Wydano ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem. W górach zagrożenie lawinowe

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla województw pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz dla północnych części województw wielkopolskiego i lubuskiego.

Wiatr w tych regionach w porywach może osiągać prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem mają rangę pierwszego, najniższego stopnia w trzystopniowej skali. Ostrzeżenia obowiązują do 18.00. 

Na północy ostrzeżenia IMGW, w Tatrach możliwe lawiny

Z kolei w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, określany jako umiarkowany. Warunki do uprawiania turystyki górskiej są częściowo niekorzystne. Szlaki w dolinach są oblodzone i śliskie, zwłaszcza rano i w godzinach przedpołudniowych. W wyższych partiach gór pokrywa śnieżna jest zmrożona i twarda. Poruszanie się w takich warunkach wymaga odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, lawinowe ABC) oraz umiejętności korzystania z niego.

Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Trzeci, określany jako znaczny stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje na Babiej Górze i w Karkonoszach, w Bieszczadach - drugi. W Bieszczadach zagrożenie to może wzrastać wraz ze wzrostem temperatury w ciągu dnia.

Zobacz wideo
Więcej o: