"Skandaliczne słowa" - komentarze po wypowiedzi Broniarza. Wiceszef ZNP: Jest "wyrwaną z kontekstu"

Fala komentarzy po słowach wypowiedzi ZNP o ewentualnym wstrzymaniu promocji uczniów do następnych klas. Prezes Fundacji "Rodzice Szkole" Wojciech Starzyński ocenił, że słowa prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza są skandaliczne. Z kolei wiceszef ZNP mówi, że wypowiedź szefa Związku jest "wyrwaną z kontekstu".
Zobacz wideo

W rozmowie z Radiem Zet, Sławomir Broniarz powiedział, że nauczyciele mają w ręku "potężny oręż jakim jest promocja uczniów". "Jeżeli skorzystam także z tego oręża to będziemy mieli w edukacji totalny kataklizm związany z rekrutacją albo zakończeniem kolejnych cykli edukacyjnych przez dzieci, uczniów polskich szkół" - cytuje na swojej stronie internetowej Sławomira Broniarza Radio Zet. 

Fala krytyki po słowach Broniarza

Po wczorajszym wywiadzie w Radiu Zet na szefa ZNP spadała fala krytyki ze strony zwolenników partii rządzącej, zwolennicy nauczycielskiego strajku nabrali zaś wody w usta.

Wojciech Starzyński zapowiedział w TVP Info sprzeciwienie się takim działaniom. "Ta deklaracja, która padła dzisiaj ze strony pana Broniarza, jest uważam deklaracją skandaliczną i pokazującą jednoznacznie, że nie chodzi tutaj o żadne dobro oświaty, tylko chodzi o działanie polityczne" - powiedział prezes Fundacji "Rodzice Szkole". Zaznaczył, że nauczyciele mają prawo do strajku, ale nie może odbywać się kosztem zablokowania możliwości zdania przez uczniów egzaminów.

- Nauczyciele po zaborach odbudowywali Polskę, w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie, a po wojnie bronili młodzież przed komunizmem. Teraz Broniarz i część ZNP wysługując się opozycji nawołują do wysadzenia w powietrze polskiej szkoły. Czy nauczyciele na to pozwolą? - napisał na Twitterze wicemarszałek Ryszard Terlecki.

Z kolei szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk stwierdził, że nie wie czy zablokowanie promocji uczniów do wyższych legalne oraz dodał, że "traktowanie dzieci jako zakładników jest niedopuszczalne".

Wiceszef ZNP: Wypowiedź Broniarza "wyrwana z kontekstu"

Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński wypowiedź Sławomira Broniarza określił jako "wyrwaną z kontekstu". "Nie chcę mówić, że jest to rodzaj manipulacji" - powiedział wiceszef ZNP.

Dodał, że niektóre media wyolbrzymiają sprawę i przedstawiają ją "niezgodne z tym, jakie były intencje wypowiedzi". Krzysztof Baszczyński dodał, że związek oczekuje rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim. Zaznaczył, że strajk nie jest celem samym w sobie.

MEN odpowiada na słowa szefa ZNP

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że tegoroczne egzaminy w szkołach odbędą się zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. "Groźba ZNP utrudnienia promocji dla wszystkich uczniów, których jest w Polsce 4,5 miliona oraz próba paraliżu systemu polskiej oświaty, jest działaniem wyjątkowo nieodpowiedzialnym, dla którego nie ma usprawiedliwienia. Czas egzaminów i zakończenia zajęć oraz promocja uczniów to najistotniejsze momenty w życiu szkoły.Zaznaczamy, że najważniejsze jest dobro uczniów i ich prawo do nauki. Z wielkim niepokojem i niedowierzaniem zauważamy, że dla liderów ZNP nie ma to jednak żadnego znaczenia." - podkreśla MEN.

Resort powtórzył, że udało się zrealizować już cześć obiecanych podwyżek nauczycielskich wynagrodzeń, a kolejna transza zostanie wypłacona od września 2019 roku.

Nauczyciele chcą podwyżek

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się podwyżki o tysiąc złotych od stycznia tego roku. Do 25 marca w szkołach, w których wszczęto spór zbiorowy i w których nie doszło do porozumienia w sprawie podwyżki płac, trwa referendum strajkowe. Jeśli weźmie w nim udział połowa uprawnionych i większość opowie się za najostrzejszą formą protestu, dojdzie do strajku. Jak zapowiada Związek Nauczycielstwa Polskiego, bezterminowy strajk może rozpocząć się 8 kwietnia - na dwa dni przed początkiem egzaminu gimnazjalnego i na tydzień przed egzaminem ósmoklasisty. 

Więcej o:
Komentarze (328)
"Skandaliczne słowa" - komentarze po wypowiedzi Broniarza. Wiceszef ZNP: Jest "wyrwana z kontekstu"
Zaloguj się
 • ptysiek

  Oceniono 59 razy 43

  Czego Ci nauczyciele chcą ?Przecież wszystkie reformy się udały .Zadowolona Zalewska jedzie teraz klimat naprawiać.Przestraszona Bruksela już nakazała demontaż śmigieł z wiatraków ,żeby jej genialnego mózgu nie wywiało.

 • curious

  Oceniono 39 razy 29

  Stary ćpun Terlecki jak zwykle bredzi. Stary dziad chciałby żeby nauczyciele pracowalu za półdarmo. Chcesz ty pisowska ścierko kształcić polskie dzieci to za to zapłać. Pieniądze są - trzeba tylko je odebrać Rydzykowi i pedofilom w sutannach.

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 41 razy 25

  Nauczyciele po zaborach odbudowywali Polskę, w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie, a po wojnie bronili młodzież przed komunizmem. (...) - napisał na Twitterze wicemarszałek Ryszard Terlecki.
  Koniec cytatu.
  Panie Terlecki,TERAZ robią to samo-przeciwstawiają się rządzącym

 • artenor

  Oceniono 37 razy 23

  A gdzież to się podziali niestrudzeni wojownicy Elbanowscy? Rok temu nie wychodzili z mediów, a teraz co? Dudy w miech? Elbanowscy, larum grają!!

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 30 razy 22

  Równość wobec prawa.KONSTYTUCJA.
  Dlaczego inni nie maja 30 000 zl kwoty wolnej od podatku a posłowie mają?
  W czym są lepsi?

 • taunus68

  Oceniono 32 razy 20

  Tak jest! Wszystkich zwolnić,obowiązki kształcenia dzieci przejmą księża po cholerę komu jakiś polski,angielski czy matematyka skupmy się na religii...

 • iniesta

  Oceniono 25 razy 19

  Dobra zmiana z komunistycznym prokuratorem na czele skutecznie rozbija edukację. Bo po co Polakom edukacja? Prezes wszystko wie i nam wszystko powie.

 • and.reh

  Oceniono 28 razy 18

  "wicemarszałek" Ryszard Terlecki - to ci dopiero autorytet. Ma kompetencje do wszystkiego i do wypowiadania się w sprawach nauczycieli też.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX