Szymon Hołownia ma "dość niańczenia" kościelnych hierarchów. "Episkopat żyje na innej planecie"

Po przedstawieniu przez polski episkopat raportu o pedofilii znany publicysta opublikował w internecie pełen goryczy wpis, który rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie. Hołownia z ironią i smutkiem krytykuje postawę moralną polskiego Kościoła wobec problemu pedofilii wśród duchownych.
Zobacz wideo

- Po wczorajszej konferencji Konferencji Episkopatu nie potrzebuję już żadnych innych dowodów na to, że istnieje inteligentne życie na innych planetach. Nasz Episkopat bez wątpienia jest inteligentny, bez wątpienia żyje - i to całkiem nieźle. I bez wątpienia żyje na innej planecie - napisał Szymon Hołownia we wpisie na Facebooku, który w kilka godzin zyskał pond 5 tys. polubień i został rozpowszechniony 1,5 tys. razy.

Koniec cierpliwości dla polskiego episkopatu

Dziennikarz odniósł się do opublikowanego przez Konferencję Episkopatu Polski raportu na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w polskim Kościele. Według ujawnionych statystyk duchownych, którzy dopuścili się molestowania seksualnego, w latach 1990-2018, było 382. Ofiarami miało być natomiast 625 nieletnich, z czego 345 przypadków dotyczyło dzieci poniżej 15. roku życia.

Jednak to nie same liczby zwróciły uwagę Szymona Hołowni, ale to jaką postawę wobec problemu pedofilii przyjmuje polski Kościół.

Wtedy kiedy trzeba mówić jasno, twardo i krótko, pokazać ludzką twarz, choć cień ludzkich emocji, choć promil spontaniczności i odruchu Samarytanina - rzucić wszystko i iść bandażować zranionych, dostajemy wykład nowego-starego (to bardzo trafne określenie) szefa KEP o ogólnie trudnej sytuacji dzieci na świecie (więc co z tego, że my wytropimy zło, jak inni nie wytropią), spiskowe teorie o mrocznych interesach baronów antykoncepcji, o tym, że komuś zależy na „poderwaniu autortetu” i „zaufania do hierarachii”, oraz jakże pożądne w tej właśnie chwili refleksje terminologiczno - historyczne o nazistach i komunistach.

- napisał Hołownia.

Dziennikarz stwierdził również, że widzi "narastający w środowisku zaangażowanych świeckich katolików brak cierpliwości" i ma "dość niańczenia swoich liderów". Zamiast wiecznego zaciągania u wiernych kredytu zaufania kościelni hierarchowie powinni zdaniem Hołowni dać świadectwo "odwagi, męstwa, mądrości, inspiracji". Publicysta stwierdził, że polski episkopat "zrobił wszystko" by "ostygła w nim wiara w Kościół".

Hołownia: laicyzację zrobimy sobie sami

Chociaż we wpisie na Facebooku Hołownia pisze, że "na przekór Episkopatowi" nie straci wiary w Kościół, snuje pesymistyczną dla polskich katolików wizję.

Wspomnicie moje słowa: nie trzeba gejów, wilczych oczu Tuska z Junckerem i Sorosem razem wziętych, kartkówek z masturbacji i islamistycznych kaznodziejów: laicyzację zrobimy sobie sami: Konferencja Episkopatu Polski i my, polscy katolicy.

- napisał dziennikarz.

Na końcu swojego wpisu Hołownia przywołuję słowa papieża Franciszka o "obowiązku słuchania stłumionego krzyku" dzieci, które w duchownych zamiast ojców i przewodników znalazły "oprawców".

My mamy słuchać krzyku. Mamy krzyczeć po tym, co usłyszymy. Co tu jest za trudne? Co niezrozumiałe? I przez ile jeszcze takie będzie?

- pyta zdesperowany publicysta.

Więcej o:
Komentarze (300)
Szymon Hołownia ma "dość niańczenia" kościelnych hierarchów. "Episkopat żyje na innej planecie"
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 113 razy 103

  Jakby ktoś nie wiedział, to Szymon jest wierzącym katolikiem. Musiał naprawdę się wkurzyć.

 • sailor2016

  Oceniono 92 razy 86

  Osobiście jestem bardzo zadowolony z postawy episkopatu, im więcej takich wydarzeń tym szybciej naród polski wyzwoli się z oparu czarnej zarazy.

 • jxl82

  Oceniono 89 razy 83

  "Episkopat żyje na innej planecie". Też tak sądzę. Przybyli do nas z jakieś Czarnej Dziury.

 • 2majtek1

  Oceniono 78 razy 72

  Kler to najbardziej zdeprawowana grupa ludzi w Polsce .
  Zachłanni i zakłamani do szpiku kości.

 • 1-wolne

  Oceniono 58 razy 58

  Episkopat polski to zdemoralizowana sekta która już nic nie ma wspólnego z Bogiem, żyjąca we własnych wartościach (zakłamania, pychy i obłudy).
  TACY POŚREDNICY BOGA SĄ NAM NIEPOTRZEBNI

 • wujojano

  Oceniono 58 razy 58

  Jako katolik zauważam ze smutkiem, że Hołownia to jeden z bardzo nielicznych publicystów katolickich, którzy potrafią się zdobyć na danie świadectwa prawdy. Szacunek, Panie Szymonie!

 • franekzjanek

  Oceniono 52 razy 50

  Wszędzie na świecie gdzie doszło do ujawnienia faktów pedofili w Kościele Katolickim przypadki takie badały niezależne od KK komisje świeckie złożone z wysokiej klasy autorytetów i specjalistów . Wątpię aby w Polsce taka komisja powstała zwłaszcza teraz gdy przy władzy jest opcja dla której ksiądz pedofil to jest ten za którego trzeba się modlić ..vide Gdańsk , Jankowski. Zwłaszcza teraz nie powstanie taka komisja gdyż przy władzy są ludzie którzy bez żadnych oporów oddaliby nasze dzieci pod kleszą kuratelę aby ci "specjaliści" mogli nauczać najmłodszych życia seksualnego. Nie łudźmy się że kościelne "komisje" wydadzą wyrok we własnej sprawie ... to by było po prostu nie logiczne. Obecny atak rzadzących odbywa się pod ścisłym nadzorem Kościoła i hierarchów w Polsce ...oni wiedza doskonale że uświadomione seksualnie dziecko w mig wyłapie niecne zamiary "wujka" w sutannie , który bezceremonialnie wkłada swe łapy pod sukienkę lub do rozporka . Uświadomione dziecko będzie wiedziało jak zareagować w takiej chwili i o wszystkim powie swym opiekunom . Uświadomieni opiekunowie uwierzą przede wszystkim dziecku a nie kleszemu pedofilowi ... bo świadomość tego typu przypadków jest podstawą do zastopowania tego procederu wśród kleszej społeczności . Nieuchronność kary i świadomość wykrycia tego będzie skutecznym hamulcem do powstrzymania KOŚCIELNYCH PEDOFILÓW i ich obrońców . Tak powinna wyglądać sprawiedliwość w tej kwestii na całym świecie ..a Polski KK do tego świata należy .

 • magnetoplumbit

  Oceniono 43 razy 43

  Skonfrontujumy to teraz z tak bardzo krytykowanym filmem "KLER". Jakies refleksje ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX