Duda chciał odwołania Kurskiego, na razie go utemperuje. Wprowadził swoich ludzi do zarządu TVP

Andrzej Duda miał domagać się odwołania Jacka Kurskiego, a ostatecznie udało mi się wprowadzić "swoich" ludzi do zarządu TVP - wynika z doniesień medialnych. Powołanie do zarządu Marzeny Paczuskiej i Piotra Pałki ma być efektem działań prezydenta.
Zobacz wideo

W czwartek Rada Mediów Narodowych odwołała Mariusza Staniszewskiego z zarządu Polskiego Radia oraz Macieja Staneckiego z zarządu Telewizji Polskiej. W telewizji publicznej powołano dwoje nowych wiceprezesów. To Marzena Paczuska, była szefowa "Wiadomości" oraz Piotr Pałka z Kancelarii Prezydenta.

Dziennikarz Janusz Schwertner pisał później, że "według źródeł Onetu, prezydent Andrzej Duda domagał się odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP". Z kolei dzisiejsza "Rzeczpospolita" informuje, że nowi wiceprezesi TVP to "ludzie prezydenta", którzy mają utrudniać Kurskiemu podejmowanie decyzji jednoosobowo. Dotychczas w zarządzie telewizji oprócz niego była jeszcze tylko jedna osoba, odwołany wczoraj Maciej Stanecki. 

Jak prezydentowi udało się wymusić zmiany w zarządzie TVP. Wg "Rz" kartą przetargową miała być ustawa przyznająca mediom publicznym 1,26 mld zł rekompensat. Ustawa wciąż czeka na podpis prezydenta. Wejście Paczuskiej do zarządu miało być warunkiem jej podpisania, wynika z doniesień anonimowego źródła w TVP. 

Nowi członkowie zarządu wcześniej pracowali w TVP, ale Pałka został zwolniony, a Paczuska straciła stanowisko w "Wiadomościach". Powodem miało być to, że jako szefowa programu "nie zgodziła się na ataki na Dudę". 

Czabański: Marzena Paczuska ma bardzo duże doświadczenie medialne

Przewodniczący Rady Krzysztof Czabański poinformował, że na stanowisku pozostaje prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski. Decyzją Rady Mediów Narodowych, zarząd Polskiego Radia będzie jednoosobowy. - Jego prezesem jest w dalszym ciągu pan Andrzej Rogoyski i nie przewidujemy powiększania tego zarządu - powiedział przewodniczący Rada.

Krzysztof Czabański powiedział, że "pani Marzena Paczuska jak wiadomo ma bardzo duże doświadczenie medialne, od zawsze jest w Telewizji Polskiej". - Prowadziła już dwa lata temu wiadomości telewizyjne, jest specjalistą od newsów. Z kolei pan Piotr Pałka też jest współpracownikiem wielu mediów. W tej chwili pracuje w Kancelarii Prezydenta, ale generalnie jego doświadczenie zawodowe jest to doświadczenie medialne - powiedział Krzysztof Czabański. Rada Mediów Narodowych powołuje i odwołuje zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Więcej o: