Nadchodzi Pełnia Robaczego Księżyca. Pod koniec marca warto spojrzeć w niebo

Astronomiczna wiosna rozpocznie się już w najbliższą środę. W drugiej połowie marca warto spojrzeć na rozgwieżdżone niebo, aby zobaczyć m.in. Pełnię Robaczego Księżyca.
Zobacz wideo

Astronomiczna wiosna rozpoczyna się w środę 20 marca o godzinie 22:58. Mimo że przez kolejne tygodnie każda kolejna noc będzie nieco krótsza od poprzedniej, nocne niebo będzie obfitować w ciekawe zjawiska astronomiczne. Jedno z nich to tzw. Pełnia Robaczego Księżyca.

Zbliża się Pełnia Robaczego Księżyca. Skąd wzięła się ta nazwa?

W tym roku Pełnię Robaczego Księżyca będziemy mogli obserwować w nocy 21 marca. Uznawana jest ona za ostatnią pełnię w zimie lub za pierwszą pełnię wiosenną. Nazwę tę wymyślili Indianie, którzy zauważyli, że kiedy w marcu temperatura zaczyna rosnąć, na powierzchni ziemi pojawiają się pierwsze dżdżownice i różne robaki. Inne plemiona indiańskie nazywały tę samą pełnię Pełnią Klonowego Księżyca, ponieważ w okresie przełomu zimy i wiosny w klonach zaczynał pojawiać się sok.

Wiosenne niebo. Jakie gwiazdozbiory i planety będziemy mogli obserwować?

W marcu będą dogodne warunki do tego, aby obserwować takie gwiazdozbiory jak Lew, Panna i Wolarz. Co więcej, w marcowe wieczory będziemy mogli oglądać Marsa, a przed wschodem słońca - Merkurego. W czasie wiosny widoczne będą także Jowisz oraz Saturn. 

 

Co więcej, pod koniec marca na rozgwieżdżonym niebie będziemy mogli zobaczyć koniunkcję Księżyca z Jowiszem (27 marca) oraz koniunkcję Księżyca z Saturnem (29 marca). Ostatnia noc miesiąca upłynie z kolei pod znakiem koniunkcji Marsa z Plejadami. 

Więcej o: