W ciągu dekady podwoiła się liczba zakażonych HIV w Polsce. A zbadanych wciąż jest niewielu

Liczba zakażonych wirusem HIV w Polsce podwoiła się w ciągu dekady - alarmują autorzy programu "Polska i Świat" TVN24. Ponadto Polacy wciąż badają się znaczniej w mniejszym stopniu, niż mieszkańcy Europy Zachodniej.
Zobacz wideo

W 2007 roku odnotowano 716 przypadków zakażenia wirusem HIV w Polsce. Do 2017 roku ta liczba wzrosła dwukrotnie: wtedy odnotowano ponad 1400 przypadków zakażenia - podaje TVN24.

Te dane są zgodne z tym, o czym już w 2015 roku informowała Najwyższa Izba Kontroli. Jak pisała w raporcie, co roku liczba zakażonych rośnie o kolejne 13 proc. Ponadto wg ekspertów cytowanych przez NIK "nawet 70 proc. wszystkich HIV-pozytywnych nie wie, że zostali zakażeni, i że są nosicielami wirusa".

Dlaczego? Otóż za mało się badamy. Katarzyna Szmulik z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Państwowego Zakładu Higieny mówiła w TVN24, że sukcesywnie coraz więcej osób poddaje się badaniu na obecność HIV. Jednak to wciąż za mało. Pod tym względem mocno odstajemy od reszty Unii Europejskiej. W niektórych krajach przebadanych jest to nawet 90 proc., a w Polsce jedynie 10 proc. 

"Pacjent z Londynu" wyleczony z zakażenia HIV

Są jednak też pozytywne informacje. Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, druga osoba w historii została całkowicie wyleczona z zakażenia wirusem HIV, powodującym chorobę AIDS. Dziesięć lat po ogłoszeniu pierwszego przypadku wyleczenia HIV u tzw. "pacjenta z Berlina", śmiertelnego wirusa udało się pozbyć "pacjentowi z Londynu". Objawy zakażenia nie występują u niej już od 19 miesięcy. "Osiągając remisję u kolejnego pacjenta wykazaliśmy, że pierwszy przypadek wyleczenia nie był anomalią" - powiedział profesor Uniwersytetu w Cambridge Ravindra Gupta.

"Pacjent z Londynu" został zdiagnozowany w 2003 roku, leki antyretrowirusowe zaczął przyjmować dziewięć lat później. Jednocześnie u mężczyzny wykryto śmiertelny nowotwór - chłoniaka. Został poddany temu samemu typowi leczenia, który zastosowano w przypadku "pacjenta z Berlina". Obu zarażonym przeszczepiono szpik kostny od dawców, którzy - dzięki rzadkiej mutacji genetycznej - są naturalnie uodpornieni na zarażenie się HIV.

Międzynarodowe Towarzystwo ds. AIDS wydało dziś oświadczenie, w którym pisze, że wyleczenie z wirusa drugiego pacjenta "potwierdza przekonanie, że HIV jest uleczalny".
Jak podaje AFP, na świecie żyje niemal 37 milionów ludzi zarażonych HIV. Z przyczyn związanych z wirusem umiera każdego roku blisko milion osób.

Więcej o: