Od "marginalnego problemu" po handel organami. Najbardziej szokujące cytaty z konferencji o pedofilii

Abp Markowi Jędraszewskiemu hasło "zero tolerancji dla pedofilii w Kościele" kojarzy się z Holokaustem i zbrodniami bolszewików. Abp Stanisław Gądecki z kolei przyczyn wykorzystywania seksualnego dzieci upatruje w "programach seksualizacji". Wybraliśmy najbardziej szokujące wypowiedzi duchownych z konferencji episkopatu dot. pedofilii.
Zobacz wideo

W raporcie dotyczącym pedofilii, który przedstawił w czwartek episkopat, skupiono się na liczbach. Z danych zebranych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że od 1 stycznia 1990 r. do czerwca 2018 r. w diecezjach i zakonach na terenie całej Polski doszło do 382 przypadków wykorzystywania seksualnego - to liczba duchownych pedofilów. Ofiar zgodnie ze statystykami jest 625. Tezy, które podczas konferencji padały z ust duchownych, nierzadko budziły zdziwienie, żeby nie powiedzieć - szok.  Wybraliśmy te najbardziej kontrowersyjne.

Abp Stanisław Gądecki o przyczynach pedofilii: Seksualizacja dzieci

Prym w formułowaniu dość dziwnych wniosków wiódł abp Stanisław Gądecki, dla którego jedną z przyczyn pedofilii jako takiej, jest seksualizacja dzieci poprzez edukację seksualną. 

Tworzy się programy seksualizacji dzieci, aby jak najwięcej zarobić na środkach antykoncepcyjnych i puścić w ruch życie seksualne życie. A z drugiej strony jest atak na to, co doprowadziło do późniejszego przestępstwa. To jest prostackie wytłumaczenie, ale z jednej strony jest ogromny przemysł, który pompuje stronę seksualną, a z drugiej strony od razu pałką w głowę tych, którzy się poddają temu przestępstwu.

- przekonywał duchowny.

Hierarcha niejednokrotnie podczas konferencji rozmywał problem pedofilii wśród duchownych. Zwracał uwagę na sfery niezwiązane z wykorzystywaniem seksualnym i mówił o krzywdzeniu dzieci w ogóle. Od abp Gądeckiego usłyszeliśmy:

A co z handlem organami?

Zacieśniamy problem od szerokiego do wąskiego, zamiast mówić o całej skali problemów nadużyć wobec dzieci: turystyce seksualnej, handlu organami, zmuszaniem dzieci do tego, aby były żołnierzami. Dziecko jest bezbronne. Powinniśmy wrócić do istoty problemu, a nie marginalnego problemu jakim jest pedofilia.

I dalej:

To jest problem znacznie szerszy, aniżeli tylko pedofilia i dopóki poważnie się nie podejdzie do całego problemu, to będziemy uspokajać sumienia, że to jest kwestia tylko tych efebofilów czy pedofilów i poza tym wszystko jest w porządku.

"Pedofilia to problem całego świata"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski bronił też duchowieństwa poprzez przedstawianie pedofilii jako zjawiska ogólnego, dotyczącego "całego świata". - To nie jest problem samego Kościoła, to problem całego świata. Bo jeżeli dotyczy on 18 milionów wykorzystywanych dzieci, to znaczy, że to nie są wszystkie 18 milionów w Kościele. To problem dotyczący całych warstw społeczeństwa - przekonywał. 

Innym razem arcybiskup próbował postawić Kościół niejako w roli ofiary, której autorytet próbuje się podkopać. 

Przyzwyczailiśmy się do hasła ukutego ideologicznie, mianowicie “pedofilia w Kościele”. To hasło dość zręcznie dobrane miało z jednej strony wskazać na problem, jaki istnieje. Z drugiej zaś strony poderwać autorytet Kościoła i doprowadzić do tego, ażeby zaufanie wiernych do samej hierarchii zostało zniszczone

- mówił Gądecki.

Abp Marek Jędraszewski: "Zero tolerancji dla pedofilii" niczym Holokaust

Jeśli chodzi o dobór taktyki, jak mówić o księżach-pedofilach, broniąc jednocześnie Kościoła-ofiary, przewodniczącego KEP przebił abp Marek Jędraszewski, który mówił o "nieskazitelnej stanowczości" wobec wykorzystywania dzieci. - "Nieskazitelna stanowczość", a nie jak w mediach często się mówi "zero tolerancji", dlatego, że to sformułowanie ma charakter w jakiejś mierze totalitarny - powiedział abp Jędraszewski. Jak bezkompromisowe przeciwstawianie się pedofilii łączy się z totalitaryzmem? Arcybiskup spieszy z wyjaśnieniem: 

Kiedy nazizm hitlerowski walczył z Żydami stosował wobec nich "zero tolerancji", w wyniku czego powstał Holokaust. Kiedy w systemie bolszewickim stosowano zero tolerancji wobec wrogów ludu, doszło do kolejnej masakry w skali liczącej dziesiątki,  a może nawet setki milionów ofiar

- usłyszeliśmy podczas konferencji. 

W dalszej części tej wypowiedzi abp Jędraszewski stwierdził, że Kościół musi także okazywać miłosierdzie księżom-pedofilom:

Kościół musi być nieskazitelnie stanowczy w piętnowaniu zła, ale musi także zgodnie z tym, czego uczył nas Jezus, wzywać do nawrócenia, pokuty i okazywać miłosierdzie sprawcom, jeśli oni chcą podjąć nowe życie, szczerze żałują i dążą do wewnętrznego nawrócenia. To jest przesłanie ewangelii, któremu Kościół musi być przede wszystkim wierny.
Więcej o:
Komentarze (622)
Od "marginalnego problemu" po handel organami. Najbardziej szokujące cytaty z konferencji o pedofilii
Zaloguj się
 • muflonex

  Oceniono 182 razy 172

  Czyli zero refleksji, alleluja i do przodu. Co się dobrze składa, bo przed episkopatem znajduje się przepaść, w którą z radosnym alleluja planują wjechać na pełnej k...

 • andrzejsec1

  Oceniono 141 razy 129

  Czy zdajecie sobie sprawę, że
  o swoich najbardziej intymnych sekretach szepczecie do ucha osobnikom zaburzonym emocjonalnie?
  Czy zwróciliście uwagę, że tych zatroskanych ludzi najbardziej kręcą "te rzeczy"?
  Czy możecie sobie wyobrazić emocje buzujące w księdzu, gdy wasza siedmioletnia córeczka wyjawia szeptem ciężki grzech
  masturbacji?
  To jest chore!!!
  I ciągle bezkarne!!!

 • bacowa

  Oceniono 117 razy 109

  Biskupi polskiego Kościoła jak zwykle w każdej sytuacji ich krytykującej rżną głupa mówiąc ,,Polacy, nic się nie stało ...'' bo wszelkie zło to nie u nas, to u nich (wpisz dowolnego winnego oprócz klech)

  Tym sposobem Kościół chyli się ku upadkowi, klasyczna forma samozagłady

 • zet1

  Oceniono 109 razy 101

  Tego się nie da skomentować. Oni wszyscy powinni zamieszkać na jakiejś wyspie i tam między sobą sprawdzać tę równoległą rzeczywistość.

 • keram2225

  Oceniono 95 razy 87

  Wszystko jasne. Wszystkie wypowiedzi hierarchów można streścić jednym zdaniem:
  "mamy was w d..., będziemy robili z dziećmi co będziemy chcieli, a jak wam się nie podoba, to piszcie na Berdyczów"

 • kap_jeden

  Oceniono 94 razy 86

  dokładnie tacy faryzeusze wydały kiedyś proroka Rzymianom, to nie jest żaden kościół to jest organizacja handlowa w formie sekty sprzedawców leku na nieśmiertelność, czas ich wyrzucić ze świątyni na zbity pysk, bo inaczej z jakiegokolwiek prawa moralnego pozostaną zgliszcza....

 • precz_z_komunia

  Oceniono 90 razy 82

  Wyobrażacie sobie sytuację że prezes dowolnego koncernu działającego w Polsce przyznaje się że ukrywał i tuszował gwałty na 625 dzieciach w Polsce!
  Przez prawie 30 lat!
  Gwałty które działy się na terenie jego firmy i przy jego przyzwoleniu i wiedzy!
  I że po konferencji jedzie sobie spokojnie do swojego pałacu a siedziby firmy nie przeszukuje Policja i ABW!

 • krynolinka

  Oceniono 81 razy 73

  Gądecki i jemu podobni puszczają za to w ruch organ, który w kontaktach z dziećmi powinien być całkowicie unieruchomiony.

 • jurek4491

  Oceniono 78 razy 72

  To nie jest wina czarnych sukienek tylko dzieci bo do nich " lgną " i wszystko w temacie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX