Zatrzymania po proteście rolników w Warszawie. Brudziński: chuliganeria sprowadziła niebezpieczeństwo

Stołeczna policja poinformowała, że zatrzymano 8 osób w związku z blokowaniem placu Zawiszy w Warszawie w trakcie porannego szczytu komunikacyjnego. Odbył się tam niezapowiedziany protest rolników.

Policjanci interweniowali ws. protestu rolników na pl. Zawiszy w Warszawie. "Do jednostek policji, w związku z blokadą jezdni w rejonie ronda przy pl. Zawiszy, doprowadzono 8 osób. Kolejne kilkadziesiąt zostało wylegitymowanych, a ich tożsamość zweryfikowana. Dokładnej analizie poddawany jest zapis z kamer monitoringu miejskiego - podała policja. Do kontroli zatrzymano "3 pojazdy wykorzystywane podczas blokady".

Protest rolników skrytykował szef MSWiA.

Chuliganeria, która sprowadziła realne niebezpieczeństwo na Placu Zawiszy w Warszawie musi ponieść konsekwencje wynikające z polskiego prawa. Każdy ma prawo do wyrażania swojego protestu, ale nie kosztem zdrowia i życia innych obywateli

- powiedział w telewizji wPolsce.pl Joachim Brudziński.

Protest rolników na pl. Zawiszy

Protest rolników Warszawie rozpoczął się w środę po 7.00 rano. Manifestujący rozsypali na jezdni jabłka i ułożyli martwe świnie. Płonęły opony i słoma. Kierowcy stanęli w korkach. Ruch był utrudniony przez około 2 godziny.

Rolnicy protestowali w Warszawie przeciwko polityce ministerstwa rolnictwa. To kolejny z protestów i - jak zapowiedział lider AGROunii - nie ostatni. "Nie wolno wybić dzika to wybijmy rolnika", "Najpierw przywieźli nam śmieci, teraz chore mięso leci" - takie hasła pojawiły się na transparentach. - Symbolicznie odcięliśmy warszawiaków od drogi, tak jak my jesteśmy odcięci od rynków sprzedaży - mówili rolnicy. Sprzeciwiają się "napływowi wątpliwej jakości towarów z całego świata".

Już wcześniej rolnicy z AGROunii zapowiadali, że chcą protestować "w stylu francuskim".

Postulaty AGROunii to:

1. Produkty pochodzenia i produkcji krajowej obowiązkowo w sklepach wielkopowierzchniowych (51 proc. udziału);

2. Graficzne znakowanie produktów rolno-spożywczych flagą kraju pochodzenia;

3. Embargo na Rosję na sprzedaż węgla kamiennego do czasu zniesienia przez Rosję ograniczeń w eksporcie polskich owoców w warzyw;

4. Uzdrowienie samorządu rolniczego - reforma Izb Rolniczych: izby powinny być uniezależnione od nadzoru ministra rolnictwa;

5. Audyt rolniczych związków zawodowych (w związku z informacjami o rzekomych nieprawidłowościach);

6. Odstąpienie od planów przekazania dystrybucji wody w zarząd podmiotom prywatnym. Odstąpienie od nakładania na rodzinne gospodarstwa rolne wysokich opłat za korzystanie z wody do produkcji żywności. Nałożenie na koncerny butelkujące wodę wysokich opłat;

7. Interwencja na rynku trzody chlewnej - m.in. wypłata odszkodowań wszystkim hodowcom, którym wybito świnie w związku z ASF, dokładne kontrole świń i mięsa wieprzowego wjeżdżającego do Polski z zagranicy, dofinansowanie inspekcji weterynaryjnej i podniesienie zarobków w tej instytucji.

Więcej o:
Komentarze (180)
Zatrzymania po proteście rolników na pl. Zawiszy w Warszawie. Brudziński: chuliganeria
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 68 razy 64

  A jakiś pisowski mędrzec poszedł już wytłumaczyć rolnikom, że nie muszą żyć w celibacie, a w ogóle to zarabiają prawie tyle co posłowie?

 • ptysiek

  Oceniono 73 razy 61

  Niech idą blokować kościoły ,tam dostali instrukcje na kogo głosować

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 62 razy 50

  Elektorat wiejski w ostatnich wyborach masowo poparł PiS. A teraz przyjeżdżają się skarżyć? A poszli won!

 • cosymut

  Oceniono 66 razy 44

  Położenie zwłok zwierzęcia na ulicy świadczy jednak o prymitywizmie tych ludzi. Czy naprawdę nie ma innych środków wyrazu dla swojego niezadowolenia?

 • marymania

  Oceniono 37 razy 33

  Dlaczego rolnicy palą słomę zamiast zrobić sobie następne dziecko warte 500 pln w żywej gotówce?
  Zupełnie niepojęte! LOL

 • siwywaldi

  Oceniono 45 razy 33

  He, he....
  Znając pazerność polskiego chłopstwa idę o zakład, że ta wleczona po asfalcie świnia, najpóźniej jutro trafi gdzieś na bazar, jako "ekologiczne mięso z uboju gospodarczego"

 • siwywaldi

  Oceniono 35 razy 31

  Każdy, kto protestuje przeciwko rządom PiS, jest moim przyjacielem :-))

  Niestety patrząc na formę "protestów", które organizuje ta "Liga pszenno-buraczana", coraz bardziej zaczyna rozumieć panów feudalnych, którzy tak hojnie korzystali z urządzenia zwanego popularnie dybami :-))

 • chi-neng

  Oceniono 40 razy 28

  Nie wiem czym im zawinila ta biedna, zamordowana swinia?
  Tam powinien 'lezec' PiS ze SREBRZYSTYM mafia-bosem Corleone, na szczycie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX