Zapytaliśmy episkopat, czy katechetom wolno strajkować. Odpowiedź jest niejednoznaczna

Konferencja Episkopatu Polski nie zajęła jednoznacznego stanowiska w sprawie udziału katechetów świeckich i duchownych w planowanym na kwiecień strajku nauczycieli. Rzecznik KEP w odpowiedzi na pytanie Gazeta.pl w tej sprawie zacytował fragment Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Zobacz wideo

8 kwietnia ma rozpocząć się bezterminowy strajk nauczycieli, organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy domagają się podwyżki o 1000 złotych. Do 25 marca trwa referendum strajkowe wśród nauczycieli.

Jeśli rzeczywiście dojdzie do strajku, rozpocznie się on przed zaplanowanym kilka dni później egzaminem gimnazjalnym oraz egzaminem ósmoklasistów, a także maturami, które będą miały miejsce od 6 maja.

Pod znakiem zapytania stoi udział katechetów w strajku - zarówno świeckich, jak i duchownych. Konferencja Episkopatu Polski dotychczas nie wystosowała oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Zrobiła to już jednak m.in. Kuria Diecezjalna w Tarnowie, która udziałowi katechetów się sprzeciwia.

- Katecheta jest w szkole przedstawicielem Kościoła, pracuje na podstawie imiennej misji - skierowania, które wydane jest przez Księdza Biskupa. Katecheci, pomimo zatrudnienia przez szkołę w charakterze nauczycieli, reprezentują więc Kościół i biskupa

- komentuje ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii.

Episkopat o strajku nauczycieli

Zwróciliśmy się do Konferencji Episkopatu Polski z prośbą o oficjalne stanowisko i rekomendacje dla katechetów.

Episkopat nie wypowiedział się jednoznacznie na temat planowanego strajku nauczycieli. Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w odpowiedzi na pytanie Gazeta.pl przesłał jednak fragment oficjalnego Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Strajk jest moralnie uprawniony, jeżeli jest środkiem nieuniknionym, a nawet koniecznym, ze względu na proporcjonalną korzyść. Staje się on moralnie nie do przyjęcia, gdy towarzyszy mu przemoc lub też gdy wyznacza mu się cele bezpośrednio nie związane z warunkami pracy lub sprzeczne z dobrem wspólnym

- czytamy w Katechizmie.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (91)
Zapytaliśmy episkopat, czy katechetom wolno strajkować. Odpowiedź jest niejednoznaczna
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 19

  Zwłaszcza celibaty powinny strajkować. Bo podobno nie pobierają 500+, z naciskiem na podobno..

 • c.t.k

  Oceniono 18 razy 18

  Powieśmy godło oraz zegar w każdym miejscu kultu.
  Wokół godła nie powinny znajdować się żadne przedmioty oraz symbole religijne.

 • jxl82

  Oceniono 17 razy 17

  Postawa biskupów przyjęła formę zachowania samotniczo-ipsacyjnego.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 15 razy 15

  Czyli są za , a nawet przeciw.

 • pinio67

  Oceniono 15 razy 13

  "Katecheta jest w szkole przedstawicielem Kościoła, pracuje na podstawie imiennej misji - skierowania, które wydane jest przez Księdza Biskupa. Katecheci, pomimo zatrudnienia przez szkołę w charakterze nauczycieli, reprezentują więc Kościół i biskupa"
  Czyli - w razie nagłej potrzeby - w przypadku braku kontaktu z biskupem, wiadomo komu napluć w pysk

 • 1moja

  Oceniono 9 razy 9

  Glupi jest ten narod, ktory pozwala na to aby miliardy podatnikow szly na utrzymanie ich przewielebnych zlotych cielcow z kosciolka a nie na wyksztalcenie dzieci czy na zdrowie podatnikow.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • pan.szklanka

  Oceniono 10 razy 8

  Czytaj: pieniądze przyjmiemy, ale dziećmi pod nieobecność pedagogów się zajmiemy. Pomimo, że te dzieci często lgną i wciągają drugiego człowieka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX