Episkopat apeluje ws. niedziel handlowych. To "dobra kulturowe, wyróżnik europejskiej cywilizacji"

Konferencja Episkopatu Polski wydała stanowisko w sprawie niedziel handlowych. Biskupów niepokoi fakt, że przepisy z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele mogą zostać cofnięte.
Zobacz wideo

Konferencja Episkopatu Polski apeluje o powszechne poszanowanie w naszym kraju niedzieli jako istotnego dobra kulturowego i wyróżnika europejskiej cywilizacji” - apelują biskupi w wydanym dziś stanowisku dotyczącym przepisów o niedzielach handlowych.

Konferencja Episkopatu Polski wydała oświadczenie o niedzielach handlowych

„Konferencja Episkopatu Polski z niepokojem odnotowuje pojawiające się sygnały, także ze strony rządzących, mówiące o możliwości nie tylko zatrzymania rozpoczętego w marcu ubiegłego roku procesu przywracania w naszej Ojczyźnie wszystkich niedziel wolnych od niekoniecznej pracy, ale wręcz uczynienia w tej kwestii kroku wstecz” - piszą biskupi.

Episkopat przypomina, że „ustawa została uchwalona z inicjatywy wolnych obywateli, jako odpowiedź na długo wyrażane postulaty NSZZ Solidarność i znacznej części społeczeństwa”. Biskupi zwracają uwagę, że opinie zbierane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wykazują, że obowiązująca od 1 marca ubiegłego roku regulacja prawna spotyka się z poparciem wspólnoty Kościoła katolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich w Polsce. „Dla wierzących chrześcijan niedziela jest pierwszym dniem tygodnia, pamiątką Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz uobecnieniem Pięćdziesiątnicy - Zesłania Ducha Świętego, dniem szczególnym, prawdziwym świętem przeżywanym zarówno we wspólnocie wiary, jak i w rodzinach, w przestrzeni kultury i natury” - przypominają biskupi. Wzywają „wszystkie parafie, ruchy i stowarzyszenia do aktywności na polu tworzenia oferty i przykładu przeżywania czasu niedzieli dla wspólnotowego i osobistego duchowego rozwoju”.

W wydanym oświadczeniu biskupi powołali się także na List Apostolski "Dies Domini" Jana Pawła II z 1998 roku, w którym pisał: "także w obecnej sytuacji historycznej mamy obowiązek tak działać, aby wszyscy mogli zaznać wolności, odpoczynku i odprężenia, które są człowiekowi niezbędne, ze względu na jego ludzką godność oraz związane z nią potrzeby religijne, rodzinne, kulturowe i społeczne, trudne do zaspokojenia, jeśli nie jest zagwarantowany przynajmniej jeden dzień w tygodniu dający wszystkim możliwość wspólnego odpoczynku i świętowania".

Więcej o:
Komentarze (169)
Episkopat apeluje ws. niedziel handlowych. To "dobra kulturowe, wyróżnik europejskiej cywilizacji"
Zaloguj się
 • joankb

  Oceniono 76 razy 74

  Wyróżnikiem europejskiej cywilizacji jest przede wszystkim brak przyzwolenia na wpie...nie się kościołów we wszelkie aspekty życia społecznego.

 • geraldine2015

  Oceniono 55 razy 53

  No i upadający kupcy w małych rodzinnych sklepikach cieszcie się, że jesteście wyróżnikiem europejskiej cywilizacji. Możecie z głodu zdechnąć, ale tego tytułu nikt wam nie odbierze.

 • takaprawda2015

  Oceniono 52 razy 52

  NA zachodzie legalna jest też aborcja, a KOŚCIÓŁ KATOLICKI płaci podatki. Może najpierw wprowadźmy te wyróżniki europejskiej cywilizacji.

 • fjan

  Oceniono 46 razy 46

  Kościoły też w niedzielę zamykać. Ksiądz musi przynajmniej raz w tygodniu spędzić czas ze swoimi dziećmi. Cały tydzień dzieci czasu dla ojca też nie mają to niedzielę chcą z nim pobyć.

 • acototak

  Oceniono 39 razy 39

  To zamknijmy też kościoły w niedzielę.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 31 razy 31

  Przypominam katolikom że Biblia zakazuje im pracować w Sobotę a nie w Niedzielę :-)
  A Jezus w tej książce wyganiał kupców ze świątyni a nie ze sklepów :-)
  Czy jest jakiś katolik co przeczytał tę książkę przed podtarciem :-)

 • ola-blue

  Oceniono 27 razy 27

  Europejska cywilizaja poradzi sobie świetnie bez zakłamanych, chciwych, kołtuńskich i czesto zboczonych pośredników pomiędzy Panem Bogiem a zwyczajnym człowiekiem. Który ma więcej wiary i szacunku do religii niż niejeden przewielebny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX