Gdańska kuria wysłała odpowiedź do kobiety, która oskarża ks. Jankowskiego. Znamy jej treść

Gdańska kuria odpowiedziała na oświadczenie Barbary B., która oskarża ks. Henryka Janowskiego o molestowanie. Wcześniej zawartość odpowiedzi była niejawna, teraz poznaliśmy jej treść.
Zobacz wideo

Pod koniec lutego informowaliśmy, że Kuria Metropolitalna Gdańska odniosła się w oficjalnym oświadczeniu do raportu fundacji "Nie lękajcie się" dotyczącym pedofilii w Kościele. W komunikacie znalazła się również informacja, że kuria odpowiedziała również na oświadczenie Barbary B., która przed 50 laty miała być molestowana przez zmarłego już ks. Henryka Jankowskiego. 

Kuria odpowiedziała Barbarze B. na oskarżenia dot. ks. Jankowskiego

Kuria Gdańska informowała, że wysłała pod wskazany adres "stosowną odpowiedź", ale nie ujawniała, co się w niej znalazło. W środę portal Więź dotarł do jej treści.

W wysłanej do Barbary B. odpowiedzi kuria informuje, że za pośrednictwem Polskiej Misji Franciszkańskiej w Maylands (Australia Zachodnia) otrzymała jej oświadczenie w języku polskim i angielskim. Dowiadujemy się również, że dotyczyło ono "wydarzeń sprzed pięćdziesięciu lat, których sprawcą miał być zmarły w roku 2010 ks. Henryk Jankowski, ówczesny wikariusz par. pw. św. Barbary w Gdańsku".

Po otrzymaniu wspomnianej korespondencji Kuria Metropolitalna Gdańska - zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym - podjęła czynności zmierzające do ustalenia czasowo określonych faktów

- czytamy.

Dalej Kuria Gdańska zapewnia, że Barbara B. zostanie poinformowana o dalszym postępowaniu w sprawie w dalszej korespondencji lub za pośrednictwem Polskiej Misji Franciszkańskiej w Maylands.

Barbara B. jest bohaterką reportażu Bożeny Aksamit, który ukazał się na łamach "Dużego Formatu". Materiał opowiadał o tym, że ksiądz Henryk Jankowski miał dopuszczać się molestowania seksualnego i czynów pedofilskich.

Zobacz wideo
Więcej o: