Jedwabne. Prokuratura nie wyraziła zgody na ponowną ekshumację ofiar

Prokuratura Krajowa uznała, że nie ma podstaw do ponownej ekshumacji ofiar i wznowienia postępowania dotyczącego mordu w Jedwabnem. Wcześniej prezes Instytutu Pamięci Narodowej deklarował gotowość do rozpoczęcia prac ekshumacyjnych.
Zobacz wideo

Portal rmf24.pl jako pierwszy podał informację dotyczącą stanowiska Prokuratury Krajowej odnośnie ekshumacji ofiar mordu w Jedwabnem. Powodem takiej decyzji ma być brak nowych dowodów, które byłyby podstawą do wznowienia postępowania w tej sprawie.  

Prokuratura nie wyraziła zgody na ponowną ekshumację ofiar mordu w Jedwabnem

W lutym prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek deklarował, że instytucja jest gotowa do przeprowadzenia ekshumacji w Jedwabnem. Poprzednie śledztwo w sprawie zbrodni z 1941 roku zostało umorzone w czerwcu 2003 roku. Wtedy też nie udało się znaleźć żadnych przesłanek na to, że w zbrodni brały udział osoby, które jeszcze nie zostały za to osądzone. Na wcześniejsze prace ekshumacyjne zgodę wyraził ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński.

Z dotychczasowych ustaleń IPN w sprawie Jedwabnego wynika, że zabito tam około 340 Żydów, z czego około 300 zostało żywcem spalonych w stodole. Mordu miała dokonać 40-osobowa grupa Polaków zamieszkująca Jedwabne i okolice. Według IPN za inspiratorów ataku należy uznać Niemców - przypisywane jest im sprawstwo sensu largo. Ekshumacja pomogła określić przybliżoną liczbę ofiar: wcześniej uznawano, że w Jedwabnem zginęło około 1600 Żydów. Bezpośrednio po zbrodni w mieście utworzono getto dla około 100 ocalałych z pogromu Żydów.

Więcej o:
Komentarze (189)
Jedwabne. Prokuratura nie wyraziła zgody na ponowną ekshumację ofiar
Zaloguj się
 • aronia0

  Oceniono 29 razy 13

  Prokuraturze powiedziano, aby nie wyrazala zgody, bo rzad nie chce kolejnego kryzysu z Izraelem i USA.
  Ale poza tym to decyzja jak najbardziej sluszna. Ekshumacje nic by nie daly. Co by chciano udowodnic? Ze tam nie ma spalonych szczatkow ludzkich? Ze jest ich za malo albo za duzo? A gdyby byl tam tylko jeden spalony czlowiek to co - wszystko ok? W Jedwabnem zostali spaleni zydowscy mieszkancy Jedwabnego przez okolicznych Polakow przy biernej postawie Niemcow. Ot i wszystko. Mozna sie nadymac, obrazac, krzyczec, ze nie bedzie nikt nam plul w twarz, ze my to przedmurze chrzescijanstwa, zolnierze wykleci, narod wybrany, dumny, kulom sie nie klania, krolowa jest matka boska a krolem jej syn, i ze w czasie wojny wszyscy Polacy byli niewinni jak lilie i ich jedynym celem bylo ratowanie zydowskich wspolpraci, ale prawada jest jedna i jej sie nie zakrzyczy.
  A krzyk palonych w Jedwabnym, mordowanych w Radziejowie, Kielcach, Krakowie i wielu innych miejscach wciaz slychac...

 • dziadekjam

  Oceniono 27 razy 9

  Lęk przed gniewem Braci Starszych w Wierze tym razem zadziałał prawidłowo i z dobrym skutkiem.

 • fakiba

  Oceniono 22 razy 8

  Zero i kaczor przestraszni po ostatniej awanturze i mają dość ekscesów z Izraelem

 • H2O H2O

  Oceniono 9 razy 7

  Ale przed wykopywaniem ofiar smoleńskich nie miała prokuratura oporów.

 • zigzaur

  Oceniono 15 razy 7

  O tempura! O misu! Pisuarska prokuratura nie chce ekshumacji???

 • zdzichu_bhp

  Oceniono 16 razy 6

  Ale może jeszcze raz jakieś ekshumacje zrobią na smoleńskich denatach?

 • acototak

  Oceniono 22 razy 6

  Netanjahu nie pozwolił

 • hatteras

  Oceniono 7 razy 5

  Wraz z atakiem Niemcow na Rosje rozpoczela sie zaglada Zydow.Zanim powstaly komory gazowe Niemcy przy uzyciu; Lotyszy.Litwinow,Ukraincow dokonywali masowych rostrzeliwan ludnosci Zydowskiej.Wyobrazcie sobie takie sceny jak tysiace matek tuli swoje malenstwa ,zastrzelone nakrywaja cialem swoje dzieci,ktore potem staraja sie wypelzac.Dobijaja je oficerowie niemieccy.Czy ktos z Was potrafi to zrozumiec i odczuc?
  Cieszmy sie zyciem i wolnoscia i szanujmy te miejsca,ktore powinny sluzyc ku przestrodze .a nie rozdrapywaniu ran.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX