"Zobacz, póki jeszcze nie usunęli!" Narodowcy zachęcają do czytania manifestu zamachowca z Nowej Zelandii

Zamachowiec, który zabił 50 osób w Nowej Zelandii opublikował w sieci swój manifest. Dokument udostępniają polskie środowiska nacjonalistyczne, w tym Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. "Zobacz póki jeszcze go nie usunęli!!" - zachęcają do czytania narodowcy.

W piątek 15 marca 2019 roku 28-letni Australijczyk Brenton Tarrant wszedł do dwóch meczetów w mieście Christchurch i zastrzelił 50 osób, raniąc przy tym kolejne 20. Zamachowiec z Nowej Zelandii transmitował ataki na meczety na żywo na Facebooku, a także udostępnił w mediach społecznościowych swój manifest, w którym wyjaśniał, kim jest i dlaczego zdecydował się na tak drastyczny krok.

Marsz Niepodległości udostępnia manifest zamachowca z Nowej Zelandii 

Nagranie z zamachu, jak i manifest Brentona Tarranta były wielokrotnie kopiowane i udostępniane w różnych sieciach społecznościowych. Facebook, Twitter czy YouTube zaczęły blokować tego rodzaju wpisy. Mimo to, oba materiały wciąż krążą w sieci. W Polsce również nie zabrakło portali, na których ukazały się tłumaczenia fragmentów manifestu Brentona Tarranta. Jedną z organizacji, która udostępniła tekst Tarranta, opublikowany na portalu Media Narodowe, było Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

"Zobacz póki jeszcze go nie usunęli!!" - zachęcają narodowcy na swoim fanpage'u.

Post na Facebooku, w którym Marsz Niepodległości zachęca do przeczytania manifestu zamachowca z Nowej Zelandii, który "znika z internetu", został udostępniony ponad 300 razy i wielokrotnie skomentowany. Wśród komentujących jest duża grupa osób, które uważają działania Tarranta za uzasadnione.

Tymczasem Jan Grabiec przypomniał, że w ostatnim Marszu Niepodległości razem z narodowcami szli politycy PiS oraz prezydent Andrzej Duda.

"Stowarzyszenie Marsz Niepodległości propaguje manifest nacjonalistycznego terrorysty, który zabił w zamachu 49 osób. Niedawno na czele marszu organizowanego przez to stowarzyszenie szedł prezydent A. Duda i prezes PiS J. Kaczyński" - napisał.

Atak na meczety w Nowej Zelandii. Polskie wątki w manifeście zamachowca

W manifeście Brentona Tarranta pojawia się wiele wątków, w tym krytyka NATO i USA za interwencję w Kosowie. W 74-stronicowym tekście pojawiają się także wątki polskie.

Zamachowiec z Nowej Zelandii wspomina w  manifeście kraje, które odwiedził. „Nie ma dokąd uciekać przed imigrantami, odwróć się, staw czoło wrogowi, zajmij pozycję. Nie znajdziesz żadnej ulgi, ani na Islandii, ani w Polsce, ani w Nowej Zelandii, ani w Argentynie, ani na Ukrainie, nigdzie na świecie. Wiem, bo tam byłem - pisał Tarrant.

Zamachowiec z Nowej Zelandii zaznaczył także, że Polska jest jednym z krajów, w których może powstać ruch, który miały walczyć o "nowe społeczeństwo". Polskie służby sprawdzają, czy Tarrant miał jakiekolwiek kontakty z polskimi obywatelami

Więcej o:
Komentarze (139)
Nowa Zelandia. Zamach w Christchurch. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości udostępnia manifest
Zaloguj się
 • jarek_pierwszy_wyspany

  Oceniono 45 razy 35

  Falenty nie mogą znaleźć bo telefonu nie włącza, neofaszystów którzy wieszali podobizny polityków na szubienicach nie da się znaleźć mimo, że znane są ich dane osobowe, ale znajdą anonimowych ludzi, o których nic nie wiadomo ... już to widzę

 • pyss_na_pis

  Oceniono 38 razy 30

  Chcieliście takiej władzy to macie to co jest, państwo skupia się na walce z opozycją demokratyczną hołubiąc jednocześnie nazioli. Chore pis-dzielskie państwo!!!

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 44 razy 28

  Schwarze Sonne, swarga i celtyk, i naziol twierdzi, że nie jest naziolem. Śmiechu, ku..., warte.
  Poza tym, kiedy wreszcie znajdzie się ktoś, kto u nas to nazistowskie bydło zdelegalizuje?

 • ar.co

  Oceniono 34 razy 24

  Du*a zadowolony? Przecież to jego koledzy z marszu. Jeszcze na stronie prezydenckiej nie zawiesił?

 • cozano

  Oceniono 36 razy 20

  Naziolki będą teraz robić bohatera z chorego z nienawiści fanatyka. Klient nie pojechał walczyć z resztkami is, czy talibami w Afganistanie, tylko tchórzliwie mordować bezbronnych ludzi w świątyni.

 • szczypr

  Oceniono 35 razy 19

  "Nie jestem nazistą" - to podobnie jak twierdzą te półgłówki od marszu niepodległości.

 • remo29

  Oceniono 25 razy 15

  To sobie znaleźli bohaterów. Jeden biegał po lasach i mordował cywilów, bo sobie urył, że nawet dzieci to konfidenci, drugi pojechał do Afryki, ale zapomniał, że nie lubi czarnych, więc jednego zastrzelił, trzeci powystrzelał 70 licealistów, bo mu się ich poglądy nie podobały, a teraz następny wykonał egzekucję na ludziach, którzy sobie poszli do kościoła. Chyba zapomnieli o Timothy McVeigh, który w Oklahomie wyjebał w powietrze biurowiec razem z przedszkolem. Sami psychopaci i mordercy, czapki z głów.

 • samodzielny68

  Oceniono 25 razy 15

  Tyle jeśli chodzi o "normalny patriotyzm" na Marszu Niepodległości.

 • tilow3

  Oceniono 15 razy 13

  Podziwiam PiS za jedno! gdyby to ktoś z PO zamieścił i obojętne jakiej maści polityk - choćby i wójt czy wiceprezydent Warszawy, to los tego człowieka byłby omawiany we wszystkich mediach, a każde pytanie, nawet o pogodę, kończyłoby się odpowiedzią - ci z PO to faszyści, a jutro będzie słonecznie. Nikt! absolutnie żaden polityk opozycji, nie potrafi wykorzystac potknięć pisowskich dzbanów. a okazji ku temu mają co chwila. A może ilość "okazji" zniechęca? To niech wzorem Dzbanów, zastosują "przekazy dnia" i na każde pytanie kogokolwiek powinny padać odpowiedzi - owszem odpowiem, ale wpierw proszę zauważyć rosnące zaangażowanie polityków PiS w budowanie struktur faszystowskich, jak np. bojówki na marszach niepodległości, etc. etc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX