Episkopat przedstawi statystyki o pedofilii w polskim Kościele. Dane mają sięgnąć roku 1990

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, zapowiedział, że 14 marca zostaną przedstawione statystyki dotyczące pedofilii w polskim Kościele.
Zobacz wideo

Obecnie trwa 382. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, podczas którego przewodniczący KEP ogłosił, że na jego zakończenie (14 marca) zostanie przedstawiony dokument zawierający statystyki wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce. Dane zebrane przez episkopat sięgają roku 1990.

Jak mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, dokument opracowany przez Instytut Statystyki Kościoła został dziś zaprezentowany Prezydium Episkopatu przez dyrektora Instytutu księdza Wojciecha Sadłonia.

Arcybiskup Gądecki podkreślił, że na spotkaniu papieża Franciszka z przedstawicielami Episkopatów w Watykanie dotyczącego wykorzystywania małoletnich papież zwrócił uwagę, iż problem wykorzystania dzieci dotyczy nie tylko Kościoła, ale całego społeczeństwa.

- Dlatego, że do tej pory wszystko koncentrowało się na Kościele i na pedofilii w Kościele i z tego starano się ukuć pewnego rodzaju hasło, stereotyp - podkreślił arcybiskup Gądecki.

Przewodniczący KEP podkreślił, że papież postrzega wykorzystywanie małoletnich jako szeroki problem społeczny. Mówi o 18 milionach pokrzywdzonych dzieci w samej Europie i 83 milionach na świecie.

Zobacz wideo
Więcej o: