Stop Pożarom Traw. Kampania MSWiA i straży pożarnej ma ograniczyć liczbę wiosennych pożarów

"Jedna zapałka może zmienić wszystko" - to jedno z haseł kampanii Stop Pożarom Traw, organizowanej przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną, która ma zapobiegać wypalaniu traw w okresie wczesnowiosennym.
Zobacz wideo

33 proc. wszystkich pożarów w Polsce w 2018 roku to pożary traw na łąkach
i nieużytkach rolnych - czytamy na stronie kampanii Stop Pożarom Traw. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowa Straż Pożarna apelują, aby zaprzestać wypalaniu traw. Sezon na likwidowanie pozostałości roślin i próby użyźniania ziemi za pomocą ognia właśnie się rozpoczyna.

Stop Pożarom Traw. Ruszyła kampania MSWiA i Straży Pożarnej

Kampania Stop Pożarom Traw ma uświadomić ludziom, jak niebezpieczne jest wypalanie traw. Jego skutkiem jest m.in. śmierć wielu zwierząt i niszczenie ich naturalnych siedlisk. Niejednokrotnie w pożarach spowodowanych wypalaniem traw giną także ludzie, którzy nie są w stanie uciec przed szybko rozprzestrzeniającym się ogniem.  

Proceder ten niesie ze sobą także znaczące skutki ekonomiczne. Ogień podłożony pod suchą łąkę niejednokrotnie pożarł dobytek całych pokoleń. MSWiA informuje, że szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2018 roku, to 32 956 500 złotych. Akcje ratownicze związane z gaszeniem podpalonych łąk wiążą się także z dużymi nakładami finansowymi oraz z olbrzymim zużyciem wody. "W 2018 roku podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 123 153 186 litrów wody, co odpowiada pojemności 32,8 basenów olimpijskich" - czytamy na stronie Stop Pożarom Traw.

Wypalanie traw zabronione prawnie. Jaka kara grozi tym, którzy wypalają trawy?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Wśród wielu ludzi panuje błędne przekonanie, że wypalanie traw użyźnia ziemię. Wielu osobom wydaje się także, że wypalanie trawy jest najszybszym i najtańszym sposobem na usunięcie pozostałości suchych roślin.

Twórcy kampanii Stop Pożarom Traw podkreślają, że wypalanie traw jest prawnie zabronione. Zakaz wypalania traw zawarto m.in. w ustawie o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 roku oraz ustawie o lasach z 28 września 1991 roku. Za wypalanie traw grozi kara nagany lub grzywny w wysokości do 5000 złotych oraz kara pozbawienia wolności do 10 lat. 

Więcej o: