Władze Białorusi oburzone opinią IPN ws. Rajsa "Burego". MSZ wezwało polskiego ambasadora

Białoruskie władze protestują przeciwko nowym ustaleniom polskiego IPN w sprawie działalności kapitana Romualda Rajsa, pseudonim "Bury". Instytut Pamięci Narodowej uznał, że w świetle najnowszych badań kapitan Rajs i dowodzona przez niego 3. Wileńska Brygada Narodowego Zjednoczenia Wojskowego nie dopuścili się ludobójstwa na białoruskiej i prawosławnej ludności na Podlasiu.
Zobacz wideo

W 1946 roku w wyniku działań żołnierzy 3. Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dowodzonej przez kapitana Romualda Rajsa, "Burego" życie straciło wówczas 79 osób - mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski, w tym 30 tzw. furmanów w lesie koło Puchał Starych.

Białoruskie MSZ wzywa polskiego ambasadora

Rzecznik białoruskiego MSZ Anatolij Hłaz, komentując sprawę nazwał kapitana Rajsa "przestępcą, który osobiście wydawał rozkazy i uczestniczył w zabójstwie cywilnych mieszkańców białoruskich wsi na Podlasiu". Białoruski dyplomata dodał, że Mińsk oczekuje od polskich władz "publicznych oficjalnych komentarzy odnośnie do tego, czy ocena IPN-u działań "Burego" jest oficjalnym stanowiskiem i jak to się ma wobec kroków skierowanych na budowę dialogu, w tym historycznego, które były podjęte między stronami w ostatnim czasie" - mówił rzecznik białoruskiego MSZ.

Poinformował, że w celu wyjaśnienia sprawy do białoruskiego MSZ został wezwany ambasador Polski. 

IPN: Śmierć kobiet i dzieci nie była przez dowódcę "Burego" zamierzona

W komunikacie IPN przytacza cztery prace naukowe z lat 2016 - 2019 różnych autorów. Na podstawie przeprowadzonych badań twierdzą oni, że należy zdecydowanie odrzucić tezę o religijno-narodowościowych motywach działań żołnierzy "Burego". 

Cytowani w komunikacie IPN dr Kazimierz Krajewski i mecenas Grzegorz Wąsowski argumentują, że "nie wiara prawosławna i nie narodowość białoruska były powodem, że osoby te zginęły z rąk partyzantów 3. Wileńskiej Brygady AK. (...) Natomiast śmierć kobiet i dzieci, która bez wątpienia kładzie się cieniem na działalności tak samego "Burego", jak i jego podkomendnych, nie była przez tego dowódcę zamierzona". 
Również wyniki badań doktorów Mariusza Bechty i Wojciecha Muszyńskiego nie pozwalają im nazywać działań ludzi kapitana Romualda Rajsa ludobójstwem. Tło tej akcji podziemia narodowego miało - jak piszą naukowcy - "charakter polityczny i wiązało się z czynnym poparciem lokalnej ludności dla reżimu komunistycznego". W czasach PRL zostało przedstawione jako rzekomy konflikt religijno-etniczny między Polakami a Białorusinami. 

Więcej o:
Komentarze (186)
Władze Białorusi oburzone opinią IPN ws. Rajsa "Burego". MSZ wezwało polskiego ambasadora
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 71 razy 67

  IPN: Śmierć kobiet i dzieci nie była przez dowódcę "Burego" zamierzona...
  ----
  no to rzeczywiście, jeśli mordował kobiety i dzieci przy okazji innych czystek, to oczywiście wszystko jest OK... aleście sobie piździelce bohaterów znaleźli!

 • lodzermensz1

  Oceniono 71 razy 61

  IPN robi dokładnie to samo, co Rosjanie usprawiedliwiając Katyń. Wybiela historię. Wymordowano kilkadziesiąt osób, w tym kobiety i dzieci. Okazuje się, że nie ma sprawy. Należało im się, bo to byli komuniści. A niektórych zabito przypadkiem. Mordercy od Burego chcieli dać dzieciom po batoniku, ale pomylili go z kulą karabinową.

 • cleon

  Oceniono 50 razy 48

  kolejne genialne posunięcie PiS: masowa produkcja bohaterów-bandytów!
  cofnęliśmy się do lat 30-tych......

 • cozano

  Oceniono 47 razy 47

  No cóż, dzięki IPN wiemy, że jeśli morduje się w słusznej sprawie, nawet dzieci, to jest się bohaterem narodowym, żołnierzem wyklętym.

 • krynolinka

  Oceniono 54 razy 46

  Niezamierzony mord. Całkiem przypadkowy. Szedł sobie i mu broń wystrzeliła kilkadziesiąt razy pod rząd.

 • ptakomysz

  Oceniono 40 razy 40

  Śmierć tych ludzi zadana przez bandytę Burego nie była zamierzona
  Tak se przypalał papierosa i zabił ich niechcący to stanowisko IPN u.
  To bydło IPN u zasługuje na gorsze potępienie od tamtych leśnych bandytów

 • ptakomysz

  Oceniono 41 razy 37

  Trzeba głosować na Biedronia.
  Pierwsze co zrobi, to zlikwiduje IPN.
  To jest hańba dla Polski ta instytucja.

 • clex2

  Oceniono 30 razy 30

  Na tej samej zasadzie zabójstwa polskiej ludności przez Niemców też nie były ludobójstwem tylko zabójstwem politycznym. Bo wspierali wroga Niemców... a tym bardziej mordy Sowietów, bo tylko zabijali wrogów politycznych władzy ludowej. Nie wspominając już o zbrodniach UPA... Kto taką idiotycznie pokrętną logikę stosuje?

 • wykidajlo2

  Oceniono 29 razy 29

  No przecież wiadomo, sami się pozabijali a na koniec spalili...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX