Zapytaliśmy episkopat, czy katechetom wolno strajkować. Odpowiedź jest niejednoznaczna

Konferencja Episkopatu Polski nie zajęła jednoznacznego stanowiska w sprawie udziału katechetów świeckich i duchownych w planowanym na kwiecień strajku nauczycieli. Rzecznik KEP w odpowiedzi na pytanie Gazeta.pl w tej sprawie zacytował fragment Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Zobacz wideo

8 kwietnia ma rozpocząć się bezterminowy strajk nauczycieli, organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy domagają się podwyżki o 1000 złotych. Do 25 marca trwa referendum strajkowe wśród nauczycieli.

Jeśli rzeczywiście dojdzie do strajku, rozpocznie się on przed zaplanowanym kilka dni później egzaminem gimnazjalnym oraz egzaminem ósmoklasistów, a także maturami, które będą miały miejsce od 6 maja.

Pod znakiem zapytania stoi udział katechetów w strajku - zarówno świeckich, jak i duchownych. Konferencja Episkopatu Polski dotychczas nie wystosowała oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Zrobiła to już jednak m.in. Kuria Diecezjalna w Tarnowie, która udziałowi katechetów się sprzeciwia.

- Katecheta jest w szkole przedstawicielem Kościoła, pracuje na podstawie imiennej misji - skierowania, które wydane jest przez Księdza Biskupa. Katecheci, pomimo zatrudnienia przez szkołę w charakterze nauczycieli, reprezentują więc Kościół i biskupa

- komentuje ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii.

Episkopat o strajku nauczycieli

Zwróciliśmy się do Konferencji Episkopatu Polski z prośbą o oficjalne stanowisko i rekomendacje dla katechetów.

Episkopat nie wypowiedział się jednoznacznie na temat planowanego strajku nauczycieli. Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w odpowiedzi na pytanie Gazeta.pl przesłał jednak fragment oficjalnego Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Strajk jest moralnie uprawniony, jeżeli jest środkiem nieuniknionym, a nawet koniecznym, ze względu na proporcjonalną korzyść. Staje się on moralnie nie do przyjęcia, gdy towarzyszy mu przemoc lub też gdy wyznacza mu się cele bezpośrednio nie związane z warunkami pracy lub sprzeczne z dobrem wspólnym

- czytamy w Katechizmie.

Zobacz wideo
Więcej o: