Abp Stanisław Gądecki na czele episkopatu Polski. Biskupi wybrali duchownego na drugą kadencję

Arcybiskup Stanisław Gądecki pozostaje na stanowisku Konferencji Episkopatu Polski na drugą kadencję - zdecydowali biskupi podczas 382. Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski. Duchowny sprawuje tę funkcję od 2014 roku.
Zobacz wideo

Arcybiskup metropolita gdański Stanisław Gądecki został wybrany na drugą kadencję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Taką decyzję podjęli biskupi podczas 382. Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski odbywającego się w Warszawie.

Abp Gądecki pełni tę funkcję od 2014 r., wcześniej w latach 2002-2014 był zastępcą przewodniczącego KEP. Duchowny jest doktorem nauk teologicznych, studiował m.in. w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu.

Zastępcą przewodniczącego KEP na drugą kadencję został abp Marek Jędraszewski.

Zebranie Plenarne Episkopatu Polski

W Warszawie od wtorku trwa zebranie plenarne biskupów. Wśród głównych tematów są m.in. 100-lecie Konferencji Episkopatu Polski, 100-lecie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, ochrona małoletnich w Kościele i duszpasterstwo młodzieży. Do stolicy przybyli goście z zagranicy, w tym Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.

Sto lat temu, od 12 do 14 marca 1919 roku, pod przewodnictwem prałata Achille Rattiego, mianowanego potem na Nuncjusza Apostolskego w Polsce, przyszłego papieża, odbył się w Warszawie zjazd biskupów ze wszystkich dawnych zaborów. Przewodniczył mu Prymas Polski, metropolita gnieźnieński, Edmund Dalbor. Wydarzenie to uznaje się za początek pracy Konferencji Episkopatu Polski.

Zobacz wideo
Więcej o: