Julia Przyłębska poinformowała, kto ma być nowym szefem PKW. Padło pytanie o dublerów

Wybrany za rządów PiS sędzia TK Grzegorz Jędrejek ma być nowym szefem Państwowej Komisji Wyborczej - poinformowała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Mówiła, że to "świetny kandydat" i "bardzo aktywny" sędzia.

Prezes Trybunały Konstytucyjnego poinformowała w programie "Wydarzenia i Opinie", kto ma zostać kandydatem TK do Państwowej Komisji Wyborczej i jej nowym przewodniczącym.

- Jest decyzja. Dziś podpisałam pismo, które jutro zostanie skierowane do prezydenta, wskazujące pana sędziego Grzegorza Jędrejka jako kandydata Trybunału Konstytucyjnego stanowisko szefa Państwowej Komisji Wyborczej - stwierdziła w odpowiedzi na pytanie Bogdana Rymanowskiego. Jędrejek ma zastąpić urzędującego szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego, któremu kończy się kadencja. 

Szef PKW nie chciał następcy - dublera

Dziennikarz dopytał o słowa szefa klubu PO Sławomira Neumanna, który mówił, że nie chciałby, aby następcą szefa PKW był "sędzia dubler". Wcześniej także Hermeliński stwierdził w rozmowie z PAP, że "ma nadzieję", że Przyłębska nie wskaże na jego miejsce "sędziego, który zasiada w TK na miejscu zajętym".

Chodzi o sędziów nazywanych przez opozycję i krytyków PiS "dublerami", którzy na początku kadencji Sejmu zostali wybrani na prawidłowo obsadzone już miejsca w Trybunale. - Nie ma w ogóle w Trybunale Konstytucyjnym sędziów dublerów. Jest to pewne pojęcie, które zostało wprowadzone w przestrzeń publiczną. Mnie ono oburza. Wydawało mi się, że sprawa dublerów została zamknięta - powiedziała. 

Jędrejka został wybrany w 2017 roku na miejsce sędziego Andrzeja Wróbla, który był (prawidłowo wybranym) sędzią od 2011 roku i zrezygnował ze stanowiska.

Przyłębska mówiła, że Jędrejek jest "niezwykle aktywny",  a ponadto niektórzy sędziowie odmówili ze względu na nadmiar obowiązków. - Uważam, że to świetny kandydat - powiedziała i dodała, że ma nadzieję, że nie będzie "mowy nienawiści" i "wyszukiwania haków" wobec sędziego.

Kim jest Grzegorz Jędrejek? 

Sędzia Jędrejek jest profesorem uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego. Z rekomendacji posłów PiS został wybrany na sędziego TK na początku 2017 roku. "Polityka" przypominała wtedy, że na posiedzeniu sejmowej komisji zapewniał, że jest "absolutnie kandydatem bezpartyjnym" i nie ma żadnych związków z politykami PiS.

Więcej o:
Komentarze (102)
Julia Przyłębska poinformowała, kto ma być nowym szefem PKW
Zaloguj się
 • maciej_aszek

  Oceniono 63 razy 61

  Czyli "pani" magister Wolfgangowa, światowej sławy "autorytet" w dziedzinie prawa konstytucyjnego wskazuje, kto ma zostać jednym z najważniejszych sędziów w RP?
  No patrzcie Państwo, czyż to zaiste nie jest groteskowe?
  Jakaś łajza, która nie spełniała norm na sędziego w rejonie, się oburza! Wstyd mnie przepełnia jako Polaka, gdy takie fakty docierają do światowej opinii publicznej!

 • acide94

  Oceniono 55 razy 55

  Czyli de facto szefem PKW został jarek kaczyński. To w zasadzie po co te wybory, ludzie typu Adam Bielan już znają wyniki.

 • czechy11

  Oceniono 42 razy 40

  Taki świetny jak ta nielegalna Wolfgangowa. Na jesień całe to towarzystwo do śmieci.

 • sector23

  Oceniono 31 razy 31

  Nie wiem co na to Jędrejek i czym sie w przyszłości poPiSze. Pewnym jest natomiast, że już narobił obciachy wszystkim swoim potomkom.... co najmniej do trzeciego pokolenia.
  Pytanie jaki "kuku" wywinie suwerenowi.

 • norman67

  Oceniono 33 razy 29

  UKSW - kuźnia kadr PiS-u. Już wiadomo, kto będzie pisom ustawił wybory i w podzięce za co. Swołocz dobrej zmiany.

 • czechy11

  Oceniono 24 razy 24

  Złogi Balbiny do wyczyszczenia po wyborach

 • czechy11

  Oceniono 23 razy 23

  Oni naprawdę nie zdają sobie sprawy ze piza PiDokomunistyczna nomenklatura wszyscy traktują ich jak PZPRowskie załogi do wyczyszczenia po wyborach co do jednego?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 26 razy 22

  Przyłębska doskonale zdaje sobie sprawę że będzie siedzieć za czynny współudział (jako popychle Kaczyńskiego) w pisowskim zamachu stanu.

  Taśmy z szaleństwami Ziobry w klubach gejowskich krążą po Warszawie. To jest jego koniec jako polityka (przypominam - facet ma żonę i dwoje dzieci). A bez Ziobry cała ta pisowska hołota rabacji Kaczyńskiego idzie do paki.

  Z art 127 kk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX