Wiesław Kilian nie żyje. Senator Platformy Obywatelskiej miał 66 lat. Wcześniej był posłem PiS

Zmarł senator PO Wiesław Kilian, zastępca przewodniczącego senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, członek Komisji Obrony Narodowej, były poseł.

Władysław Kilian w 2005 roku uzyskał mandat poselski z list Prawa i Sprawiedliwości. W 2007 roku nie uzyskał reelekcji, ale w 2010 roku zajął miejsce Aleksandry Natalli-Świat, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Krótko później został usunięty z PiS za poparcie kandydata PO w wyborach na prezydenta Wrocławia. Przez jakiś czas należał do klubu parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza, a następnie dołączył do klubu Platformy Obywatelskiej. 

W 2011 roku wszedł do Senatu z list PO, a w 2015 roku uzyskał reelekcję. W Senacie VIII kadencji był członkiem komisji: Obrony Narodowej, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

"Bardzo smutna wiadomość o śmierci Wiesława Kiliana, senatora PO z okręgu wałbrzyskiego. Skromny człowiek, zawsze pogodny, zawsze zaangażowany, zawsze biegnący na kolejne spotkania. Dobry duch każdego towarzystwa. Będzie naszego Wiesia bardzo brakować. Cześć Jego Pamięci!" - napisał były szef MON Tomasz Siemoniak.

Władysław Kilian przed Parlamentem

Jak informuje Senat, w latach siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych XX w. Wiesław Kilian pracował w rodzinnym gospodarstwie rolnym. W okresie 1984–98 był zatrudniony na stanowisku kierownika Rejonu Obsługi Mieszkańców Wrocław-Stare Miasto, a od 1998 do 2001 r. – dyrektora w spółce "Centrum" we Wrocławiu. Pracował także jako kierownik działu w Urzędzie Miasta Wrocławia.

W latach 1998–2002 sprawował mandat radnego Rady Miasta Wrocławia, od 2001 do 2002 r. zasiadał w Zarządzie Miasta Wrocławia.

Więcej o: