Ponad 200 polskich naukowców wsparło klimatyczny strajk młodzieży. "Potrzebujemy rewolucji"

- W środowisku naukowym panuje konsensus: [...] klimat się ociepla, a przyczyną tego jest działalność człowieka. Szybkie i bardzo znaczące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery jest podstawowym warunkiem uniknięcia przez ludzkość klimatycznej katastrofy - piszą naukowcy z kilkudziesięciu ośrodków akademickich.

Podpisane przez 223 pracowników naukowych oświadczenie jest odpowiedzią na trwające dzisiaj w Polsce i poza nią młodzieżowe strajki klimatyczne - protesty uczniów zaniepokojonych brakiem adekwatnej politycznej odpowiedzi na pogłębiające się zmiany klimatyczne.

Naukowcy: potrzebujemy rewolucji

Ci młodzi ludzie pokazują, że ich wyobraźnia sięga dalej, niż najbliższe parę lat, które wydaje się być horyzontem myślenia większości polityków. Młodzież zrozumiała przekaz tysięcy naukowców z całego świata: jeśli nie zatrzymamy spalania paliw kopalnych, Ziemia zostanie wytrącona z równowagi, w której funkcjonowała od tysięcy lat, a dotkliwe skutki będzie odczuwać właśnie ich pokolenie. Potrzebujemy rewolucji, która nada najwyższą wagę polityce klimatycznej

- powiedział dr hab. Wiktor Kotowski, jeden z inicjatorów listu naukowców.

W liście naukowcy wyrażają nadzieję, że osoby "odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, nawet jeśli nie słyszą lub nie chcą słyszeć, tego co mówi świat nauki, nie przejdą obojętnie wobec krzyku rozpaczy i bezradności młodych ludzi, którzy widzą, że ich przyszłość jest zagrożona".

Pracownicy naukowi, którzy podpisali oświadczenie reprezentują m.in. Uniwersytet Warszawski, Jagielloński, Wrocławski, Łódzki, Gdański, Adama Mickiewicza w Poznaniu, Śląski oraz Polską Akademię Nauk.

Więcej o:
Komentarze (47)
Ponad 200 polskich naukowców wsparło klimatyczny strajk młodzieży. "Potrzebujemy rewolucji"
Zaloguj się
 • zgryz3

  Oceniono 13 razy 9

  Niestety, czarno widzę. Po dorocznej akcji "Sprzątanie świata" worki z plastykowym głównie paskudztwem leżą miesiącami, a nawet latami porozrywane przez zwierzęta i roznoszone przez wiatr. Nikt nie ściga barbarzyńców wyrzucających poremontowe i inne śmieci do lasu, w rowy, w jeziorowe trzciny. Prędzej jednak ludzkość wykończy siebie niż ziemię.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 10 razy 8

  ucz się Duda.
  Ruchadło Leśne to nie wzór. No i nie ekologia. nawet jeśli po bożemu.
  uczysz się i uczysz. całe życie "wyimaginowana" nauka i oszczerstwa. Nawet Konstytucji RP nie zrozumiałeś

 • zloty_cielec69

  Oceniono 13 razy 5

  obudzimy się, kiedy będzie za późno...

 • ziggybam

  Oceniono 10 razy 4

  A ilu tych "młodych ludzi z wyobraźnią" jest w porówaniu z rzeszami tych, którzy głosowali na pisią ciemnotę, albo których od nauki bardziej jara mundur, bitka i powstanie. Do tego doprowadził m.in. polski system edukacyjny i społeczny, który zohydza wiedzę wtłaczaną do głów, który pokazuje że nauka się nie opłaca. Za to są odopwiedzialni m.in. polscy naukowcy, którzy współtworzą programy nauczania, podręczniki, egzaminy. Ich archaizm i konserwatyzm jest współwinny temu jak łatwo młode pokolenie wpada w ramiona populistów, teorii spiskowych i nacjonalizmu. Z tym coś zróbcie, drodzy "polscy naukowcy". Bo bez tego zmiany klimatu będą obchodzić garsktę ekonomicznych kamikaze.

 • kataryniarski

  Oceniono 24 razy 4

  A tępe prawactwo i tak powie, że "to lewaki so" i że księża katoliccy nie gwałcą dzieci.

 • ziggy100

  0

  Co za bzdurny artykuł! Nic z niego nie wynika. Może napisalibyście konkretnie czemu walka z ociepleniem klimatu jest ważna, jakie są przyczyny i jaki jest wpływ człowieka.

 • wrednyluke

  Oceniono 4 razy 0

  Kiedyś, o ile pamiętam, panował konsensus, że Słońce krąży wokół Ziemi. Podobnie jak dziś, osobników twierdzących, że jest inaczej niż twierdzi "konsensus", szybko doprowadzano do porządku.

  Kilkanaście jeszcze lat temu panował konsensus, że masło jest złe, że jajka to zabójstwo dla tętnic... dziś jakoś powszechne są inne twierdzenia. Kiedyś tłuszcz był winny otyłości, dziś wskazuje się na cukier...

  Zgodzę się - spalanie paliw kopalnych trzeba ograniczać, z prostego względu - nie starczy ich już na długo a wydobywanie z coraz trudniejszych złóż dewastuje nasze środowisko naturalne. Demonizowanie dwutlenku węgla jednak - produktu spalania, który można z łatwością ponownie związać, wystarczy choćby pomyśleć o lasach tropikalnych, o biopaliwach - to tylko pic na wodę.

  PS. Parę lat temu Chińczycy sprzedawali tanie panele słoneczne. Nasza kochana UE szybko zażądała podniesienia cen, zagrozili cłami bo lobbyści nie mogli odzyskać zainwestowanych w polityków PE pieniędzy... Oczywiście można by było te panele - w ponoć dumpingowych cenach - wykupić na pniu, dofinansować energetykę solarną, ale nie będzie Chińczyk spijał śmietanki z naszych ciężkich lobbyingoiwych inwestycji...

 • tematdnia

  Oceniono 5 razy -1

  Lewacka błazenada!

 • tematdnia

  Oceniono 3 razy -1

  "młodzieżowe strajki klimatyczne - protesty uczniów zaniepokojonych brakiem adekwatnej politycznej odpowiedzi na pogłębiające się zmiany klimatyczne"
  Wow! Kolejna lewacka grawitacja! Ja jestem bardzo zaniepokojony faktem, że uczniowie opuszczają lekcje. Bez zezwolenia.
  Ale co tam - słuszna sprawa - klimat! Nie rozumiem dlaczego żądają deklaracji politycznych!
  Mogą zacząć od siebie samych!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX