się w gronie 111 osób odznaczonych w ubiegłym roku.

Z kolei w 2017 r. został odznaczony m.in. Marek Chrzanowski, były już szef Komisji Nadzoru Finansowego, który w związku z tzw. aferą KNF pod koniec listopada ub. r. usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Zobacz wideo
Więcej o: