MEN odpowiada Broniarzowi: To próba paraliżu systemu oświaty. Egzaminy się odbędą

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że tegoroczne egzaminy w szkołach odbędą się zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W komunikacie MEN podkreśla, że groźba utrudnienia promocji dla uczniów, o której wspomniał szef ZNP, "jest działaniem wyjątkowo nieodpowiedzialnym, dla którego nie ma usprawiedliwienia".

W oświadczeniu Anny Ostrowskiej, rzeczniczki prasowej MEN, czytamy, że to dyrektorzy zgodnie z ustawą o systemie oświaty odpowiadają za organizację i przebieg egzaminu w danej szkole.

To odpowiedź resortu na oświadczenie szefa ZNP Sławomira Broniarza, który w rozmowie z Radiem ZET stwierdził, że jeśli związkowcy zdecydują o strajku i nie dojdzie do egzaminów w kwietniu, to będą się musiały odbyć w późniejszym terminie. Jak podaje Radio ZET, Sławomir Broniarz stwierdził też, że nauczyciele mają też w ręku "potężny oręż jakim jest promocja uczniów". - Jeżeli skorzystam także z tego oręża to będziemy mieli w edukacji totalny kataklizm związany z rekrutacją albo zakończeniem kolejnych cykli edukacyjnych przez dzieci, uczniów polskich szkół - powiedział Broniarz.

MEN: Nie zgadzamy się na wprowadzanie uczniów i rodziców w błąd

"Nie ma naszej zgody na wprowadzanie uczniów i rodziców w błąd. Twierdzenie, ze możliwe jest przeprowadzenie egzaminów w innych terminach niż wyznaczone w harmonogramie, to próba przerzucenia odpowiedzialności za działania ZNP na dyrektorów szkół" - napisano w oświadczeniu MEN.

Resort podkreślił, że próba zakłócenia przebiegu egzaminów zewnętrznych oznaczałaby dla ponad miliona uczniów (ponad 700 tys. przystępujących do egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty i ponad 300 tys. do matury) ogromny stres i w konsekwencji zaburzenie procesu rekrutacyjnego.

MEN odpowiada na groźbę szefa ZNP

"Groźba ZNP utrudnienia promocji dla wszystkich uczniów, których jest w Polsce 4,5 miliona oraz próba paraliżu systemu polskiej oświaty, jest działaniem wyjątkowo nieodpowiedzialnym, dla którego nie ma usprawiedliwienia. Czas egzaminów i zakończenia zajęć oraz promocja uczniów to najistotniejsze momenty w życiu szkoły.Zaznaczamy, że najważniejsze jest dobro uczniów i ich prawo do nauki. Z wielkim niepokojem i niedowierzaniem zauważamy, że dla liderów ZNP nie ma to jednak żadnego znaczenia." - podkreśla MEN.

MEN powtórzył, że udało się zrealizować już cześć obiecanych podwyżek nauczycielskich wynagrodzeń, a kolejna transza zostanie wypłacona od września 2019 roku. "W sumie w okresie 17 miesięcy nauczyciele otrzymają o 16,1 proc. zwiększone pensje. To nie koniec prac nad podwyższeniem ich wynagrodzeń." - napisano.

Więcej o:
Komentarze (300)
MEN odpowiada Broniarzowi: To próba paraliżu systemu oświaty. Egzaminy się odbędą
Zaloguj się
 • lesnojeziorska

  Oceniono 54 razy 48

  A gdzie są Elbanowscy, ochroniciele maluchów? Czyżby na synekurce w MEN?

 • krynolinka

  Oceniono 47 razy 39

  Anka "daje nogę" straciła głos od wychwalania samej siebie, że pośredników wysyła?

 • drabmadeira

  Oceniono 38 razy 34

  Już zaczynają straszyć dyrekcje szkół,że to oni są odpowiedzialni jeśli nie odbędą się egzaminy.
  Nie to wy, i wasze ministerstwo eukacji jesteście odpowiedzialni za ten burdel

 • lesnojeziorska

  Oceniono 40 razy 34

  PiS dzięki swym genialnym rządom ma przecież miliardy. Ale tylko dla swoich: nauczyciele, służba zdrowia, szkolnictwo wyższe to jak każdy myślący człowiek wrogowie pisobolszewii, więc nie dostaną gronia.

 • jan-ru

  Oceniono 31 razy 29

  Na trzynastkę wyborczą to za jednym razem macie kasę,toż to ponad 10mln głosów,ale dla pracujących to macie tylko zastraszanie,jak za komuny,ale czemu się dziwić ,komuniści wrócili do władzy.To że siedzą w kościołach to tylko świadczy o ich ohydzie,za kasę wszystko sprzedadzą.Ale tam z drugiej strony ocenę wam wystawi nie Rydzyk czy kaczor,wystawi Sprawiedliwy.

 • indan

  Oceniono 32 razy 28

  Jeżeli ta "paniusia" z MEN twierdzi że egzaminy się odbędą, to po pierwsze kto będzie pilnował i sprawdzał obecność na egzaminie, a po drugie kto będzie sprawdzał prace, Amen ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX