"Zobacz, póki jeszcze nie usunęli!" Narodowcy zachęcają do czytania manifestu zamachowca z Nowej Zelandii

Zamachowiec, który zabił 50 osób w Nowej Zelandii opublikował w sieci swój manifest. Dokument udostępniają polskie środowiska nacjonalistyczne, w tym Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. "Zobacz póki jeszcze go nie usunęli!!" - zachęcają do czytania narodowcy.

W piątek 15 marca 2019 roku 28-letni Australijczyk Brenton Tarrant wszedł do dwóch meczetów w mieście Christchurch i zastrzelił 50 osób, raniąc przy tym kolejne 20. Zamachowiec z Nowej Zelandii transmitował ataki na meczety na żywo na Facebooku, a także udostępnił w mediach społecznościowych swój manifest, w którym wyjaśniał, kim jest i dlaczego zdecydował się na tak drastyczny krok.

Marsz Niepodległości udostępnia manifest zamachowca z Nowej Zelandii 

Nagranie z zamachu, jak i manifest Brentona Tarranta były wielokrotnie kopiowane i udostępniane w różnych sieciach społecznościowych. Facebook, Twitter czy YouTube zaczęły blokować tego rodzaju wpisy. Mimo to, oba materiały wciąż krążą w sieci. W Polsce również nie zabrakło portali, na których ukazały się tłumaczenia fragmentów manifestu Brentona Tarranta. Jedną z organizacji, która udostępniła tekst Tarranta, opublikowany na portalu Media Narodowe, było Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

"Zobacz póki jeszcze go nie usunęli!!" - zachęcają narodowcy na swoim fanpage'u.

Post na Facebooku, w którym Marsz Niepodległości zachęca do przeczytania manifestu zamachowca z Nowej Zelandii, który "znika z internetu", został udostępniony ponad 300 razy i wielokrotnie skomentowany. Wśród komentujących jest duża grupa osób, które uważają działania Tarranta za uzasadnione.

Tymczasem Jan Grabiec przypomniał, że w ostatnim Marszu Niepodległości razem z narodowcami szli politycy PiS oraz prezydent Andrzej Duda.

"Stowarzyszenie Marsz Niepodległości propaguje manifest nacjonalistycznego terrorysty, który zabił w zamachu 49 osób. Niedawno na czele marszu organizowanego przez to stowarzyszenie szedł prezydent A. Duda i prezes PiS J. Kaczyński" - napisał.

Atak na meczety w Nowej Zelandii. Polskie wątki w manifeście zamachowca

W manifeście Brentona Tarranta pojawia się wiele wątków, w tym krytyka NATO i USA za interwencję w Kosowie. W 74-stronicowym tekście pojawiają się także wątki polskie.

Zamachowiec z Nowej Zelandii wspomina w  manifeście kraje, które odwiedził. „Nie ma dokąd uciekać przed imigrantami, odwróć się, staw czoło wrogowi, zajmij pozycję. Nie znajdziesz żadnej ulgi, ani na Islandii, ani w Polsce, ani w Nowej Zelandii, ani w Argentynie, ani na Ukrainie, nigdzie na świecie. Wiem, bo tam byłem - pisał Tarrant.

Zamachowiec z Nowej Zelandii zaznaczył także, że Polska jest jednym z krajów, w których może powstać ruch, który miały walczyć o "nowe społeczeństwo". Polskie służby sprawdzają, czy Tarrant miał jakiekolwiek kontakty z polskimi obywatelami

Więcej o: