W lutym został sędzią. A już w kwietniu ma zostać prezesem sądu. "Ma kwalifikacje i chęci"

Marcin Czapski zostanie nowym prezesem Sądu Rejonowego w Działdowie. Jak się okazuje, nominację sędziowską otrzymał zaledwie trzy tygodnie temu. - Ma kwalifikacje i chęci, by tym sądem zarządzać - mówi Jan Kanthak, rzecznik resortu sprawiedliwości.
Zobacz wideo

Dotychczasowy prezes Sądu Rejonowego w Działdowie zrezygnował z funkcji pod koniec ubiegłego roku. Zastępowała go sędzia, która poinformowała ostatnio, że rezygnuje z obowiązków z końcem marca. Ponieważ jednak dwóch sędziów orzekających w tym sądzie ma postępowanie dyscyplinarne, a dwóch kolejnych nie chciało się zgodzić na objęcie funkcji prezesa, Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało wyznaczyć na niego Marcina Czapskiego - informuje Onet.pl

Nowy prezes jest sędzią od trzech tygodni

Marcin Czapski dostał nominację sędziego sądu rejonowego 20 lutego. Ma jednak doświadczenie prokuratorskie - wcześniej był aplikantem w prokuraturze w Grudziądzu. Następnie pracował jako asesor i prokurator w prokuraturze w Nowym Mieście Lubawskim. Został zastępcą jej szefa. Z informacji Onet.pl wynika również, że miał zgłosić się do pełnienia funkcji sędziego w sądzie dyscyplinarnym dla prokuratorów. 

Funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Działdowie będzie pełnił od kwietnia.

Kanthak: Duże doświadczenie nie tylko prawnicze

Wybór Marcina Czapskiego na prezesa sądu skomentował Jan Kanthak, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. - Ma duże doświadczenie nie tylko prawnicze, lecz także administracyjne. Jest ponadto wykładowcą uniwersyteckim, a także prowadzi wykłady dla funkcjonariuszy policji, urzędów celnych i straży miejskich - powiedział i podkreślił, że Marcin Czapski "uzyskał we wrześniu 2018 roku pozytywne opinie zgromadzenia ogólnego sędziów okręgu elbląskiego i kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu".

W rozmowie z TVN24 Kanthak poinformował, że sędzia Czapski ma nie tylko kwalifikacje, ale również "chęci, by tym sądem zarządzać".

Więcej o: