Gdańska kuria wysłała odpowiedź do kobiety, która oskarża ks. Jankowskiego. Znamy jej treść

Gdańska kuria odpowiedziała na oświadczenie Barbary B., która oskarża ks. Henryka Janowskiego o molestowanie. Wcześniej zawartość odpowiedzi była niejawna, teraz poznaliśmy jej treść.
Zobacz wideo

Pod koniec lutego informowaliśmy, że Kuria Metropolitalna Gdańska odniosła się w oficjalnym oświadczeniu do raportu fundacji "Nie lękajcie się" dotyczącym pedofilii w Kościele. W komunikacie znalazła się również informacja, że kuria odpowiedziała również na oświadczenie Barbary B., która przed 50 laty miała być molestowana przez zmarłego już ks. Henryka Jankowskiego. 

Kuria odpowiedziała Barbarze B. na oskarżenia dot. ks. Jankowskiego

Kuria Gdańska informowała, że wysłała pod wskazany adres "stosowną odpowiedź", ale nie ujawniała, co się w niej znalazło. W środę portal Więź dotarł do jej treści.

W wysłanej do Barbary B. odpowiedzi kuria informuje, że za pośrednictwem Polskiej Misji Franciszkańskiej w Maylands (Australia Zachodnia) otrzymała jej oświadczenie w języku polskim i angielskim. Dowiadujemy się również, że dotyczyło ono "wydarzeń sprzed pięćdziesięciu lat, których sprawcą miał być zmarły w roku 2010 ks. Henryk Jankowski, ówczesny wikariusz par. pw. św. Barbary w Gdańsku".

Po otrzymaniu wspomnianej korespondencji Kuria Metropolitalna Gdańska - zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym - podjęła czynności zmierzające do ustalenia czasowo określonych faktów

- czytamy.

Dalej Kuria Gdańska zapewnia, że Barbara B. zostanie poinformowana o dalszym postępowaniu w sprawie w dalszej korespondencji lub za pośrednictwem Polskiej Misji Franciszkańskiej w Maylands.

Barbara B. jest bohaterką reportażu Bożeny Aksamit, który ukazał się na łamach "Dużego Formatu". Materiał opowiadał o tym, że ksiądz Henryk Jankowski miał dopuszczać się molestowania seksualnego i czynów pedofilskich.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (178)
Gdańska kuria wysłała odpowiedź do kobiety, która oskarża ks. Jankowskiego. Znamy jej treść
Zaloguj się
 • remoteisland

  Oceniono 84 razy 78

  Podpisał się pijaczyna biskup Głódź. Pamiętam, jak pijaczyna biskup Głódź był jeszcze tylko polowym biskupem pijaczyną Wojska Polskiego. Na pewnej imprezie w wojskowej jednostce w Wesołej się tak nawalił, że osobiście wyciągałem go z krzaków, w które się zwalił. Gratuluję Gdańskowi pijaczyny biskupa Głódzia.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 64 razy 58

  Kura i arcybiszkopty podjęły czynności.

  Zastanawiam się czy ci ludzie są bardziej głupi czy bardziej bezczelni.

 • niktwazny126

  Oceniono 64 razy 56

  Wydaje mi się, że większości ofiar pedofilów trudno jest przyznać się do swojej przeszłości nawet po wielu latach. Jeżeli mówią, przekazują swoje dane, to najprawdopodobniej nie zmyślają i nie szukają popularności. A odkrywanie ich przeszłości ma być ostrzeżeniem dla obecnych dzieci i ich rodziców.

 • spam_box

  Oceniono 55 razy 47

  Pomówienia. Czarni z polskiej ziemi, tej ziemi, ziemi kremówkojada, są święte za życia. Obcinają sobie fiuty w seminariach.

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 49 razy 43

  ON Henryk Jankowski postać całkowicie skrzywiona i pozbawiona skrupułów molestował dzieci,bo nosząc sutannę miał nieograniczony dostęp do dzieciarni płci obojga w imię Boga.

 • acototak

  Oceniono 40 razy 30

  Czołem pisoruskie pedofile

 • scyplon_afrykanski

  Oceniono 36 razy 22

  Ilustracja: bi.im-g.pl/im/d9/1b/17/z24229081V,70--urodziny--Pralat-Jankowski-ze-swoimi-mlodymi-p.jpg

  "(...) Wróćmy do księdza prałata. Udało nam się porozmawiać na jego temat ze Stellą Chabell, występującą do niedawna w nocnych klubach gejowskich w charakterze drag queen.

  Cóż to za profesja? Otóż istnieje w Polsce grono artystów płci męskiej, którzy swoje talenty piosenkarskie i taneczne prezentują w przebraniu kobiety. To są właśnie drag queen, a panteon gejowskiej sceny tworzą aktualnie Aneeda Men, Swietłana, Madonna, Lady Beatrice i Lady Catherina. Transwestyci? Niekoniecznie, bo „prawdziwa” drag queen poza estradą nie nosi wypchanego stanika, stringów i butów na wysokim obcasie.

  – Tańczyłem w gejowskim klubie Incognito w Szczecinie. Ilekroć pojawiała się „Henia Jankowska”, to było wydarzenie, bo szampan lał się strumieniami. On sam pił bardzo mało: pół, czasem jedną lampkę, ale chętnie stawiał. Fundował specjalne, kilkusetzłotowe nagrody za występy na barze. Pogadajcie z Marbellą, a jeszcze lepiej z Marylin, która często występuje w klubie Narraganset. Podczas tournée po Wybrzeżu były gorąco oklaskiwane przez księdza Jankowskiego – mówi naszemu dziennikarzowi Stella Chabell (czyli Robert), już od 3 lat niepojawiająca się na scenie.

  – Wszyscy wiedzą, że ksiądz lubi młodziutkich chłopaków. Ale w naszym środowisku nie jest to aż tak źle widziane, ponieważ jesteśmy – jakby to powiedzieć – przyjaciółmi. Sam nie raz siedziałem prałatowi na kolanach. On uwielbia takie przegięte cioteczki – dodaje.

  Dlaczego nazywa prałata „Henią”? – Będąc wśród gejów, on mówi o sobie w formie żeńskiej – odpowiada była gwiazda klubu Incognito.

  Artystek, do których skierowała nas Stella Chabell, wprawdzie nie odnaleźliśmy, ale kilka pikantnych szczegółów ujawnił nam barman z gejowskiego klubu Kogel-Mogel w Gdańsku Przymorzu:

  – Pamiętam, że ksiądz prałat odwiedził nas 3 bądź 4 lata temu wraz z kilkoma małolatami. Te chłopaczki aż rwały się, żeby potańczyć przy rurze. Obściskiwali się trochę przy stoliku, ale bez przesady. Wyglądało to tak, jakby burdeltata chciał pokazać podopiecznym prawdziwą zabawę – mówi pan R."

  Źródło: Fakty i Mity, Nr 35, 2004, s. 7.

 • ceppisowski

  Oceniono 24 razy 18

  Klechy z tym problemem sobie nie poradza bo pedofilii i molestowania w kosciele jest masa a ludzie przestaja sie bac mowic o tym ze sukienkowy swietojebliwy kryminalista dopuszcza sie tego na doroslych czy dzieciach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX